
Избрано 15.07.2025 18:51 Снимка: ДНЕС+
DW: Ще доведат ли системите "Пейтриът" до обрат в Украйна?
Матю Уорд Ейджъс, Уилям Глукрофт
Доналд Тръмп заяви, че САЩ ще предоставят на Украйна системи за противоракетна отбрана "Пейтриът", за да се защитава тя от руските нападения. Само няколко седмици след като неговата администрация спря доставките на оръжия за Киев, сега американският президент ги подновява. Условието е те да бъдат платени от трета страна - партньорите на Украйна в ЕС.
Все още не е ясно колко и какви оръжия ще изпрати Вашингтон, но Германия заяви недвусмислено, че ще плати поне за две зенитно-ракетни системи. "Ще изпратим различни части от много сложна военна техника и те ще ни платят за тях на 100 процента", каза Тръмп.
В Украйна и в момента има установки "Пейтриът", които бяха предоставени на Киев от предишната администрация на Джо Байдън.
Какво представлява ракетната система "Пейтриът"?
MIM-104 "Пейтриът" е зенитно-ракетен комплекс (ЗРК), който се произвежда от американския авиокосмически и отбранителен конгломерат "Рейтион". Първоначално той е разработен за прехващане на високо летящи самолети. През 1980-те години е модифициран, за да се справя и с новата заплаха от тактически балистични ракети.
Системите "Пейтриът" се предлагат в напълно мобилни батареи, които включват команден център, радарна станция за откриване на заплахи и пускови установки. През 2022 г. базираният в САЩ мозъчен тръст Център за стратегически и международни изследвания (CSIS) стигна до извода, че една от тези системи струва над 1 милиард щатски долара.
Освен САЩ с "Пейтриът" разполагат Нидерландия, Германия, Япония, Израел, Саудитска Арабия, Кувейт, Тайван, Гърция, Испания, Южна Корея, Обединените арабски емирства, Катар, Румъния, Швеция, Полша, Бахрейн и Швейцария.
Производителят "Рейтион" уверява, че ще продължи да обновява системата до 2048 година. Настоящите батареи осигуряват защита и срещу тактически балистични ракети, крилати ракети, дронове и самолети, тоест срещу всички основни въздушни средства, които сега Русия използва за нападения срещу Украйна.
Въпреки това руските сили използват и по-малки устройства като мини безпилотни самолети, които се държат по-близо до земята и които са по-трудни за проследяване и прихващане от системата "Пейтриът".
Според германските военни тя може да проследява до 50 цели и да поразява пет от тях едновременно. В зависимост от използваната версия ракетите прехващачи могат да достигнат височина над 24 километра и да поразяват цели на разстояние до 160 километра. Екипажът на една такава ПВО система се състои от около 90 военнослужещи.
"Таурус" срещу "Пейтриът"
Макар Германия да се съгласи да плати "Пейтриът" за Украйна, тя няма да предостави на Киев желаните от него ракети с голям обсег "Таурус". Това потвърди в интервю за "Файненшъл Таймс" германският министър на отбраната Борис Писториус.
"Таурус" KEPD 350 е съвместна германско-шведска крилата ракета, която се изстрелва от самолети. Докато "Пейтриът" могат да поразяват цели в радиус от 160 км и се изстрелват от земята, системата "Таурус" има много по-голям обсег - до 500 километра.
В миналото германският канцлер Фридрих Мерц беше изразил подкрепа за предоставянето на системи "Таурус" на Украйна. Оттогава обаче Германия промени нагласата си към такава подкрепа за Украйна, която ще ѝ позволи да развива собствени си способности за действие на далечно разстояние.
Руският президент Владимир Путин многократно предупреди Германия да не предоставя "Таурус" на Украйна.
Какви ракетни системи използва Украйна?
Освен предишните доставки на "Пейтриът", Украйна използва редица оръжия срещу руските атаки. Те включват системи за противовъздушна отбрана с малък обсег на действие като например произведените в Русия "Бук" и С-300, по-старо поколение американските ракети "Хоук" и съвременни ЗРК като NASAMS.
Украйна е използвала и произведени в САЩ ракети ATACMS, които имат обсег от 300 км, след като предишният американски президент Джо Байдън отмени забраната за тяхното използване малко преди да изтече мандатът му миналата година.
Как реагира Русия?
Решението на Тръмп идва на фона на привидно влошените отношения между него и Путин. Въпреки няколкото разговора между двамата лидери, Тръмп така и не успя да сложи край на войната на Русия срещу Украйна. Сега той твърди, че е много разочарован от президента Путин, защото го мислел за човек, който държи на думата си: "Той казва прекрасни неща, а после, през нощта, бомбардира хората. Това не ни харесва."
Според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков изявлението на Тръмп показва, че САЩ продължават да участват в конфликта: "Сега изглежда, че тези доставки ще бъдат платени от Европа, някои ще бъдат платени, други - не. Факт е, че продължават доставките на оръжия, боеприпаси и военно оборудване от САЩ за Украйна."
Още по темата
![]() |
1 | 2.10327 |
![]() |
1 | 2.25352 |
![]() |
10 | 3.85089 |
![]() |
100 | 4.1692 |
![]() |
1 | 1.67667 |
Последни новини
- 21:16 Хороскоп за сряда, 16 юли 2025 г.
- 19:37 Петер Сиярто: Страните от ЕС не успяха да приемат нов пакет санкции срещу Русия
- 19:28 Украинският парламент одобри удължаване на военното положение и на мобилизацията с още три месеца
- 19:22 Лавров: Тръмп е подложен на огромен натиск от страна на ЕС и НАТО да изпълнява исканията на Зеленски
- 19:14 Фицо поставя условие за подкрепа на новите санкции срещу Русия
- 19:06 ООН: Най-малко 875 палестинци са убити близо до пунктове за помощи в Газа
- 18:58 Росен Йорданов: Трябва да обединим усилия и да направим България по-привлекателна за живеене
- 18:51 DW: Ще доведат ли системите "Пейтриът" до обрат в Украйна?