Избрано 04.06.2024 14:01 Снимка: ДНЕС+
Доц. Медиха Хамза: Образованието е национален приоритет и това трябва да бъде осъзнато от всеки
Всеки лев, вложен в образованието на децата, е вложение в бъдещето на държавата ни и е част от решението на друг основен проблем за съвремието ни – демографската криза.
Интервю на доц. Медиха Хамза - депутат от СДС в ПГ на ГЕРБ-СДС в 49-ото Народно събрание и кандидат за нов мандат, пред Варна новини.
– Ще се случат ли планираните реформи в сферата на висшето образование? Трябваше да има увеличение на възнагражденията от 1.01. и 1.04.2024 г.?...
– Увеличенията на възнагражденията на академичния състав, които бяха планирани в държавния бюджет от 1 януари 2024 г. са вече факт. Държавните висши училища получиха средствата за това през месец май. Бившите премиер и министър на финансите Николай Денков и Асен Василев не намериха време по-рано да изпълнят ангажиментите си към системата на висшето образование и под натиска на синдикати, съвет на ректорите и академичната общност служебният кабинет пое ангажимент това да се случи.
Приетите изменения и допълнения в закона за висше образование регламентираха увеличаване на стипендиите на докторантите в размер на 150% от минималната работна заплата и 125% от средната брутна заплата за страната за възнагражденията на асистентите. Тези промени влизат в сила от 1 април 2024 г. Средствата за изпълнение на тези разпоредби на закона трябваше да дойдат от бюджета, който министерски съвет беше планирал да разходва за отпадане на таксите за обучение на студенти държавна поръчка. От служебния кабинет научихме, че такива пари изобщо не са предвидени. Законът обаче задължава това да се случи и наскоро синдикати и представители на политическите партии подписаха споразумение, според което 50-ото Народно събрание ще трябва с приоритет да разгледа въпроса.
Според мен, колегите от академичната сфера ще получат планираните в Закона за висше образование по-високи трудови възнаграждения, макар и с по-късна дата. Защото те го заслужават и отдавна беше време да получат достойно заплащане за постиженията си, усилията и труда, които полагат.
– Как могат да бъдат мотивирани младите хора да останат в България и да работят във висшите учебни заведения?
– Основно за мотивацията на младите хора е да усещат, че имат възможности да се развиват. Те са енергични и амбициозни. Интелигентни са и разбират, че материалният стимул не е единственият, който да ги задържи на дадено работно място. Нужна им е сигурност в перспективата за тяхната научна и преподавателска кариера. Основните ни усилия трябва да са насочени в изграждането на подходяща среда за израстването им и да се гарантира, че финансово ще са в състояние да създават семейства и да ги издържат.
– Какви, според вас, са неотложните въпроси в сектора, с които трябва да се заеме бъдещото правителство?
– Образованието е процес, който започва от детската градина и не завършва с диплом за висше образование – продължаваме да се учим през целия си живот. Днешните деца и младежи трябва да бъдат научени на бърза адаптация, а това е възможно само чрез знания и умения за прилагането им на практика. Основен проблем е как да ги подготвим така, че за времето през следващите 30-40 години, през които те ще бъдат активни на пазара на труда, да са способни бързо да се приспособяват към динамичните промени в живота. Анализите сочат, че на днешните деца и младежи ще се наложи през трудовия си път да сменят професии, не просто да променят работните си навици.
Усилията да се случи тази подготовка са общи за всички – от обществото като цяло, през законодателната и изпълнителна власт и до всеки гражданин. Процесът изисква активно да участваме в образоването и възпитаването на функционално грамотни млади хора.
– Какво, според Вас, трябва да направи държавата и как трябва да се промени законодателството, за да бъдат подпомогнати училищата в малките населени места, където, поради недостатъчния брой ученици, средствата за издръжката им не достигат?
– Образованието е национален приоритет и това трябва да бъде осъзнато от всеки. Парите, инвестирани в образованието, в бъдеще се възвръщат многократно. От това логично следва, че средствата трябва да са насочени към стимулиране на постигнати резултати в процеса на обучение, като се заделят и нужните средства за поддържане на всяко училище у нас, дори и в най-малките населени места. Всеки лев, вложен в образованието на децата, е вложение в бъдещето на държавата ни и е част от решението на друг основен проблем за съвремието ни – демографската криза.
Купуването и продаването на гласове е престъпление
Още по темата
-
Плажовете по Черно море стават достъпни за хора с увреждания
Промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие бяха предложени от депутата в 49-ото Народно събрание от СДС доц. д-р Медиха Хамза, която заедно с колеги-вносители от ГЕРБ-СДС защити предложенията и те бяха гласувани от парламента.
преди 2 месеца
CHF | 1 | 2.1044 |
GBP | 1 | 2.3487 |
RON | 10 | 3.92974 |
TRY | 100 | 5.38858 |
USD | 1 | 1.85809 |
Последни новини
- 17:33 Радев не вижда политическа воля зад служебното правителство и видя хищници
- 17:24 Противогрипните ваксини са препоръчителни за онкоболните, хора с белодробни и сърдечни заболявания
- 17:12 Студ сковава България през уикенда, идват температури до -15°
- 17:01 Астрономи получиха изображение на звезда на ръба на смъртта
- 16:51 Бабикян обяви кордона на ППДБ за нещо като Кордон бльо, но безвкусно
- 16:42 След изслушването за неидентифицирани аномални явления в Конгреса на САЩ: Не сме сами във Вселената
- 16:33 Атакува ни парагрип: Води до тежки усложнения като бронхиолит и пневмония
- 16:21 Китара на Джордж Харисън беше продадена на търг за над 1 милион британски лири