Ираклий Торонджадзе: На територията на Южна Осетия е извършена тотална етническа чистка

Избрано 18.08.2008 16:19

Ираклий Торонджадзе е Директор на департамента за Русия в Министерството на външните работи на Грузия. Той е роден през 1965 г. Завършва политехническия институт, а по-късно дипломатическа академия. От 1992 г., след обявяване на независимостта на Грузия, започва работа в Министерството на външните работи.

- Г-н Торонджадзе, как според вас се спазва примирието между Грузия и Русия, сключено с посредничеството на г-н Саркози и ако не се спазва кои са причините?
- Работата е там, че Русия всячески се стреми да не спазва уговорките и направо може да се каже, че нарушава примирието. След като взривиха железопътен мост в същото това време руски вертолети хвърлиха запалителни бомби над горски паркове в грузинска територия. Така че може да констатираме, че примирието не се спазва. Другото важно условие наред със спазването на примирието е извеждането на руските войски от грузинска територия. След вчерашния телефонен разговор между Саркози и Медведев става ясно, че днес по обяд ще започне изтеглянето на руските войски от Грузия. Току-що мина 12 часа, а за момента няма никакво развитие в тази посока и съобщение че руските войски са започнали някакво движение.
Питате ме за причините. Причините са, че в този конфликт Русия не преследваше просто завземането на Южна Осетия и Абхазия – нещо което тя вече направи, а целта и беше свалянето на демократично избраното правителство в Тбилиси и анексирането на Грузия. Поради факта, че тази цел не беше постигната Русия се опитва да не спазва условията на примирието.

- И сега ли Грузия държи на влизането си в НАТО?
- Разбира се членството в евроатлантическия пакт е една от стратегическата цел на грузинската държава и последните събития и окупацията от Русия на част от грузинската територия показват колко наложително е това с оглед на нашата безопасност. Ние задължително трябва да имаме съюзник и то такъв, който да ни поддържа и виждаме този съюзник в лицето на западния свят, където се спазват човешките права. Във военнополитически смисъл този съюзник е НАТО и това остава като наш приоритет.

- Приемлива ли е България, като неутрална страна за провеждането на преговори между Русия и Грузия?
- Много сме благодарни на българската страна за поддръжката и разбира се, че страната ви е приемлив вариант. Работата обаче е в това, че до началото на такива преговори има много време, докато Русия и Грузия седнат на една маса за преговори. В момента ние водим разговори помежду си с помощта на посредник. И както ви е известно този посредник е Европейския съюз.

- Днес стана ясно от вашия посланик в България Уклеба, че още е рано да се водят преговори...
- Да, Русия отказва. Те казват, че с ръководството на Грузия (и това бе подчертано от външния им министър) няма какво да говорят.

- Какъв е броят на жертвите понесени от Грузия в конфликта и какви са моралните и материални загуби за държавата?
- Ако говорим за военни загуби то те са малки. Но имаме огромни загуби за цивилното население. На територията на Южна Осетия е извършена тотална етническа чистка. Вече там няма нито един грузинец. С автобуси руснаците извозваха оттам етническите грузинци. На лице е явна сегрегация. Освен това руснаците завзеха и районите, които са доста отдалечени от зоната на конфликта. В тези райони започнаха да действат банди, които карат населението да напусне своите домове. Към момента в Грузия има около 200 000 бежанци. Трябва да уточним, че споменатите банди са от така наречените доброволци, които влязоха в Грузия от Русия - разни военизирани формирования. Тези формирования се представят за части от руската армия, отвличат хора от местното население и при оказване на съпротива се стига и до убийства, а после заявяват, че са унищожили грузински терористични групи. Само в Тбилиси са регистрирани 70 000 бежанци, а както вече казах в цяла Грузия броят им е над 200 000. Хората бягат от руската армия защото окупаторите се държат дивашки. Лошо е и това, че след като ограбят изоставените домове те ги подпалват за да не могат хората да се завърнат отново. Освен това руските войски превзеха и редица административни сгради в множество грузински градове. Ограбиха ги, ограбиха и военните бази, които успяха да превземат. От граничните райони постоянно постъпват съобщения, че от руска страна влизат колони от празни камиони, а след това се връщат натоварени.

