Ефектът на доминото от кризата в Украйна върху газовите пазари

Избрано 09.02.2022 10:14 Снимка: ДНЕС+

Ефектът на доминото от кризата в Украйна върху газовите пазари

Заплахата от военни действия в Украйна засилва натиска на европейския газов пазар. Заплахите Русия умишлено да намали износа си за континента са малки, но всяко намаляване на обема по тръбопроводите може да доведе до енергиен хаос в Европа и да се разпространи към глобалните газови и електроенергийни пазари. Това пише в свой анализ авторът в изданието The Edge Саймън Флауърс.

Колко зависима е Европа от руския газ?

Русия доставя 168 милиарда кубически метра в Европа през 2021 г. За сравнение през 2019 година, количеството е 191 млрд. кубически метра, но въпреки това и сегашния внос представлява около една трета от търсенето. Обемите, достигащи до Европа, транзитно преминаващи през Украйна, са намалели наполовина от 2019 г., но все още са 40 млрд. куб. м годишно - около 8% от общото търсене.

Последната стъпка в плана на Русия да увеличи износа си за Европа, като същевременно заобикаля Украйна е "Северен поток 2", който все още чака окончателно одобрение от ЕС. Германия е най-големият купувач на руски газ (40 млрд. м3), но Италия, Австрия и Словакия са най-зависими от транзитния газ от Украйна.

Колко е важен LNG?

Вносът на втечнен природен се е удвоил през последните няколко години. Глобалният капацитет за втечнен природен газ е ограничен, докато новите проекти не бъдат пуснати в ход след няколко години. Предлагането тук е гъвкаво и зависи от търсенето. През четвъртото тримесечие обемите на LNG в Европа са нараснали до рекордни нива. Азиатските търговците на втечнен природен газ пренасочиха товарите към Стария континент, за да се възползват от по-високите цени, като временно намалиха зависимостта на европейските купувачи от руския внос. Тенденцията обаче се обърна с настъпването на студеното време.

Има ли нужда Европа от по-големи количества руски газ тази година?

Енергийни експерти очакват вносът от Русия да се увеличи с 20% през януари за следващите няколко месеца. По-големият внос е от значение не само за тази зима, но и за подготовка за следващата. Запасите вече са доста под средното за този сезон и ще бъдат доста под половината от "нормалното си ниво" през март.

Дори ако доставките на газа от руски тръбопроводи продължават през пролетта и лятото, зимата през 2022/23 ще започне точно както тази - с рекордно ниски запаси.

Може ли Европа да се справи без руски газ?

Според експертите това би било невъзможно и европейските правителства едва ли биха могли да блокират руския внос, дори ако има инвазия в Украйна. Ще се окаже невъзможно да се намерят алтернативни обеми, които да задоволят 28% от годишното търсене. Ако всички газови потоци бяха спрени днес, наличността в газохранилищата щеше да се изчерпи след 6 седмици. Този сценарий показва колко зависима е Европа от руския газ.

Цени

Намаляването на военното напрежение бързо би довело до по-ниски цени към края на зимата, въпреки че е трудно да си представим, че пазарът може да се върне към нивата от преди кризата. Всеки друг сценарий ще доведе до високи цени. Има Вероятност Европа да е изправена пред повишаване на цените, докато не се открие възможност за нови доставки главно от Катар и САЩ в средата на десетилетието.

Какви ще са последиците за световния пазар на природен газ?

Очевидно силната позиция на Русия спрямо европейски клиенти не е толкова силна. Русия също има какво да губи - не на последно място репутацията си на надежден доставчик на газ, както и "Северен поток 2". Ако Европа реши да се откаже от руския газ, това ще е силен сигнал за търговците на втечнен природен газ в САЩ, Катар и други./money.bg

CHF CHF 1 2.10372
GBP GBP 1 2.35742
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.35046
USD USD 1 1.88242