Британски военен анализатор: Западът е напълно неподготвен за война на изтощение като в Украйна

Избрано 20.03.2024 13:00 Снимка: ДНЕС+

Британски военен анализатор: Западът е напълно неподготвен за война на изтощение като в Украйна

Предимството в технологиите също не винаги гарантира победа, твърди Алекс Вершинин

Една бъдеща война между великите сили най-вероятно ще бъде много подобна на руско-украинската война - кървава борба на изтощение. Западните страни изглеждат напълно неподготвени за такъв тип военни действия. Това мнение изрази бившият офицер от американската армия и военен анализатор Алекс Вершинин в статия за Британския кралски институт за обединени отбранителни изследвания (RUSI), предава "Фокус".

Той отбеляза, че западните военни отдавна са гледали на конфликтите на изтощение като на изключение, което трябва да се избягва на всяка цена в полза на по-кратки, по-маневрени ангажименти. Но във войни между приблизително равни съперници като Китай и САЩ победата ще зависи не от първоначалното количество и качество на оръжията и войниците, а от способността да се компенсират загубите и да се продължи битката, смята анализаторът.

"Във войни на изтощение военните операции се определят от способността на държавата да компенсира загубите и да създаде нови сили, а не от тактически и оперативни маневри. Страната, която приема изтощаващия характер на войната и се фокусира върху унищожаването на вражеските сили, а не върху завземането на територия има вероятност да спечели. Западът не е готов за такъв вид война“, пише Вершинин.

Според него предимството в нивото на професионална подготовка на войниците, ако има такова, неизбежно ще бъде загубено, тъй като професионалните войници умират и се заместват от мобилизирани новобранци.

Предимството в технологиите също не винаги гарантира победа, тъй като примитивните оръжия, макар и по-ниски от по-технологично напредналите по своята ефективност, са по-евтини и могат да се произвеждат в по-големи количества. Тук Вершинин дава пример с Втората световна война, когато Германският райх произвежда високотехнологични за времето си танкове, но в малки количества, докато СССР произвежда 8 от "примитивните си танкове“ за всеки германски танк.

В настоящата ситуация допълнителен проблем за Запада е високото ниво на международно сътрудничество в промишленото производство, включително военното производство. Докато Китай самостоятелно произвежда почти всичко необходимо за армията, в страните от НАТО производствените вериги обхващат практически целия свят (включително самия Китай). В една световна война, в която логистиката е под постоянна атака, тази взаимозависимост на западните държави допълнително ще усложни производството на високотехнологични оръжия.

"Докато конфликтът се проточи, икономиките, а не армиите, са тези, които печелят войната. Държавите, които разбират това и водят такава война със стратегия на изтощение, насочена към изчерпване на ресурсите на врага, като същевременно запазят своите собствени, имат по-добри шансове за победа. Най-бързият начин да загубите война на изтощение - да се съсредоточите върху маневри, изразходвайки ценни ресурси за непосредствени териториални цели", обяснява Вершинин.

Още по темата

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822