Д-р Цанко Яблански: Единодействието между СДС и НДСВ на местно равнище е позитивен факт

Избрано 22.08.2003 15:08

Проф.Яблански, само преди месец завърши мандатът ви като посланик на България в Израел, едно от най-размирните места на света. Последните кървави атентати не доказват ли, че дипломацията е безсилна да се справи с конфликта между евреи и палестинци?
След двумесечно примирие станахме свидетели на нов атентат с много жертви. Това безспорно усложни обстановката и се заговори, че т.н. пътна карта за мир е пред провал. Аз вярвам, че двете страни ще положат усилия и ще преодолеят сегашното възникнало затруднение. Процесът по реализиране на пътната карта трябва да продължи, защото той е един от най-добрите международни планове.
Ако проследим събитията от последната година в Палестинската автономна власт, виждаме, че те вътрешно са доста напрегнати. Двете организации - Хамас и Ислямски джихад, не могат да бъдат обуздани. Не можа да го направи Арафат, не може да постигне резултати и премиерът Абас, въпреки големите си усилия.
В Израел също съществуват вътрешни конфликти, особено в управляващата партия Ликуд. Последните информации от израелската преса показват, че там напрежението между лидерите в партията нараства. От едната страна е Шарон, от другата Нетаняху, с техните привърженици. Министърът на отбраната генерал Мофаз е в крилото на Нетаняху, Шарон е подкрепян от сегашния кмет на Ерусалим Ехуд Олмерт. Това също може да забави мирния процес и да доусложни ситуацията в Близкия изток.

Намирате ли пряка връзка между атентатите в Западен Ерусалим и Багдад?
Ако има връзка между атентатите в Западен Ерусалим и Багдад, то тя е косвена. Но така или иначе в Ирак се очаква една резистентност, която е факт от два месеца. Оказа се, че не е толкова лесно партньорите от коалицията да се справят със следвоенната ситуация в Ирак. Борбата с тероризма международната общност трябва да съчетава с дипломация и с по-голяма бдителност.

Проф. Яблански, как се живее в една държава, в която непрекъснато се стреля и въпреки всичко успява да бъде една от най-проспериращите?
Трудно, хората са предпазливи. Който не е бил там, не може да си представи, че във всеки магазин или автобус ще ти проверяват чантата, дори ще те обискират за оръжие. Но и друг път съм казвал, че израелците са изключително обединени хора и могат да се справят по време на всякакви кризи. Това е едно от най-важните основания за техния просперитет. Освен това те бързо възприемат съвременните модели. Сега те живеят по американски, копират успешно американския модел.

Защо се отказахте от дипломатическа кариера и решихте да се кандидатирате отново за кмет?
Защото моят мандат заедно с продължението завърши. Аз бях политически посланик. После получих поканата и широката подкрепа от демократичните сили да стана кандидат за кмет на Стара Загора. И затова, че обичам моя град и България.

Това, че приехте поддръжката на една, според някои, безпринципна коалиция, каквато е тази между СДС и НДСВ в Стара Загора, не крие ли рискове от провал за вас?
Не бих оценил тази коалиция като безпринципна, защото става дума за местни избори. Те имат своята специфика и зависят от условията и взаимоотношенията по места. Ако и в други градове в страната се появи такава възможност, като тази в Стара Загора, тя трябва да се използва. Не виждам защо в едно демократично общество две партии, които в парламента са в опозиция, да не могат да се обединят около една идея, каквато е управлението на един голям град.

И без да са ясни всички кандидати за кметове е сигурно, че ваш основен опонент ще бъде сегашният кмет Евгений Желев, подкрепен от целия ляв спектър. Кои очаквате да бъдат главните атаки към вас (имате един кметски мандат преди д-р Желев)?
Спокоен съм, защото по време на моя предишен кметски мандат управлявах честно, според законите и правилата. Всеки човек, разбира се, допуска грешки. Но не мисля, че моят екип е допуснал груби нарушения.

Вече не сте част от екипа на външно министерство. Наистина ли политиката на кабинета Сакскобургготски изглежда толкова успешна, както я представят управляващите, в очите на западния свят?
Когато дипломацията оценява политиката на една държава, тя подхожда професионално и обръща внимание преди всичко на външната политика. Редом с някои други показатели, които отразяват генерални резултати и тенденции от развитието на една държава - макроикономика, развитие на демократичния процес, инициативи, свързани с подкрепа на бизнеса и пазарната икономика. Тези оценки в последните години са положителни - не само за този кабинет, а и за управлението на ОДС. Като започнем с кандидатурите ни за НАТО и ЕС, които получиха широка подкрепа в международен мащаб и минем през някои важни оценки като тази на ЕС, че в България има работеща пазарна икономика. Интересът към вътрешните проблеми е по-малък и затова те не стигат особено отчетливо до дипломатите.

Подобрява ли се имиджът на България по отношение на справянето ни с корупцията, борбата с престъпността, наркотрафика и трафика на жени или...?
Говорейки за вътрешните проблеми на нашата страна, в международен мащаб има доста въпросителни. Индикациите за корупция и съществуването на мафия, убийствата и разчистването на сметки в престъпния свят носи негативизъм. Дипломатите си поставят много въпроси, гледат с учудване, а понякога нямат отговори дори за себе си.

Защо не идват инвестиции в България?
Основната причина е бюрокрацията. Това съм чувал нееднократно и в Израел, от хора, които имат искрено желание да инвестират у нас. Как да реагира бизнесмен, който е прелетял дотук и чува от някой чиновник "Елате за отговор след няколко дни"? Тези хора си ценят времето и си тръгнат оттук раздразнени и разочаровани. Друга причина е корупцията.

Общинските администрации също са тежки, тромави и често неработещи. Ако спечелите изборите, ще направите ли някаква реформа в местната власт?
Самоуправлението е главното предимство на местните администрации. На един добър кмет и неговия екип е дадена добра възможност да се справи с този проблем.

Ще я направите ли по-мобилна и по-работеща администрация?
Да, категорично, това е възможно да стане. И трябва.

Интервю на Венелина Попова
www.mediapool.bg, 22 август 2003г.
CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.29208
RON RON 10 3.92879
TRY TRY 100 4.47071
USD USD 1 1.72426