"Истинска бомба": Реакциите в Европа и НАТО на новините от САЩ за преговори за мир в Украйна

Избрано 13.02.2025 16:23 Снимка: ДНЕС+

"Истинска бомба": Реакциите в Европа и НАТО на новините от САЩ за преговори за мир в Украйна

Белгия би могла да се включи в международен мироопазващ контингент в Украйна, заяви белгийският министър на отбраната

Как реагира Европа на новината, че американският президент Доналд Тръмп е обсъдил войната в Украйна в последователни телефонни разговори с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски?

По думите на американския президент той е разпоредил представители на САЩ да започнат разговори за край на войната в Украйна, а Зеленски и Путин са изразили желание за мирно споразумение. Американският министър на отбраната на Пийт Хегсет пък заяви вчера, че Украйна не може да се присъедини към НАТО и да възстанови границите си преди 2014 г., като допусна разполагането на мироопазващи сили, които не попадат под закрилата на чл. 5 от Вашингтонския договор.

Според германския канцлер Олаф Шолц "всяко решение на конфликта трябва да включва САЩ". Полският премиер Доналд Туск заяви, че Украйна, Европа и САЩ трябва да работят заедно по въпроса. Белгийският военен министър Тео Франкен пък директно отхвърли предложените от САЩ стъпки за постигане на мир. 

"Не трябва да бъде налаган мир в Украйна и всяко решение на конфликта трябва да включва САЩ", заяви в публикувано днес интервю за "Политико" германският канцлер Олаф Шолц. "За мен е пределно ясно, че не трябва да има решение, което да не включва и САЩ", подчерта той.

По думите му следващата задача е да се гарантира, че няма да има наложен мир, добави той.

Ройтерс отбелязва, че не става ясно дали интервюто на Шолц за "Политико" е направено преди или след разговорите между Тръмп, Путин и Зеленски. 

Министърката на външните работи на Германия Аналена Бербок пък смята, че Украйна и Европа трябва да участват в мирните преговори за Украйна. "Не може да имаме разговори без участието на Украйна. Залогът е мирът в Европа. Ето защо ние, европейците, трябва да участваме", отбеляза Бербок в интервю пред радио "Дойчландфунк".

Бербок не е била уведомена предварително, че разговорите на Тръмп с Путин и Зеленски ще се състоят. 

"Така действа правителството на Тръмп. Затова и е необходима постоянна взаимна комуникация с действащите лица. Това също е различно отпреди. Това не е начинът, по който другите правят външна политика, но реалността сега е такава", заяви Бербок, която е от германската партия "Съюз 90/Зелените".

Ларс Клингбайл - съпредседател на Германската социалдемократическа партия (ГСДП), от която е канцлерът Олаф Шолц, пък каза за Ройтерс, че Европа и Германия трябва да поемат по-голяма отговорност.

"Това, което е нужно сега, е бърз и категоричен сигнал, както и предложение, което да включва и САЩ", заяви Клингбайл.

"Украйна, Европа и САЩ трябва да работят заедно за постигането на мир в Украйна", пък е позицията на министър-председателя на Полша Доналд Туск, цитиран от Ройтерс и БТА. 

"Всичко, от което се нуждаем, е мир. СПРАВЕДЛИВ МИР. Украйна, Европа и САЩ трябва да работят по този въпрос заедно. ЗАЕДНО, написа Туск в публикация в социалната платформа "Екс".

Белгийският министър на отбраната Тео Франкен директно отхвърля предложените от САЩ стъпки за постигане на мир в Украйна, цитират го местни медии и БТА. 

Това би било частична победа за руския президент Владимир Путин, коментира Франкен. По неговите думи условията, посочени от САЩ, са "истинска бомба" и следват интереса на Путин. Белгийският министър е на мнение, че при такова развитие Русия ще успее да възстанови сили и по-късно да нападне Молдова, Грузия и дори Балтийските страни.

Франкен отбелязва, че Белгия би могла да се включи в международен мироопазващ контингент в Украйна. Искаме мир и, ако Украйна приеме мирно споразумение под наблюдението на международни сили, със сигурност ще обмислим нашето участие, допълва той. 

"Подкрепям мирни преговори за Украйна, но те трябва да доведат до траен резултат", заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте пред журналисти преди началото на срещата на министрите на отбраната от пакта в Брюксел.

Важно е преговорите да започнат, добави той. Видяхме какво стана със споразуменията от Минск, не можем да допуснем това отново, каза Рюте. По неговите думи вчерашният разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин оставя впечатление, че е бил успешен. В края на преговорите Путин трябва да знае, че повече не може да посегне на Украйна, посочи Рюте.

Искаме Украйна да бъде във възможно най-добра позиция, за да може преговорите да приключат успешно и постигнатите споразумения да бъдат трайни, добави генералният секретар. Трябва да харчим повече за отбрана, САЩ очакват Европа да плаща справедлив дял от разходите в НАТО, това се налага и заради заплахата от Русия и други противници, посочи той. Ще обсъдим как да произвеждаме повече военно оборудване - Русия произвежда за три месеца толкова, колкото страните от пакта за цяла година, това не може да продължи така, обобщи Рюте.

Има ясно очакване от САЩ алиансът да просъществува и при следващите поколения, каза той.

Още по темата

CHF CHF 1 2.06813
GBP GBP 1 2.34686
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.22501
USD USD 1 1.88605