Избрано 14.01.2025 16:28 Снимка: ДНЕС+
"Блумбърг": Спирането на транзита през Украйна ще доведе до енергиен дефицит в Европа
Поради спирането на транзита на руски газ през Украйна светът ще се сблъска с недостиг на това гориво, което ще засегне най-бедните страни, пише Bloomberg.
Според агенцията, губейки доставките през руските газопроводи, Европа заплашва да провокира "глобална борба за природен газ".
Предполага се, че подобен сценарий може да доведе до увеличаване на търсенето на доставки на втечнен природен газ и да има редица последици.
На първо място, промените ще засегнат Европа, където повишаването на цените на газа ще "увеличи несигурността от по-високите сметки за потребителите и фабриките".
Отбелязва се, че тази зима за първи път Европа рискува да не успее да изпълни целите си за газовите резерви, което ще създаде предпоставки за "битка за доставки", тъй като новите производствени мощности за втечнен природен газ няма да могат да отговорят на търсенето.
"През тази година в Европа определено ще има енергиен дефицит... Това означава, че всички допълнителни количества втечнен природен газ, които ще бъдат пуснати в експлоатация през тази година в целия свят, ще бъдат използвани за компенсиране на недостига на руски газ", заявява експерт по суровините в Bank of America Corp.
Според Сол Кавоник, енергиен анализатор в MST Marquee в Сидни, за да покрие прогнозираното си търсене, Европа ще трябва да внася допълнителни 10 млн. тона втечнен природен газ годишно - с около 10% повече, отколкото през 2024 г. Новите проекти за износ в Северна Америка биха могли да помогнат за намаляване на напрежението на пазара, но това зависи от това колко бързо съоръженията могат да увеличат производството.
С по-малко възможности за попълване на запасите за следващата зима Европа ще се нуждае от доставки на втечнен природен газ, което ще изтласка част от тях от Азия, където се намират най-големите потребители в света. В зависимост от това как ще се развие търсенето, конкуренцията ще повиши цените, които страни като Индия, Бангладеш и Египет не могат да си позволят, и ще натежи на икономическото възстановяване на Германия.
Газовите фючърси в Европа, които обикновено оказват влияние и върху азиатските спот цени на втечнения природен газ, все още са с около 45% по-високи от същия период на миналата година, а досега през 2025 г. договорите се търгуват на около три пъти по-високи нива отпреди кризата.
Скокът на цените „ще се влоши, ако запасите в Азиатско-тихоокеанския регион също бъдат изчерпани, което ще доведе до конкуренция за товари“, каза Джейсън Фиър, глобален ръководител на отдел „Бизнес разузнаване“ в енергийната брокерска компания Poten & Partners Inc. в Хюстън.
Не е лесно за всички комунални услуги и индустрии да намерят алтернативи на газа. Това е особен проблем за Германия, която разчиташе на Русия за повече от половината от доставките си на газ, преди Кремъл да нахлуе в Украйна през 2022 г.
Тъй като производственият сектор на страната е подложен на по-високи разходи, енергийната сигурност се превърна в основен въпрос на предсрочните избори в страната на 23 февруари. Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ е на второ място в социологическите проучвания, отчасти защото иска да възобнови евтините доставки по тръбопроводи от Москва, за да повиши конкурентоспособността на производството.
Тези, които ще загубят от възможността на Европа да плаща висока цена за газ, ще бъдат развиващите се страни в Азия, като някои товари вече се пренасочват, за да се възползват от по-високите цени.
Подобна е ситуацията и в Южна Америка. Бразилия се бори да замени намаляващото производство на електроенергия от ВЕЦ след периода на суша, а Аржентина може да бъде въвлечена в конкуренцията за втечнен природен газ за предстоящия отоплителен сезон.
Египет също е изложен на риск. Страната изненада пазара миналата година, когато премина от износител на втечнен природен газ към вносител, тъй като се бореше с прекъсванията на електрозахранването през лятото, като увеличи покупките до най-високото ниво от 2017 г. насам, според данни за проследяване на кораби, събрани от Bloomberg. Страната може да се нуждае от десетки доставки и тази година, за да преживее летните горещини.
За продавачите на втечнен природен газ, които вече извличат ползи от по-високите цени, свиването на цените създава възможности. В някои случаи производителите на втечнен природен газ може да успеят да увеличат капацитета си подобно на увеличението на износа, което се случи през кризисната 2022 г., според Оган Косе, управляващ директор в консултантската компания Accenture.
Перспективите зависят до голяма степен от това колко бързо ще започнат да функционират новите производствени мощности. Според Лора Пейдж от компанията за енергийни данни Kpler миналата година ръстът е бил незначителен, тъй като Египет е спрял износа, а най-новият руски завод за втечнен природен газ Arctic LNG 2 е бил възпрепятстван от санкциите на САЩ.
Това поставя в центъра на вниманието САЩ. Най-големият доставчик на втечнен природен газ в света от години се опитва да спаси Европа от газов глад, а след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп посланието вероятно ще стане още по-силно. Той вече заплаши с мита, ако Европа не купува повече американска енергия.
Тази година износът на втечнен природен газ от САЩ се очаква да нарасне с около 15 %, според Kpler, тъй като разширението на Venture Global LNG Inc. в Plaquemines и разширението на Cheniere Energy Inc. в Corpus Christi увеличават производството. Но темпът е под въпрос. Cheniere вече предупреди, че увеличаването на добива през тази година ще бъде „сравнително бавно“.
В Русия, която все още е вторият по големина източник на втечнен природен газ в Европа, вниманието ще бъде насочено към това дали страната ще може да поддържа износа си, след като в петък САЩ наложиха санкции на две по-малки съоръжения. Според Клаудио Щойер, енергиен консултант и преподавател в IHRDC в Бостън, западните санкции вече са задушили големия проект Arctic LNG 2 и са засегнали доставките на ключово оборудване и услуги, като са забавили пълното му завършване с две до три години.
Тръмп, който обеща да сложи край на войната на Русия в Украйна, също може да промени цялостните пазарни перспективи, особено ако мирното споразумение включва енергетиката, както се очаква. Износът на руски газ по тръбопроводи през Украйна в крайна сметка може да продължи и през 2025 г., според бележка на Антъни Юен и други анализатори в Citigroup Inc.
Засега Азия разполага с достатъчно свободно пространство, за да отстъпи доставките на втечнен природен газ на Европа. Вносителите на втечнен природен газ в Китай препродават доставки за периода до март и до голяма степен са спрели покупките от спот пазара, където цените са повишени. Индийските вносители на газ се насочиха към по-евтини алтернативи, а Бангладеш беше принуден да коригира търговете за покупка, след като офертните цени бяха твърде високи. Египет се насочи към газьола.
Въпреки че мекото време в Азия позволи на търсенето да се адаптира, свитите пазари увеличават риска от нестабилност поради екстремни метеорологични условия или проблеми с доставките. Затрудненията в производството в заводите за износ от Австралия до Малайзия през последната година показаха колко уязвима може да бъде производствената част.
Все пак на хоризонта се вижда облекчение. От 2026 г. нататък забавените проекти най-накрая ще започнат да доставят гориво. