Даниела Димова: Стига толкова реформи

Избрано 23.11.2011 15:37

Даниела Димова е директор на Театрално - музикалния продуцентски център във Варна и общински съветник от групата на политическа партия ГЕРБ.

- Г-жо Димова, какво ви мотивира да станете общински съветник?
- Мотивира ме номинацията от страна на ГЕРБ, защото нямам информация досега някой да е станал общински съветник, защото той е пожелал. Трябва първо политическата партия, която отправя предложение към конкретен човек да е припознал в него специалист, общественик, политически активен човек, който би допринесъл за работата на Общинския съвет. Това е избор на политическата партия ГЕРБ и на една общественост към мен. Получих индикации, че ще има отправено такова предложение към мен и естествено имах време и възможност да помисля. Това от всяка една гледна точка ме удовлетворяваше. Моите намерения са за едно още по-сериозно ангажиране с управлението на културните политики на град Варна и в много по-голям аспект използване на политическите възможности на един общински съветник. Аз се занимавам с култура и това е моя ресор, в който мога да бъда полезна. В това виждам един още по-широк спектър за големите каузи, които сме си поставили за Варна.

- Като общински съветник с какво смятате, че ще подпомогнете институцията, която ръководите?
- След втората сесия на Общинския съвет бях избрана за председател на комисията по култура със 100% мнозинство или с 48 гласа „за“. Вече от една друга камбанария ми приляга да гледам на развитието на различните ресори на културата на град Варна. Това, че имам държавна работа, като директор на ТМПЦ е моята позиция, а това че съм председател на комисията по култура в общински съвет в град Варна отваря към мен едни по широки ангажименти. Аз трябва да погледна целия ресор, който не е само музика и театър, има много други съсловия, творчески личности, организации и изобщо на целия културен живот на нашия град. Аз ще бъда с еднакво отношение към всички.

- Смятате ли, че може да бъдат ощетени други културни институции за сметка на ТМПЦ и да се появи конфликт на интереси?
-Общински съветник е позиция, но не професия и не е служба. Всеки един от моите колеги си има някакъв пост и позиция. Конфликт има когато си ръководител на общинско предприятие, а аз съм в държавна институция. Така, че конфликт на интереси няма. Има много достойни хора, които не са били поканени за общински съветници, тъй като са директори на общински предприятия.
Естествено, когато се гласуват финанси аз ще постъпя според закона, тоест има достатъчно членове на комисията, които ще гласуват. Когато се касае за финанси на ТМПЦ-Варна, аз ще се въздържа от гласуване. Това е, което мога да приложа до колкото съм запозната с законодателството.

- Как ще се развива занапред ТМПЦ?
- Нашите показатели са изключително добри. Имаме 6 театрални премиери до този момент и 4 оперни, което в изминалите години не се е случвало. Имаме над 120% преизпълнение, повече публика спрямо предходната година. Малко ми е неудобно да се хваля, но резултатите са много успешни. Театралните ни спектакли се играят на високо ниво, професионално, сценографски и с авторска музика. Огромно предизвикателство, като мащаб беше последната премиера на проф. Пламен Марков, сценограф Мира Каланова и авторската музика на Калин Николов "Ричард III" от Шекспир. Операта подари на ценителите на музикалното изкуство, една 100% премиера за България, комичната опера „Граф Ори“ от Росини. Това е един съвместен проект с френското посолство и френския културен институт с изцяло френски постановъчен екип и подкрепата на сценографията на Тодор Игнатов. Той е наш щатен художник и сценограф. Минаха и двете премиери на 17 и 19 ноември, хората отдавна не се бяха смели толкова много в оперната зала.

- За бъдеще какви проекти да очакваме?
- Декември месец имаме отново две премиери, театрална детска премиера „По заповед на щуката“. Възстановявам прекъсната традиция повече от 20 години, Драматичен театър Стоян Бъчваров да поднесе на най-младите наши зрители и детски професионален спектакъл, които ще се играе от наши актьори. Тази новина ще я имаме в първите дни на декември „По заповед на щуката“, а операта ще предложи с балетния екип „Лешникотрошачката“ . Премиерите й са на 21 и 22 декември, и ще се играят до края на април. Това е един зимен спектакъл, който е любим и ориентиран към по млада публика и всички ценители на балетното изкуство. „Лешникотрошачката“ от Чайковски е емблематично заглавие.

- Очакват ли се реформи в състава на ТМПЦ?
- Стига толкова реформи. Назначих през календарната година 3-ма млади актьори. Те подписаха своя първи трудов договор. Това е моята политика да се обновява и подмладява състава. Когато имаме пенсионери и са полезни да ги съхраним, но на граждански договор. Практиката досега беше да продължават на постоянни трудови договори, аз въведох да минават на граждански. Така е навсякъде другаде. По този начин се освобождават места, за да можем да вземаме млади хора. Всичко това се случва и в операта.

Разговаря Гергана Коларова

CHF CHF 1 2.09785
GBP GBP 1 2.26264
RON RON 10 3.85507
TRY TRY 100 4.19305
USD USD 1 1.68912