CNN: От Зеленски до Рамафоса - Това са новите "Игри на глада" на Тръмп в световната политика

Избрано 23.05.2025 17:14 Снимка: ДНЕС+

CNN: От Зеленски до Рамафоса - Това са новите "Игри на глада" на Тръмп в световната политика

Джорджа Мелони е сред малкото лидери, които се справиха перфектно в Овалния кабинет

Това са новите "Игри на глада" в световната политика - новото телевизионно предаване на президента Доналд Тръмп за силата му в Овалния кабинет, пише Стивън Колинсън за CNN, предава "Фокус".

Южноафриканският президент Сирил Рамафоса беше последният лидер, който се превърна в жертва на MAGA в сряда, когато Тръмп му изнесе лекция по повод неверните твърдения, че белите южноафрикански фермери са жертви на геноцид.

Чуждестранните лидери вече влизат в свещеното леговище на американския президент - който провежда пресконференции, сякаш са мачове в клетката за кеч на WWE - на свой риск.

Преговорите на Тръмп са метафора за външната политика на САЩ, която е непостоянна, политизирана и залята от теории на конспирацията. Както установиха и Украйна, и Йордания, колкото по-уязвима е една страна, толкова по-враждебен прием е възможно да получи.

Като се имат предвид нарастващите политически рискове от появата в Овалния кабинет, няма да е изненадващо, ако някои лидери преосмислят това, което някога е било желана покана, а сега е политически капан. Това би могло да има дипломатически последици, тъй като страните от Глобалния юг като Южна Африка сега гледат повече към Китай, отколкото към САЩ.

Рамафоса знаеше какво предстои. Към него се присъедини белият му министър на земеделието в новото многорасово коалиционно правителство. Приятелите на Тръмп - южноафриканските голф шампиони Ърни Елс и Ретиф Гусен - също са включени в него.

Но това не попречи на Тръмп да затъмни светлините и да разгърне мултимедийно шоу с дясна пропаганда за Южна Африка. "Смърт, смърт, смърт", заяви той, докато показваше статии за убийствата на бели африканци.

Въпросът за по-справедливата собственост върху земята е едно от най-сложните наследства от годините на управление на малцинствата в Южна Африка. Но както обясни Рамафоса, няма систематичен опит за заличаване на дадена общност на расова или етническа основа - определението за геноцид. А повечето жертви на насилствени престъпления са чернокожи.

Зеленски засенчва всяка среща

Всяка среща в Овалния кабинет сега се провежда в натрапчивата сянка на бруталната инквизиция на украинския президент Володимир Зеленски от Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс през февруари.

Изглежда, че Рамафоса се е поучил от този шокиращ случай. Макар и разтревожен, той реагира по-скоро с недоумение, отколкото с откровен гняв на засадата на президента. Той търпеливо се опита да обясни фактите на Тръмп - не че това имаше някакво значение.

"Те са екзекутирани и се оказа, че са бели, а повечето от тях са фермери", заяви Тръмп. "Не знам как ще обясните това."

При повечето президенти фотосесиите в Овалния кабинет са скучни. Представителите на пресата се втурват, за да чуят как всеки от лидерите изрича баналности за силните отношения между двете страни. Понякога репортерите имат възможност да зададат няколко въпроса, преди да бъдат изведени навън в очакване на официална пресконференция по-късно през деня.

Това се промени по време на втория мандат на Тръмп, който разруши дори онези бариери на приличие, които президентът остави на мястото си по време на първия си мандат.

Сега Овалният кабинет е по-претъпкан и по-шумен

Ванс често седи на дивана в Белия дом заедно с членовете на кабинета, които чакат да се нахвърлят. Това е необичайна роля за вицепрезидента. По време на управлението на Обама тогавашният вицепрезидент Джо Байдън често избягваше светлината на прожекторите в задната част на стаята.

Посетителите на Тръмп трябва да преминат през ръкавицата на медийната група MAGA, която също като президента търси сензационни моменти. По време на посещението на Зеленски един такъв репортер попита президента, който носи полева куртка във военен стил в чест на войниците на фронта, защо не носи костюм, за да покаже уважение.

В Южна Африка остават много дълбоки проблеми след края на апартейда и годините на корумпирано и хаотично ръководство от страна на Африканския национален конгрес след оттеглянето на президента Нелсън Мандела. Спокойно може да се каже, че нито един от тези проблеми не беше подпомогнат от волностите на Тръмп. Но явно не това беше целта. Представленията на президента в Овалния кабинет имат за цел да дадат сигнал на базата MAGA - очевидно в този случай на нейните бели националистически елементи.

Марката на Тръмп се основава на това, че е аутсайдер и разрушител. Той се завърна на поста си, решен да разруши глобалните политически и търговски системи, които са увеличили мощта на САЩ, но според него ограбват американците. Какъв по-добър начин да демонстрираш качествата си на силен мъж от "Америка на първо място" от това да ругаеш чужденците по телевизията?

Понякога спектакълът изглежда в полза на един човек - Илон Мъск. Роденият в Южна Африка магнат беше в стаята с Рамафоса в сряда, след като в предаване в социалната мрежа X се оплака от дискриминацията срещу белите в Южна Африка.

