Красен Кралев, зам.-председател на „Новото време“: В ЕП трябва да защитаваме българските, а не парти

Избрано 04.06.2009 14:28

- Г-н Кралев, какво може да свърши за българските избиратели един депутат в европарламента?
- Във всеки един казус трябва да има българска позиция. Първо трябва да защитават българските интереси като се почне от присъствието на кирилица в официалните документи на ЕС, мине се през енергетиката, туризма и се стигне до субсидиите. Защо нашите селскостопански производители получават по-малко субсидии от гръцките и испанските фермери, например? Да не би да са втора ръка. Кой договори тези цифри?

- Но тези цифри са договорени преди България да има свои представители в Европарламента?
- Добре, ама да ги предоговорят тогава.Вярно е, че българите трябва да знаят, че депутатите, които сега изпращаме, ще вземат решения, които ще касаят държавата след 4 години, но всички искат конкретен резултат в момента. По принцип в този европарламент трябва да се изпращат личности с политически умения. Експерти, които да знаят много добре интересите на България и да ги отстояват. Например казусът с "Натура 2000" - в Гърция, Турция, Испания процентът от териториите в нея е много по-малък отколкото при нас. Защо се прави това нещо? Това е част от несвършената работа.

- Може ли Варна да чака нещо конкретно от ЕС?
- Варна по принцип за мен е градът, който е най-познат на европейците. Но има нещо друго. Принципът на ЕС е да уеднаквява стандартите, възможностите на хората вътре във всичките държави и комуникацията в бъдеще ще е не ЕС - държава, а ЕС - регион в самата държава. Варна е център на североизточния регион на България. И след 4-5 години комуникацията няма да преминава през София, а ще е директна Брюксел - Варна. Най-изостаналите райони в ЕС са в България - като стандарт, инфраструктура, и това засяга пряко хората. Много е важно работата на ЕП да е ясна за човека във Варна, в Аспарухово.

- Ще подкрепите ли разширяването на ЕС, приемането на Турция, ако сте в ЕП?
- По принцип разширяването на ЕС не трябва да затруднява икономиката на страните членки. Влязоха доста бедни държави от Източна Европа, които очевидно са бреме. Трябва доста време, докато се интегрираме напълно в ЕС. Има много проблеми от културно-историческо и комуникационно естество. Влизането на Турция ще е проблем от религиозна гледна точка. Може да има сблъсък. Същият въпрос може да има при влизането на Албания, Косово, където ислямизацията върви със страшна сила. По принцип трябва да се огледа влизането в ЕС на всички републики от бивша Югославия. Отношението трябва да е доста по различно.

- Трябва ли да настояваме за отваряне на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй"?
- Да, трябва да настояваме да ги отворим отново.Това е националният интерес.Още повече, че няма финансова възможност да се построи АЕЦ "Белене".

- Като човек, разбиращ от реклама, как преценяваш реакцията на България за тоалетната, за която страната ни беше изобразена в Брюксел?
- Това също е въпрос, с който може да се спекулира много. Моето професионално мнение е, че не трябва да се реагира остро. Но като политик, ако кажа, че не трябва да се докачаме, всички псевдопатриоти ще скочат и ще кажат, че това не е верно. Егоизмът надделява над разума. Чувството за самоирония, което е признак на висша форма на интелект ни липсва. Реакцията ни е първосигнална и комплексарска. Имаме за себе си коренно различна представа от тази, която имат за нас европейските страни. Не сме направили нищо, за да променим мнението на другите за нас.

- Мнението, което накара един датски евродепутат да ни нарече с доста обидни квалификации...
- Инфантилно изявление, което няма защо да се коментира. Нивото е едно и също със скандала с унгарската парламентаристка който предизвика онова момче на Волен, не си му спомням името.

- Влияят ли партиите в ЕП - ЕНП, АЛДЕ, левицата на политическите процеси в България?
- Българския избирател не се интересува в коя фракция на европейските партии членува неговата партия. Много съм спорил с моите колеги за това. Не сме се интегрирали достатъчно в ЕС, за да разчитаме, че ЕНП или социалистите може да влияят на процесите, които се случват в България. Много хора ще изтрезнеят на 7-ми юни и още към 16 ч ще променят говоренето си. Българите се интересуват кой ще им реши проблемите с престъпността, корупцията и здравеопазването.

- Но предизборните удари под кръста започнаха преди евроизборите.
- Истерията ще стигне пиковата си форма седмица преди 5-ти юли. В момента всички партии са предпазливи, както и консултантите им. Защото за пръв път българския избирател влиза в такъв предизборен маратон, който да е повече от 6-7 седмици. Всички се притесняват да не би да отегчат избирателя. Това, което се случва от 6-7 месеца, е активно използване на черния ПР, особено в интернет. Аз не съм привърженик на това поведение, изтъркано е. Това, че партия "Нова зора" използва образа на двама политически лидери, не е черен ПР. Тая партия експонира нещо, което Костов ясно е декларирал. По тоя начин те се опитват са консолидират електората си, използват го за решаване на вътрешнопартийни проблеми.

- Важно ли е да гласуваме не само за Народно събрание, но и за Европарламента?
- Българинът трябва да отиде да гласува. Ако не гласуваш, не може да имаш претенции спрямо резултата от вота и начина на управление на държавата. Не може само да мърморим, както сме свикнали. Важно е да се знае, че този вот е свързан и с вота след 1 месец. Резултатите след три дни ще предопределят донякъде резултатите от 5 юли, когато ще се избира кой ще ръководи държвата следващите 4 години.
Аз водих преговорите от страна на "Новото време" за коалиране. Преговаряхме с всички партии вдясно, и със синята партия, с Яне Янев, с Напред. Разговорите допираха до едно – дайте да си уредим ръководствата в първите места, а след 25 място се нареждате вие. Във Варна ми казват ще правиш реформаторска политика със Сашо Йорданов. Е как ще стане, той, ако е могъл да прави реформаторска политика, щеше да я е правил през последните 20 години. Разговори за политика нямаше. Разговорът за места уби идеята за широка дясна коалиция. Самото идване на Мартин Димитров постави СДС в позиция на по-малкия брат. Не коментирам дали е добро или лошо. С ЛИДЕР се разбрахме за 5 минути по листите и обърнахме по-голямо внимание на задачите които ни предстоят да свършим. На разговорите по конкретни политики.
В момента управляващите вървят една крачка пред десните. Убеден съм, че ГЕРБ ще имат най-добър резултат, но едва ли ще обединят десните в реформаторско мнозинство. Пътят към успеха минава през общи десни мажоритарни кандидатури. Разговорите трябва да се водят около конкретни личности, а не по-големите да извиват ръцете на по-малките.Мажоритарният вот в нашия избирателен район ще е много интересен. Варна ще се радва на височайшото вничание на премиера и ще видим как търговците на гласове ще се справят с този проблем. Ние имаме изненада за тях.

CHF CHF 1 2.10101
GBP GBP 1 2.34512
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.35872
USD USD 1 1.85721