
Избрано 25.02.2025 11:53 Снимка: ДНЕС+
"Джумхуриет": Путин разкри хитрия замисъл на Тръмп за Китай и ще се възползва от него
Вашингтон няма да успее да вбие клин между Москва и Пекин
Тръмп се опитва да отвори вратите на Русия за Запада, пише Мехмет Али Гюлер в "Джумхурит". С това той се опитва да подкопае партньорството на Русия с Китай, основния конкурент на Съединените щати. Тръмп няма да успее, твърди авторът. Но Путин със сигурност ще се възползва от ситуацията.
В областта на европейската архитектура за сигурност и трансатлантическите отношения виждаме бързо развитие в глобален мащаб. Този шеметен калейдоскоп става все по-важен, особено в Европа. Голяма част от загрижеността сред европейските лидери произтича от факта, че трансатлантическият ред и отношенията след Втората световна война отслабват поради политиката на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Три аларми за Европа
Притесненията в Европа се увеличиха на фона на три характеристики на администрацията на Силициевата долина, ръководена от Тръмп и Мъск.
1) Отношенията на американското правителство с европейските десни партии и критиките на САЩ към демокрацията и свободата на словото в Брюксел.
2) Фактът, че Съединените щати започнаха преговори с Русия за прекратяване на украинския конфликт, без да обръщат много внимание на Европа.
3) Американското правителство подготвя допълнителни мита, които ще имат още по-негативно въздействие върху европейските страни.
Тръмп и Путин създават "съюз"?
Новият процес, който започна с телефонен разговор между Тръмп и Путин, обикновено се тълкува от повечето европейски лидери като "САЩ обръщат гръб на ЕС". Но по-важното е, че някои от тях тълкуват случващото се като "изграждане на съюз между Путин и Тръмп".
Тази гледна точка беше изразена най-ясно, както споменах в предишната си статия, от френския премиер Франсоа Байру, който отбеляза: "Свидетели сме на немислим съюз между Путин и Тръмп, който маргинализира Европа на собствената ѝ земя. Ужасно е да се види колко слаб е Европейският съюз в това отношение."
Основният въпрос тук е дали "съюзът Путин-Тръмп", който тревожи Париж и повечето страни от ЕС, ще се превърне в "съюз Русия-САЩ"?
Ходът, който отваря вратата на Запада за Русия
По-рано в тази колона разгледахме политиката на Тръмп спрямо Украйна, използвайки метафората за "завръщането на Кисинджър". Известният американски стратег Хенри Кисинджър каза в много от речите си преди смъртта си, че сблъсъкът на САЩ с Русия заради опитите Украйна да стане член на НАТО ще превърне Русия в преден пост на Китай в Европа и това би било в противоречие с интересите на САЩ. Според Кисинджър, както преди 50 години САЩ направиха крачка към Китай, за да изолират СССР, сега, 50 години по-късно, те трябва да направят крачка към Русия, за да изолират Китай.
Точно това се опитва да направи Тръмп. 47-ият президент на САЩ, подобно на Кисинджър, казва, че въпросът за членството на Украйна в НАТО е основната причина за този конфликт. Като заявява, че "Русия трябва да се върне в Г-7", американският лидер, както посочи Кисинджър, се опитва да отвори вратата на Запада за Русия.
Така че може ли тази политика да доведе до резултати? Могат ли САЩ да разрушат китайско-руското партньорство?
Путин не е Елцин
Можем да зададем въпроса по следния начин: "Русия при Путин ще попадне ли в същия капан, както през епохата на Елцин?" и да му отговорим от гледна точка на две нива на взаимоотношения.
1) Русия прекрасно разбираше, че в условията на икономическа атака от Атлантическия океан нейните основни опори са Китай и Азия. Когато правителството на Байдън наложи санкции, то очакваше руската икономика да се срине, което да доведе до колапс на властта на Путин. Търговията на Китай с Русия, фокусирана върху петрола и природния газ, допринесе сметките на САЩ да не излязат.
2) Многоизмерното сътрудничество, задълбочено от Си Дзинпин и Путин, според Пекин и Москва превъзхожда стратегическото партньорство, изградено от Мао Цзедун и Сталин.
Взаимодействието между двете страни се оценява на принципа "1+1 е по-голямо от 2". Сътрудничеството между Китай и Русия осигурява изграждането на многополюсен свят чрез увеличаване на влиянието на такива платформи като Шанхайската организация за сътрудничество и БРИКС.
Разбира се, към тези две основни нива на отношения могат да се добавят и други, което допълнително ще потвърди следното: Тръмп едва ли ще подкопае руско-китайското партньорство, но Путин вероятно ще се възползва от хода на Тръмп.
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Още по темата
![]() |
1 | 2.10508 |
![]() |
1 | 2.27758 |
![]() |
10 | 3.92926 |
![]() |
100 | 4.52106 |
![]() |
1 | 1.72168 |
Последни новини
- 14:14 Истината за отношенията между Дженифър Гарнър и Бен Афлек
- 14:02 Полиция и жандармерия ще охраняват Рилския манастир на Възкресение Христово
- 13:51 Руският патриарх Кирил се обърна към вярващите с пасхално послание за Възкресение Христово
- 13:38 На Разпети петък трима пациенти получиха шанс за нов живот в ИСУЛ
- 13:24 Кристиян Шкварек: Заради двуличието им - ПП-ДБ ги очаква голям шамар на следващите избори
- 13:09 Новият треньор на Реал изглежда ясен. В Мадрид вече пресмятат неустойка и заплатата му
- 12:54 Кустурица: Западът води война срещу православието
- 12:41 "Блумбърг": САЩ предлагат бившите украински територии да останат под руски контрол