Електромобилите и соларните панели на Китай са капиталистическа победа за комунизма

Избрано 31.03.2024 16:13 Снимка: АР/БТА

Електромобилите и соларните панели на Китай са капиталистическа победа за комунизма

Растежът на чистите технологии в страната е история на успех в голям мащаб

Има утешително, но погрешно обяснение защо вашите слънчеви панели, домашни батерии и електрически автомобили е все по-вероятно да се произвеждат в Китай.

Икономиката е залята от лесни пари от държавните банки; неговите производители на възобновяема енергия подбиват конкурентите навсякъде другаде по света; следователно, сравнителното предимство на Китай не е мащабът, ефективността на разходите или иновативната мощ, а наличието на евтини държавни субсидии.

В индустрията за електромобили "всеки има безкраен запас от заеми и подкрепа от местното правителство", цитира Financial Times Йорг Вутке, бивш президент на Търговската камара на Европейския съюз в Китай, както каза в скорошна статия.

Тази теория предоставя убедителна обосновка за търговските ограничения. Ако китайските производители оцеляват само благодарение на капковото подаване на държавни пари, няма начин задграничните конкуренти да се конкурират. Тогава най-добре е да се използват тарифи, разследвания и други препятствия, за да се изключат напълно техните продукти и да се даде шанс на местните конкуренти.

Това е убедителен разказ, защото части от китайската икономика наистина се движат по този начин. В средата на 2010-те почти забравените Dalian Wanda Group Co., Anbang Insurance Group Co., HNA Group Co. и Fosun International Ltd. предприеха многомилиардно пазаруване за чуждестранни компании. Спукването на този балон подтикна друг балон да се надуе в недвижими имоти. Все още виждаме последствията във всяко прясно мрачно заглавие за предприемачите на имоти China Evergrande Group, Country Garden Holdings Co. и China Vanke Co.

Можете да видите модела в публикуваните отчети на Fosun, който в момента агресивно се освобождава от бизнеси на фона на кредитна криза. Похарчи нетни 112 милиарда юана (15,56 милиарда долара) пари за придобивания и други инвестиции през десетилетието до юни 2023 г., но генерира само 65 милиарда юана в нестабилни оперативни парични потоци.

Ако не бяха 127 милиарда юана в брой от финансиране - по-голямата част от дълга - нямаше как компанията да плати сметките си.

Контрастът с Berkshire Hathaway Inc., компанията, с която най-често се сравнява Fosun, не може да бъде по-ярък. Инвестициите на Уорън Бъфет от $341 милиарда през последното десетилетие бяха повече от покрити от $384 милиарда стабилни, предвидими оперативни пари, генерирани от неговия бизнес. Само 51 милиарда долара идват от финансиране.

Случва ли се същото с чистите технологии? Не изглежда така.

Ако китайските производители на слънчева енергия, ветрогенератори, батерии и електромобили се справят добре благодарение на лесното кредитиране, това трябва да остави ясни отпечатъци върху техните финансови отчети. Можете да измерите това, като сравните техните оперативни парични потоци със средния дълг, който са имали през годината: когато парите в брой са ниски в сравнение с дълговете, ще отнеме много време, за да се изплати на кредиторите.

Разглеждайки група от 145 компании за възобновяема енергия с най-малко $1 милиард годишни приходи - 77 от тях китайски - това е резултатът, който получавате.

Както бихте очаквали в сектор, който изпитва бърз растеж, ливъриджът често е сравнително щедър - но не изглежда значително по-висок сред китайските компании. Много от най-страховитите и агресивни износители на възобновяема енергия, като Longi Green Energy Technology Co., Tongwei Co. и JA Solar Technology Co., имат много ниски заеми спрямо техните парични потоци. Много имат достатъчно паричен поток, за да изплатят 25% от дълговете си през текущата година. Това не изглежда като сектор, поддържан от държавни заеми или от какъвто и да е вид заеми.

За сравнение, нека да разгледаме една индустрия, която доста ясно е била бенефициент на лесни държавни пари - недвижими имоти.

Забележителното тук е, че много преди кризата да удари (данните по-горе са за 2019 г.), китайските компании за недвижими имоти вече имаха значително по-лоши коефициенти на покритие от техните международни конкуренти. Ако измервате нещата от гледна точка на времето, необходимо на оперативните парични потоци за изплащане на общите дългове, средният китайски производител на възобновяема енергия е малко под 10 години, малка част от почти 27-те години в данните за недвижими имоти. Не-китайските компании се появяват за малко под осем години, независимо в коя индустрия са.

Разбира се, китайските производители все още се радват на мощни предимства. Щедрата и последователна подкрепа за закупуване на електромобили и слънчеви панели дава на собствениците увереност да инвестират агресивно, точно както се прилагат същите политики в Европа и САЩ.

Правителството остава фиксирано върху поддържането на ниски разходи: Китай е дом на почти половината от световните специални икономически зони, чиито основни предимства са евтина земя, лесно регулиране и ниско данъчно облагане. Той също така предлага намалени корпоративни данъчни ставки за компании в новите технологични индустрии. По същество това е най-големият единичен пазар за чисти технологии, така че местните фабрики имат предимства в мащаба, за които конкурентите на други места могат само да мечтаят.

Проблемът за развитите страни е, че когато се прилагат към техните собствени икономики, всички тези мерки се подкрепят като старомодни про-бизнес политики, а не като нечестен меркантилизъм.

Би било утешително, ако успехът на Китай в областта на чистите технологии беше резултат от лесно кредитиране от комунистическа държава. В интерес на истината обаче този бум е история на успеха на капитализма в голям мащаб.

Авторът Дейвид Фиклинг е колумнист на Bloomberg, който се занимава с енергетика и суровини. Преди това е работил за Bloomberg News, Wall Street Journal и Financial Times.

CHF CHF 1 2.00064
GBP GBP 1 2.28771
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63473
USD USD 1 1.82447