Капитулациите на Германия и краят на Втората световна война

Избрано 01.05.2005 12:42

Датата на края на Втората световна война е спорна и досега. За англосаксонците това е 7 май 1945 г., когато е подписана германската капитулация, за французите пък е 8 май, когато са прекратени боевете, а за руснаците 9 май, датата на подписването на окончателния акт на капитулацията в Берлин.

Още на 5 май германска делегация започва преговори в Реймс (източна Франция), където е главният щаб на съюзниците, след като вече са обявени две частични капитулации – в Казерта, Италия, на 29 април, за германските войски в Италия и в Люнебург, северна Германия, на 4 май, за армиите, воюващи в Холандия, Дания и северозападна Германия.

В последните дни на войната, когато фюрерът се самоубива на 30 април и битката за Берлин приключва на 2 май, германците се опитват да постигнат трета частична капитулация за целия Западен фронт, за да разделят западните съюзници и Съветския съюз и да дадат възможност на по-голям брой цивилни и военни да се придвижат към англо-американските линии. Съюзниците обаче остават верни на ангажимента да не се приема сепаративен договор.

На 7 май в 2,41 ч. актът за капитулация, който предвижда спиране на военните действия на 8 май в 23,01 ч. е подписан от името на адмирал Дьониц, посочен от Хитлер като негов наследник, от генерал Йодл, началник на операциите на германския генерален щаб. Американският генерал Бедел-Шмит, началник на съюзническия генерален щаб, и генерал Суслопаров, шеф на съветската военна мисия във Франция, приподписват документа заедно с френския генерал Севез, който е поканен в последната минута да сложи подписа си като свидетел. Цялата церемония продължава едва няколко минути.

Тази капитулация вбесява Сталин, който не е дал мандат на Суслопаров да подпише капитулация, смятана от него за едностранна. Той настоява тя да бъде потвърдена в столицата на победения Райх, която е окупирана от Червената армия. На 9 май 1945 г. в 0,16 ч. в превърнатия в развалини град под прожекторите началникът на генералния щаб на Вермахта фелдмаршал Кайтел, с маршалски жезъл и монокъл на окото, подписва германската капитулация в берлинското предградие Карлсхорст. Адмирал фон Фридебург за военния флот и генерал Щумпф за Луфтвафе също подписват документа, както и съветският маршал Жуков от името на Сталин и британският маршал Тедър за Айзенхауер. Американският генерал Шпаац и френският генерал Латр слагат подписите си като свидетели. “Има и французи? Само това липсваше”, възкликнал Кайтел.

За разлика от 11 ноември 1918 г. няма примирие, което е само прекратяване на огъня, а безусловна капитулация. Още на 8 май в 15 ч. Труман, Чърчил и Де Гол обявяват официално победата, но едва след подписването в Берлин съветското население научава, че Великата отечествена война е завършила. По фронтовете обаче боевете продължават. Германското предмостово укрепление в Курландия (Латвия) капитулира едва на 9 май, оказващите съпротива германски части на Атлантика и в Дюнкерк – от 8 до 11 май. Последните боеве са в Чехословакия – до 11 май и в Югославия – до 15 май. Кайтел и Йодл не доживяват дълго след края на войната. Осъдени на смърт от Нюрнбергския международен съд, те са обесени през 1946 г. Фон Фридебург се застрелва на 23 май 1945 г. Колкото до Суслопаров, виновен, че не е послушал Сталин, той изчезва при завръщането си в СССР. Втората световна война завършва с капитулацията на Япония на 2 септември 1945 г., след като американците хвърлят атомни бомби над Хирошима и Наказаги – на 6 и 9 август. Информацията е на БГНЕС.

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.29208
RON RON 10 3.92879
TRY TRY 100 4.47071
USD USD 1 1.72426