FT: Кандидатстващите за германски паспорт трябва да декларират правото на съществуване на Израел

Избрано 30.06.2024 12:15 Снимка: ДНЕС+

FT: Кандидатстващите за германски паспорт трябва да декларират правото на съществуване на Израел

В четвъртък (27 юни) в Германия влиза в сила нов закон за гражданството, в който изрично се изисква кандидатите да декларират правото на държавата Израел да съществува.

Социално-либералното правителство на канцлера Олаф Шолц превърна двойното гражданство в изключително важно предизборно обещание при избирането си през 2021 г., като обеща да съкрати времето за чакане на новите граждани за получаване на германски паспорт до пет години. Преди това страната не позволяваше двойно гражданство за мигранти от първо поколение.

Но нарастващият антисемитизъм, все по-размирният дебат за войната на Израел срещу Хамас и нарастващата популярност на антиимигрантската, крайнодясна политика накараха Берлин да преработи реформата на гражданството като по-строга мярка за лоялност към германските ценности.

"Всеки, който споделя нашите ценности и полага усилия, вече може да получи германски паспорт по-бързо и вече не трябва да се отказва от част от своята идентичност, като се откаже от старото си гражданство", заяви във вторник вътрешният министър Нанси Файзер.

"Но ние също така ясно заявихме: всеки, който не споделя нашите ценности, не може да получи германски паспорт. Тук очертахме кристално ясна червена линия и направихме закона много по-строг от преди."

През януари германските парламентаристи постигнаха съгласие по правната основа на новите изисквания за гражданство, но конкретното съдържание на теста за гражданство, който е в основата му, е определено с правителствено постановление.

По-рано Министерството на вътрешните работи посочи, че възнамерява да включи въпроси за юдаизма и живота на евреите в Германия, но не каза дали ще включи конкретна декларация относно държавата Израел.

Във вторник Министерството на вътрешните работи потвърди, че това вече ще бъде изискване.

"Бяха добавени нови тестови въпроси по темите за антисемитизма, правото на държавата Израел да съществува и живота на евреите в Германия", заяви вътрешното министерство.

Декларирането на ангажираност към равенството между половете, демокрацията и историческата отговорност на Германия към юдаизма в резултат на престъпленията на националсоциализма също ще бъде част от теста.

При представянето на годишния си доклад във вторник официалният правителствен комисар на Германия за борба с антисемитизма Феликс Клайн описа "катастрофалното" нарастване на престъпленията от омраза срещу евреите в Германия.

Регистрираните от неговата служба антисемитски инциденти са се увеличили с 83% на годишна база през 2023 г. и са достигнали 4782 - преобладаващата част от тях са били актове на публично документирана реч на омразата, но има и няколкостотин случая на физическо насилие над хора и имущество, каза той.

Правителството обяви нулева толерантност към антисемитизма в Германия, но също така предизвика гняв, като изглежда, че ще попречи на конкретните критики към израелското правителство за поведението му в Газа, подхранвайки дебат за свободата на словото в Германия, особено сред творците и учените.

Сабине Дьоринг, младши министър на висшето образование на Германия, беше принудена да подаде оставка този месец, след като нейното министерство започна да проучва правни възможности за прекратяване на научните изследвания на германски учени, които са подписали публично писмо, в което критикуват полицейските репресии срещу антиизраелските студентски протести.

Въпросът се превърна и в огнище на напрежение в Германия за младите мюсюлмани, за които официални лица предупреждават, че все повече се радикализират поради факта, че правителството потиска правото им да изразяват мнение.

Сам Джоунс, ft.com

CHF CHF 1 2.01861
GBP GBP 1 2.30668
RON RON 10 3.93005
TRY TRY 100 5.57017
USD USD 1 1.82022