Канадската полиция пази нацистки паметник като защитен военен мемориал

Избрано 02.12.2024 14:06 Снимка: ДНЕС+

Канадската полиция пази нацистки паметник като защитен военен мемориал

Това ясно показва, че на полицията в Едмънтън и на прокуратурата им липсват огромни исторически познания.

Полицията в Едмънтън и прокуратурата на Алберта третират паметник на "Вафен - СС" като защитен „военен мемориал“ по обвиненията срещу журналиста Дънкан Кини.

Кини категорично отрича обвиненията и ги оспорва в съда.

Вероятно това е първият път, когато канадски журналист е обвинен във вандализъм спрямо военен мемориал, както и първият път, когато някой е обвинен във вандализъм срещу мемориал на враговете на Канада от времето на Втората световна война.

Обвинението – „повреда на военнен паметник“ – което се наказва максимална присъда от 10 години затвор, изглежда е имало за цел да накаже вандализма срещу паметници, посветени на загиналите във войната канадци.

Наказателният кодекс уточнява, че обвинението се отнася за „вреда срещу собственост, която може да представлява сграда, структура или част от тях, която служи предимно като паметник в чест на лица, убити или починали в резултат на война, включително военен паметник".

Въпросният паметник, разположен в гробището "Св. Михаил" в северен Едмънтън, почита украинските ветерани от SS дивизия "Галичина", която се бие на страната на нацистка Германия по време на Втората световна война.

Кини също беше арестуван и обвинен през октомври 2022 г. по обвинение за причиняване на вреда за предполагаемо изписване със спрей на думите „Истински нацист“ върху статуя на Роман Шухевич, украински националист и нацистки колаборационист, отговорен за унищожаването на десетки хиляди поляци и евреи по време на Втората световна война.

Полицията в Едмънтън твърди, че инцидентът е станал на 10 август 2021 г., същият ден, когато паметникът в гробището Св. Михаил по подобен начин е бил вандализиран с надпис „Нацистки паметник 14-та "Вафен - СС“".

Кини е представляван от адвоката от Едмънтън, Том Енгел, и категорично отрича и двете обвинения, като твърди, че те са умишлен опит на полицейската служба в Едмънтън да го сплаши и заглуши.

Известен критик на полицията в Едмънтън, Кини е докладвал за множество случаи на неправомерно поведение на полицията, както и за трудностите, които е срещал при изпълняване на журналистическата си работа. Намеквайки за тези трудности, Кини описва поведението на шефа на полицията, Дейл Макфи, към себе си като „враждебно, пренебрежително, саркастично и уклончиво“ в съдебните документи.

Въпреки че преди това Кини е получил медийна акредитация от полицията, от февруари 2022 г. той настоява, че е изправен пред многобройни и често произволни препятствия, които са му отказали достъп до полицейски пресбрифинги.

Освен това полицията в Едмънтън не е предоставила документи, които според Кини са необходими за неговата защита.

Адвокатът Том Енгел смята, че Кини е преследван за критики към полицията, а не за предполагаемо вандализиране на паметник.

„Когато погледнете разследването и ресурсите, вложени в него от полицията, трябва да си зададете въпроса: „защо биха отделили от оскъдните си полицейски ресурси за разследване като това?“ И единственото разумно обяснение е, че са се прицелили в него“, каза Енгел в интервю за "The Maple".

„По мое мнение той беше таргетиран като враг на началник Макфи и на цялата полиция в Едмънтън“, добави адвокатът.

Според Енгел Кини и най-близкото му обкръжение са били обект на засилено полицейско наблюдение. Кини обвини полицията, че го шпионира.

 

Енгел заяви, че първоначалното разследване е било водено от разследващия екип на местната полиция, който се занимава с много сложни случаи.

„Те всъщност решиха, че ще затворят случая, защото не откриха смисъл да се разследва по-нататък“, каза Енгел. „И тогава случаят мистериозно се появява отново и отива в отдела за престъпления от омраза. Офицерът там прекара много часове в разследване, включително наблюдение на Дънкан, жена му и детето му."