- Може ли да се прави сравнение между Южна Осетия и Абхазия и Косово със Сърбия?
- Сравнение тук може би не трябва да се прави. Просто Русия се възползва от прецедента Косово и отново направи всичко в негативен план. Доказано е, че в Абхазия и Южна Осетия е извършен геноцид. Ще засегна проблема с Абхазия. Във времето когато течеше конфликта в Южна Осетия огромен руски контингент – около 30 000 войници, влязоха в Абхазия и превзеха редица градове в Западна Грузия. В това число и пристанищния град Поти. Това пристанище е напълно ограбено, а всичко което не са успели да отнесат са взривили. В момента те държат под контрол много от западните грузински градове. В тези градове обаче няма как да извършат етническа чистка. Прочистването тече с пълна сила в източната част на страната. Най-вече в Южна Осетия, където според Русия трябва да се създаде 20 км буферна зона. Русия днес дори заявява, че ще трябва да се вземе предвид мнението на населението на Абхазия и Южна Осетия и тук се явява огромната разлика със случая в Косово. Ако в Косово сърбите извършваха прочистване от албанци, тук е обратно.В Абхазия и Южна Осетия руснаците извършваха прочистване на грузинския етнос. Изгониха грузинците и сега искат с допитване само до единствения останал етнос да се обявят териториите за независими, или не знам точно какво.

- Ще приеме ли Грузия миротворци от НАТО в зоната на конфликта?
- Разбира се ние сме настроени да продължим мирния процес. Необходимостта от въвеждането на миротворци е налице, но руснаците се показаха като агресори и по никакъв начин не бива те да изпълняват тази роля. Така че ние ще се стремим да въведем друг контингент било то от НАТО или друг, който да замени руския.

- Грузия подаде жалба до Международния съд. Какво очаква страната като резултат от този иск?
- Надява ме се, че това ще доведе до осъждането на Русия като агресор с всички произтичащи от това последствия. Надяваме се че в света има справедливост и тя ще възтържествува. Главното е това, че очакваме справедливост.

- Каква е оценката ви за позицията на България и конкретно на президента Георги Първанов и премиера Сергей Станишев?
- Вече казах, че сме много благодарни на българските си приятели. За съжаление не съм запознат с конкретните позиции на президента и премиера ви, тъй като са малко в страни от тази част на нещата. Зает съм с по други задачи.

- Очаква ли се екологична криза в резултат на бомбардировките над град Поти?
- Не само пристанището в Поти беше бомбардирано. Руска тактическа ракета “Искендер” падна на 40 м от петролопровода Баку – Тбилиси - Джейхан. Цяло чудо е, че след бомбардировките няма поражения в намиращата се наблизо база за съхранение на петролни продукти. Най-страшното обаче, е че на територията на Грузия бяха пуснати запалителни бомби. Тези бомби са забранени в международното право. В резултат на бомбардировките избухнаха много горски пожари. Гражданските власти нямат сили да се справят с пожарите, които бушуват на около 20 000 хка горска площ. Опитваме се по всякакъв начин да се справим със ситуацията, за да не се стигне до екологична катастрофа. Турция вече ни оказва помощ за гасене със самолети. Украйна има желание да ни помогне, но за съжаление окупацията от страна на Русия не дава гаранции за безопасността на евентуални помощни екипи в гасенето на пожарите. С една дума, пречи ни се за да изгасим пожарите.
Разговаря: Ася Делчева

CHF CHF 1 2.09718
GBP GBP 1 2.25873
RON RON 10 3.85537
TRY TRY 100 4.18744
USD USD 1 1.68577