Люта битка за новини между “Фейсбук” и Австралия

Избрано 21.02.2021 10:24 Снимка: ДНЕС+

Люта битка за новини между “Фейсбук” и Австралия

Хората се събудиха без информация в социалните мрежи дори за COVID

От няколко дни тече люта битка между австралийското правителство и техногигантите заради закон, който ще ги накара да плащат за новинарско съдържание. Безпрецедентният ход на “Фейсбук”, с който социалната мрежа заличи цялото австралийско новинарско съдържание от своята платформа, изведе конфликта на ново ниво. Премиерът Скот Морисън обяви, че не могат да го сплашат и ще продължи със законите, които да принудят “Фейсбук” да плаща за новини.

В основата на спора, довел до спирането на фейсбук новините в Австралия, е законодателното предложение, изготвено от комисията за конкуренция и потребители. С него се иска равнопоставеност между технологичните гиганти и издателите, които се борят за оцеляването си заради свитите приходи от реклама

Статистиката показва, че от всеки 100 австралийски долара, похарчени за дигитална реклама в медиите, 81 долара отиват в сметките на “Фейсбук” и “Гугъл”.

В законодателството се включва възможност всяка новинарска организация да сключва договори с техногигантите за използване и разпространение на съдържанието им. Наскоро законът мина в Камарата на представителите, но още се нуждае от одобрение в Сената, за да стане закон.

Споровете между гигантите и правителството в Канбера не спират, откакво се появи предложението. Въпреки заплахата да спре достъпа до търсачката си в Австралия “Гугъл” все пак избра да се договори с местните медии. Гигантът сключи сделка с притежаваната от магната Рупърт Мърдок “Нюз корпорейшън” и редица от останалите местни играчи. Според договореното всяка от медиите ще може да избира кои свои истории да промотира в специална секция в приложенията на “Гугъл” и търсачката.

Реакцията на “Фейсбук” обаче бе шокираща. Австралийците се събудиха с празни новинарски емисии на страниците си във фейсбук в четвъртък, след като гигантът изненадващо блокира цялото медийно съдържание.

Един от вестниците на Мърдок определи хода като “акт на война” “Те постъпиха зле, няма абсолютно никакво съмнение в това”, казва Стив Евънс, бивш кореспондент на Би Би Си, сега репортер на “Канбера Таймс”. “Те не само блокираха медийни организации, но и правителствени здравни уебсайтове. Така че достъпът до актуална информация за COVID-19 например изведнъж не е налице във фейсбук”, сочи той.

Това навлече на гиганта в социалните медии вълна от възмущение не само от австралийските вестници и политици, но и от целия свят. В САЩ конгресменът от Демократическата партия Дейвид Сицилин заяви, че “Фейсбук” не е съвместим с демокрацията и заплахата да постави цяла държава на колене е окончателно признаване на монополна власт.

Във Великобритания депутатът Джулиан Найт, който председателства комисията за медии, заяви, че компанията се държи като побойник. “Да дръпнеш щепсела през нощта, е най-лошият тип корпоративна култура”, каза той пред Би Би Си.

Много правителства, загрижени за това как приходите от реклами на техните вестници се стопяват в онлайн ерата, може да почувстват, че е време да покажат зъби на техногигантите.

Канада обяви, че също ще накара “Фейсбук” да плаща за медийно съдържание и си търси съюзници за тази цел. Отава е категорична, че дори и да бъде подложена на същата блокада като Австралия, няма да отстъпи. “Канада е на предния фронт в тази битка... Ние сме в първата група страни, които го правят”, каза министърът на канадското културно наследство Стивън Гилбо.

Дори сред критиците на “Фейсбук” обаче има такива, които не са убедени, че Австралия има правилния подход. Според тях, ако идеята за принуждаване на компаниите да плащат за споделянето на определени връзки се разпространи по целия свят, това може да направи интернет неработещ. Нарушава се принципът на неутралност на мрежата - целият трафик трябва да се третира еднакво и да се движи свободно, вместо да се облага с данъци или да се забавя в съответствие с неговата същност.

Някои твърдят, че австралийският закон просто ще бъде от полза на една стара медийна суперсила - вестникарската империя на Рупърт Мърдок, без да подкопае господството на “Фейсбук” и “Гугъл” в онлайн рекламата.

Обидени, редица потребители от Австралия изтриха профилите си във фейсбук заради ограничаването на услугата по време на пандемията./24 часа

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447