Енгел не вярва, че толкова много време и усилия ще бъдат хвърлени за разследване на случай на дребен вандализъм, да не говорим за предполагаемото боядисване със спрей на мемориал на членовете на "Вафен - СС".

„Обикновената реакция е пращане на патрул", коментира Енгел. „Както ако някой нарисува свастика на оградата, полицията няма да си прави особен труд да го разследва.“

Няколко други паметници на доброволци от СС и други организации, съучастници в нацистки военни престъпления, бяха вандализирани в Канада.

Енгел смята, че това може да е първият път, когато обвинение, предназначено да защити военни паметници в чест на загинали канадци, е използвано, за да се преследва лице за предполагаемо вандалство срещу монумент на враговете на Канада от Втората световна война.

Според журналиста и автор, Питър Макфарлън, паметникът на дивизия "Галичина'', за който се твърди, че Кини е вандализирал, е създаден благодарение на усилията на ветерана от "Вафен - СС", Питър Саварин и от дядото по майчина линия на вицепремиера Кристия Фрийланд, Майкъл Хомяк, който доброволно е служил като нацистки пропагандист в окупирана Полша по време на войната.

Последната книга на Макфарлан, "Семейни връзки: Как украински нацист и жив свидетел свързва Канада с Украйна днес", изследва как антисемитската пропаганда на Хомяк по време на войната е помогнала за разпалването на Холокоста.

„Хомяк беше в комисията, той помогна да се съберат парите за паметника“, заяви Макфарлан в интервю за "The Maple". „Самият Саварин, разбира се, е бил чист есесовец.“

Наличието на паметници на СС дивизия и виден нацистки колаборационист отдавна е критикувано от еврейската общност в Канада, но срещу тях се противопоставят и на членове на полската общност в страната. Твърди се, че както членовете на дивизия "Галичина", така и Шухевич са участвали в етническото прочистване както на поляци, така и на евреи.

Роденият в Полша бивш вицепремиер на Алберта и министър в кабинета, Томас Лукашук, смята, че със закона се злоупотребява от хора, които имат нужда от опресняване на историята за Втората световна война.

„Мисля, че това ясно показва, че на полицията в Едмънтън и прокуратурата, които очевидно са прегледали обвиненията и са се съгласили с тях, им липсват огромни исторически познания“, заяви Лукашук в интервю за "The Maple".

Лукашук смята, че и полицията, и прокурорът не разбират добре намерението зад закона, предназначен да защити военните паметници в Канада.

„Ясно е, че този раздел от Наказателния кодекс има за цел да почита паметници на канадски военни герои от всички войни“, каза Лукашук. „Сигурен съм, че духът на закона не включва защита върху тези, които са извършили военни престъпления или са се сражавали на противниковата страна във войната.“

„Не си представям, че подобно обвинение ще бъде повдигнато, в случай, че господин Кини беше вандализирал статуя на Мусолини или Адолф Хитлер.“

История на военните престъпления

Роман Шухевич е военен лидер на Украинската въстаническа армия до смъртта си през 1950 г.

Нацистки колаборационист по време на Втората световна война, Шухевич ръководи украински части, създадени от германската армия и е отговорен за смъртта на десетки хиляди поляци, както и на евреи и съветски партизани по време на войната.

Той е смятан за национален герой от членовете на украинската ултранационалистическа общност.

От своя страна дивизия „Галичина“ е украинска формация на "ВАФЕН - СС", военното крило на нацистката партия. Целият СС е определен като престъпна организация, отговорна за Холокоста по време на Нюрнбергския процес след Втората световна война.

Дивизия „Галичина“ нашумя сравнително скоро, през септември 2023 г., когато 98-годишният Ярослав Хунка, който доброволно се е присъединил към дивизията по време на Втората световна война, беше почетен от канадския парламент като канадски и украински „герой“ за това, че се е сражавал със Съветския съюз.

А тъкмо Съветският съюз, който беше съюзник на Канада по време на войната, има основен принос за разгрома над нацистка Германия и освобождаването на нацистките лагери на смъртта.

