Избрано 23.06.2026 18:02 Снимка: ДНЕС+
Георги Марков: Ще ни върне ли Румен Радев във времето на Ярослав Радев ?
Българските комунисти ненавиждаха частната собственост. Затова в Живковата Конституция от 1971 г., която приехме с почти 100% на референдум, нямаше термин "частна собственост", говореше се за "лична собственост".
През 1973 година най-близкият юрист на Тодор Живков - академик Ярослав Радев изсуровака "личната собственост". Може да имаш
САМО ЕДНО ЖИЛИЩЕ и то до 120 кв м. и САМО ЕДНА ВИЛА до 60 кв.м. Е, най-висшите другари имаха повече и по-големи имоти с решение на Изпълкома на комунистическите Народни съвети.
Така по времето на комунизма второ жилище не можеше да се купи. Ако придобиеш второ по наследство, трябва бързо да го прехвърлиш на пълнолетните деца, ако нямат такова. Иначе го обявяваш за продажба, а купувача и цената ги определят Народните съвети.
В това време в комунистическа Унгария, нали бяха въставали през 1956 година, деканите имаха 12 декара собствена земя, а гражданите можеха да притежават бутици, от които като луди купувахме джинси ,плочи на Омега ,сапуни ,"Амо" и Lux", дезодоранти и крем Барбон за бръснене ...
След приемането на Закон за собствеността на гражданите (ЗСГ) гражданите в България започнаха фиктивни разводи, за да запазят двете жилища.
Веднага след промените през 1989-та тези идиотски законодателни разпоредби бяха отменени.
Новата Конституция прие "частната собственост за неприкосновена".
С изумление снощи между мачовете прочетох в Епицентър бг., че депутат от ПБ на име Проданов изрекъл крилата фраза: "Вдигаме данъка за второ жилище - да се купува за живеене, а не за спекула" ...
Като мажоритарно избран депутат от СДС във ВНС, конституционен съдия от президентската квота и момче от София-център, когато София свършваше на "Ситняково", ще кажа следното:
Все още има хиляди потомци на буржоазна България, които имат по две жилища без да са купували такива и през комунизма, и през демокрацията. Имат ги от царска България по наследства - от баба и мама, от дядко и татко. Е, тези които имаме второ жилище по наследство, защо да ни наказват с по-висок данък сгради, че сме наследници...
Прочее, такъв данък в Унгария нямаше и при комунизма, и при Орбан... Не знаят маджарите що е "данък сгради" ... Може при Петер Мадяр да се запознаят с него.
Президентът-премиер Радев, когото уважавам по лични причини спечели, мажоритарно изборите. Но мажоритарно няма как да управлява. Много депутати, много министри и съпартийци. Все някой ще се изцепи....
Далеч съм от мисълта да давам съвети на Радев, гласувах за Борисов, и все пак: Дано Румен Радев не ни върне във времето на Ярослав Радев, та пак да почнат фиктивни разводи. Тогава за спасяване на второто жилище, сега за избягване на по-висок данък за него.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница
- 18:43 Япония повишава петкратно таксите за еднократни визи за чужденци
- 18:36 Йордан Цонев обяви, че напуска политиката
- 18:29 Сергей Шойгу: Сигурността на страните от БРИКС е под постоянна заплаха
- 18:21 Финансистът на КНСБ: Живеем в дигитално време, но щастието все още е напълно аналогово