
Избрано 12.11.2024 12:14 Снимка: ДНЕС+
Илия Лазаров, ЕНП/СДС: Победата на Тръмп е знак,че американците не харесват водената досега политика
През 1998 г. лично президентът Борис Елцин изрази съгласието на Русия да станем член на НАТО
- Г-н Лазаров, какво виждате в победата на Доналд Тръмп на изборите за президент на САЩ?
- Победата на Доналд Тръмп неминуемо е знак, че политиката, която се е водила в Съединените щати в последните години, не се харесва на американците. Той, както и всички ние, има позитиви и негативи. Аз споделям напълно много от политиките и идеите му, а към някои съм скептичен. При всички случаи това бе наистина историческа победа.
- Какво мислите за конфликта между Китай и Тайван? Каква е позицията на България по темата?
- През 1999 година президентът Петър Стоянов бе на посещение в Китай на среща с тогавашния президент Дзян Дзъмин. Това бе посещение, подготвяно шест месеца. Лично подготвях посещението. През тези шест месеца водих разговори с тогавашния посланик на Китай в България. Това бяха дълги разговори и договаряхме всички детайли. Към онзи момент ни придружи бизнес делегация от около 50 души. Бяха ни отворени всички врати, които поискахме. Визитата ни продължи една цяла седмица. Бяхме в Пекин, а срещата с президента Петър Стоянов беше в централата на тяхната партия. Ние приехме това като жест, тъй като китайската държава има така устроено управление - там първият секретар е генералният секретар на партията, както и президент. Ключовото, което договорихме след много разговори, бе, че в съвместната декларация, която подписаха и двамата президенти - и Стоянов, и Дзян Дзъмин, имаше следния текст – една от формулировките гласеше, че „България признава един Китай по мирен път.“
Това означава, че Тайван е част от Китай, но само и единствено по мирен път, което бе и волята на хората в Тайван, с което Китай се съобразяват. Ясно е, че ако искаха, щяха да си "вземат" Тайван чрез военна сила.
- А как възприема САЩ този проблем? Знаем, че от Китай зависи вече почти цялата икономика на света, а Тръмп се кани да наложи 60% мита на стоките, които идват от Китай. Как ще се отрази това на България?
- Между другото, в България съществува грешно виждане по въпроса, защото САЩ също са признали формулировката "Един Китай по мирен път". Тази формулировка е една и съща. Срещу това ние получихме един текст в съвместната декларация, за която казах, в която пише, че КНР приветства стремежа на България за членството в НАТО, като стабилизиращ фактор на Балканите.
1999 година беше Косовската криза, ако си спомняте, така, че това беше ключово за нас. Ние сме единствената държава от Източна Европа, която е взела съгласието на петте страни постоянни членове на Съвета за сигурност - САЩ, Великобритания, Франция, Китай и Русия.
Президентът на Русия Борис Елцин по време на посещение на президента Петър Стоянов казва на официалната пресконференция: "След като искате да влизате в НАТО, влизайте в НАТО, важно е нашите отношения да си останат такива, каквито са били досега". Ние получихме съгласието дори и на Русия.
Това беше 1998 година. Това бяха ключови моменти от тогавашната геополитическа обстановка.
По материала работи Геновева Михайлова, ДНЕС +
Още по темата
![]() |
1 | 2.08289 |
![]() |
1 | 2.32422 |
![]() |
10 | 3.83173 |
![]() |
100 | 4.50081 |
![]() |
1 | 1.7441 |
Последни новини
- 21:14 Хороскоп за четвъртък, 15 май 2025 г.
- 21:11 Никой не знае ще има ли среща Путин-Зеленски в Истанбул, Тръмп е готов да участва
- 19:28 Румен Гечев напуска БСП заради референдума на Радев
- 19:21 Къде изчезнаха ракетите "Кинжал"? Москва не е използвала това хиперзвуково оръжие от 6 месеца
- 19:13 Ермак: Готови сме за всякакъв формат на преговори, но само при пълно спиране на огъня
- 19:06 Бурна радост в Сирия след отмяната на санкциите от Доналд Тръмп
- 18:59 Министерският съвет прие Доклад за състоянието на администрацията през 2024 г
- 18:52 Спестихме 10 милиона, но изгубихме клиентите си: Компания съжалява, че е заменила работниците с AI