Инцидентът предизвика значителен международен отзвук и поднови националния дебат за това как Канада предоставя убежище на нацистите, техните сътрудници и всякакви други фашисти.

В резултат на скандала с Хунка Кини съобщи, че Канадският институт за украински изследвания към Университета на Алберта е получил приблизително 1,4 милиона долара дарения от името на нацистки колаборационисти.

През октомври 2023 г. губернаторът Мери Саймън се извини за това, че Питър Саварин, ветеран от "Вафен - СС" и бивш ректор на Университета на Алберта, е бил награден с Ордена на Канада преди четири десетилетия.

Докато ултранационалистически елементи в украинската общност в Канада отдавна защитават паметниците на нацистките колаборационисти, други хора от същата общност са ужасени, че такива паметници продължават да стоят.

„Съществуването в Едмънтън и другаде в Канада на паметници в чест на украинските сътрудници на нацистите ме обижда дълбоко като канадец и още повече като украински канадец“, каза Алекс Бойкович, президент на Асоциацията на обединените украински канадци в Едмънтън.

Подобно на много украински канадци, предците на Бойкович са дошли в Канада от Австро-Унгарската империя преди нейния разпад след Първата световна война. Бащата и двамата чичовци на Бойкович са доброволци да се бият за Канада срещу нацистка Германия и фашистка Италия по време на Втората световна война.

„Сигурен съм, че ако бяха живи днес, щяха да бъдат абсолютно отвратени от съществуването на паметници в чест на нацистите в Канада“, каза Бойкович пред "The ​​Maple". „Това е грубо предателство на всичко, за което те и цяла Канада са се борили – истински шамар в лицето.“

Защитата на нацистки монументи

Канадската полиция има дълга история в повдигането на обвинения срещу лица, за които се твърди, че са осквернили нацистки паметници.

През декември 2019 г. бюстът на Роман Шухевич в Едмънтън беше надраскан с думите „Нацистка измет“.

През юли 2020 г. Кини разкри, че полицията в Едмънтън е започнала разследване на инцидента като престъпление от омраза.

Приблизително по същото време окръжната полиция на Халтън в Онтарио се сблъска със сериозна реакция, когато започна разследване на престъпление от омраза, заради вандализирането на паметника на дивизия "Галичина" в гробището Свети Владимир в Оквил.

В крайна сметка полицията в Халтън прекрати разследването си за престъпление от омраза и се извини с аргумента, че соред тях вандализмът е насочен към украинците като цяло, а не към конкретния паметник на украинска дивизия от SS.

За разлика от това, както съобщи "The Maple" през септември 2021 г., Комплексът за украинското младежко обединение в Едмънтън кандидатства и получи безвъзмездна помощ от федералното правителство, в размер на 35 000 долара, за инсталиране на система за сигурност, която да предотврати по-нататъшен вандализъм на бюста на Шухевич.

Гробищният комплекс "Свети Владимир" в Онтарио реши да премахне своя паметник на СС, след пореден вандализъм и силно обществено недоволство през пролетта на 2024 г.

Но усилията Канада да се отърве от своите нацистки паметници не се реализират достатъчно бързо, според някои членове на украинската общност в Канада. Бойкович не вярва, че са извлечени поуки на официално ниво след скандала с Хунка.

„Защо редовно се честват нацисти, които предават наследството от участието на Канада във Втората световна война и уронват престижа на Канада в международен план? Защото част от украинско-канадската общност е пронацистка“, каза Бойкович.

„Техните герои са онези украинци, които са се сражавали за Хитлер и нацистка Германия, а не хилядите украински канадци, които са се сражавали заедно с милиони съветски украинци, за да победят нацистка Германия“, добави с огорчение Бойкович.

Тейлър Ноукс, readthemaple.com

Превод за "Гласове" Юлия Ал-Хаким

CHF CHF 1 2.084
GBP GBP 1 2.3552
RON RON 10 3.93274
TRY TRY 100 5.32077
USD USD 1 1.85951