Възгледите на Мъск получиха гласност и по време на посещението на британския министър-председател Киър Стармър в Овалния кабинет, когато Ванс се оплака от това, което според него е било репресия срещу свободата на словото в Обединеното кралство по отношение на технологични фирми, собственост на американци. Стармър, обучен от ежеседмичните си изяви по време на "Въпросите на министър-председателя" в Камарата на общините, се справи с оплакването. "Имаме свобода на словото от много, много дълго време в Обединеното кралство и тя ще продължи много, много дълго време".

Кой лидер се справи най-добре с Тръмп в Овалния кабинет?

Ритуалното унижаване на посетителите от страна на Тръмп означава, че световните лидери вече имат ново сложно измерение на подготвителната си работа.

Те трябва да обмислят как ще се представят пред своите избиратели у дома. Ако не успеят да се противопоставят на Тръмп, ще изглеждат слаби. Ако се противопоставят твърдо, може да получат вътрешнополитически тласък - като Зеленски - но може да навредят на националните си интереси, ако оставят Тръмп с обида.

А лидерите трябва да се опитат да избегнат да попаднат в капана на камерата, докато Тръмп казва или прави нещо, което подчертава тяхната относителна слабост в сравнение със Съединените щати.

През февруари например йорданският крал Абдула изглеждаше крайно неудобно, докато Тръмп го притискаше да приеме бежанци от Газа. Подобен приток би могъл да срине крехкото политическо равновесие в Йордания и самата монархия. Въпреки това Абдула също така знаеше, че страната му зависи от американската помощ за сигурност, така че не можеше да опровергае своя домакин.

Зеленски бе друг молител. След като бе изгонен от Белия дом, защото реагира гневно на исканията на Ванс за благодарност, той прекара седмици, за да се поправи.

Най-успешните посетители в Овалния кабинет са тези, които отправят похвали към Тръмп, без да се унижават прекалено много.

С театрален размах Стармър извади писмо от крал Чарлз III, с което кани Тръмп на държавно посещение, и се развика как това е голяма чест, тъй като Тръмп вече е имал подобна покана от покойната кралица Елизабет II. Стармър не е известен като добър политик и получи най-висока оценка у дома за необичайно сръчното си изпълнение.

Френският президент Еманюел Макрон създаде наръчника за втория мандат за коригиране на дивите лъжи на Тръмп, когато сложи ръка на китката на американския президент, когато той невярно заяви, че Европа ще си върне помощта, която е наляла в Украйна. "Не, ако трябва да бъда откровен, ние платихме. Платихме 60% от общите усилия", заяви Макрон.

Макрон изглеждаше, че се наслаждава на високото политическо изкуство, което му предстои в Овалния кабинет. Но той внимаваше да подкваси собствените си изявления с голяма порция "Скъпи Доналд".

Друг лидер, който се бори да бъде мост между Европа и Тръмп, е италианският министър-председател Джорджа Мелони. Като десен популист, който често посещава Мар-а-Лаго, Мелони имаше предимството да е сред приятели.

Но като твърд поддръжник на Украйна, тя беше на чувствителна почва, която изглади с ловки политически умения. В един момент Мелони прекъсна собствения си преводач и сама пое преводаческите задължения, за да се увери, че Тръмп напълно е разбрал въпроса за увеличаването на разходите за отбрана от страна на Италия.

И тя си спечели благоразположението, като възприе езика на Тръмп, казвайки на президента, че те могат да "направят Запада отново велик".

Нито един чуждестранен лидер не е бил подложен на такъв вътрешен натиск в Овалния кабинет, както канадският министър-председател Марк Карни. В края на краищата той току-що беше спечелил избори, в които доминираше враждебността по отношение на исканията на Тръмп да анексира Канада, като се увие в знамето на кленовия лист.

Карни се опита да разговаря с Тръмп на разбираем за превърналия се в магнат на недвижими имоти президент език. "Има някои места, които никога не се продават", каза той. "След като се срещнах със собствениците на Канада в хода на кампанията ... тя не е за продан, няма да бъде за продан никога".

Когато Тръмп каза: "Никога не казвай никога". Карни се обърна към камерите и към Истинския север и измърмори: "Никога, никога".

Тръмп обаче имаше прерогативите на домакин на последната дума - още една опасност за световните лидери, които посещават Овалния кабинет. Той се впусна в тирада за това колко несправедливо е, че САЩ поемат голяма част от разходите за военната защита на Канада, след което каза на пресата да напусне. Карни не успя да каже нито дума.

Посещението, което всички искат да видят

Лидерите никога не знаят точно какво може да се случи с Тръмп.

Това ни води до папа Лъв XIV.

През миналия уикенд Ванс беше във Ватикана за инаугурационната меса на Светия отец и предаде впечатляващ бял плик с президентския печат, който съдържаше покана за посещение в Белия дом. Лъв беше чут да казва "в някакъв момент" - може би визирайки намерението си да приеме предложението.

Но бившият кардинал Робърт Превост от Чикаго не изглеждаше да бърза. Може би това е така, защото е почти немислимо да си представим човека, разглеждан от римокатолиците като Божи представител на Земята, който доброволно се подчинява на мечешката яма в Овалния кабинет и донякъде светската реторика на Тръмп.

Всяко посещение вероятно ще бъде последвано от интензивни преговори с Ватикана относно протокола.

Но спектакълът на двамата най-известни американци на планетата в легендарния кабинет би бил нещо, което трябва да се види.

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.32091
RON RON 10 3.86673
TRY TRY 100 4.44446
USD USD 1 1.72945