Делян Добрев отговори на Киселова: Невъзможно е да има приет бюджет до Нова година

Избрано 09.12.2024 08:52 Снимка: ДНЕС+

Делян Добрев отговори на Киселова: Невъзможно е да има приет бюджет до Нова година

Невъзможно е да има приет бюджет до Нова година, защото мерките за свиване на дефицита на МФ са неработещи, вредни и няма кой да ги подкрепи.

Това написа на страницата си във Фейсбук депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев.

Причина за публикацията на Добрев са думи на новия председател на парламента Наталия Киселова от по-рано вчера, че тя ще работи до края на тази година да има приет Закон за бюджета.

">

Постижима ли е тази цел при положение, че до края на годината остават цифром и словом 7 работни дни за депутатите? Дори и да бъде гласувана налудничавата идея на ППДБ да се работи в уикенда между Коледа и Нова година, това би прибавило още 3-4 дни, които отново не биха били достатъчни.

А приемането на Закона за бюджета и предшестващите го данъчни закони изискват необходимото тегнологично време.

Без приемането на данъчните закони не може да се пристъпи към основния бюджетен закон. Още повече, че някои от мерките, с които Министерството на финансите планира да събере 12 милиарда, за да запълни дупката в бюджета, са свързани именно с промени във въпросните закони.

Какво се случва стъпка по стъпка?

Най-напред данъчните закони трябва да бъдат гледани на първо четене в Бюджетна комисия, след което и в пленарна зала. Тогава се дава срок между първо и второ четене за редакции, който не може да бъде по-кратък от 3 дни. След което се пристъпва към второ четене в Комисията по бюджет и финанси и при зелена светлина, влиза отново в пленарна зала за второ четене.

Чак след приемането на данъчните закони депутатите могат да започнат работа и по Закона за бюджета. Него, според закона за публичните финанси, Министерството на финансите трябваше да внесе още в края на октомври, за да има технологичното време за тяхното разглеждане и приемане. 

Освен това данъчните закони може да забуксуват и да отдалечат напред във времето приемането на Закона за бюджета.

Само преди дни министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че мерките, които ще предложи за 12 млрд. лева, така че дефицитът да влезе в рамките на 3%, не предвиждат увеличение на осигуровките и основните данъци – ДДС, корпоративен данък, върху доходите на физическите лица. В проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. заложените мерки са облагане на свръхпечалбите на банките, данък върху подземните богатства, данъчни амнистии - едната, свързана с деклариране на невнесени в срок данъци и осигуровки, другата е свързана с недекларирани доходи, увеличаване на акцизите на тютюна, тютюневите изделия и алкохолните напитки.

Вече няколко икономисти изразиха мнение, че мерките с данъчните амнистии, от които се очакват по бюджета да постъпят данъци и задължителни осигурителни вноски от около 3,9 млрд. лева, няма да сработят. 

CHF CHF 1 2.09493
GBP GBP 1 2.35656
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.34333
USD USD 1 1.88187