Фалшивите новини поразяват най-много жертви преди избори

Избрано 16.03.2021 14:22 Снимка: ДНЕС+

Фалшивите новини поразяват най-много жертви преди избори

Фалшива новина е всеки вид информация, която съзнателно е създадена с претенцията, че е достоверна, докато в действителност, не е такава. Фалшива е, измислена, специално е създадена, за да се променят вярванията, настроенията, или усещанията на хората, което евентуално да доведе в промяна на поведението им. Много често – да очерни някого. Това означава, че ако попаднете в клопката на фалшивите новини, преставате да сте господар на волята си, защото разбиранията и решенията ви се влияят от

нечий чужд интерес.

Това, което правеше преди десетилетия пропагандата чрез печатните медии, радио и ТВ, сега се ускорява стократно от социалните мрежи. Социалните медии в наши дни създадоха хранителната среда, в която всеки недобросъвестен с безумна идея може да публикува невярни неща, все едно са истина. Хора могат да публикуват фалшиви новини по поръчка срещу заплащане. Автоматизирани програми, често наричани ботове, могат да публикуват автоматично генерирани фалшиви новини.

Дигиталните технологии само подпомогнаха процеса и се превърнаха в своеобразен

инкубатор на дезинформация

поради самото им естество и лекотата, с която невярната информация се разпространява.

Фалшивите новини от пропаганден тип са най-силното оръжие по време на избори. Създателите им са готови да нарекат бялото черно,  да злепоставят опонента, да жонглират с цифри, които никъде не намират потвърждение, да отричат очевидни факти. В голямата си част при тези случаи са използвани дезинформации. Първата стъпка е

набелязването на враг.

Той за предпочитане трябва да е могъщ, да действа с размах, да е умен, квалифициран, компетентен. Може да е постоянно под прожекторите, но трябва да се внуши на публиката, че непременно действа задкулисно, конспиративно. Защото ако го прави пред очите на всички, а никой не е виждал такова нещо, няма как хората да бъдат излъгани. Само добре скалъпена конспиративна теория може да накара публиката да не вярва на очите си, а да се доверява на слухове, чиито предполагаеми автори държат да останат скрити.

Примери за фалшиви новини срещаме всеки ден – Полицията в Чили малтретира и беси демонстранти, Парижката опера забрани Лебедово езеро, Папата благослови Тръмп за президент, На Запад обличат дечица в униформа на Путин и ги бият с пръчки. Може да звучат абсурдно, но под тези заглавия има десетки хиряди коментари. Както и под всички теми от зората на антиваксърското движение – от страха на майките, че на децата им никнат рога, до днешната ирациолнална вяра, че с ваксините срещу КОВИД 19 ще ни чипира Бил Гейтс.

CHF CHF 1 2.08178
GBP GBP 1 2.32041
RON RON 10 3.9314
TRY TRY 100 5.37857
USD USD 1 1.90906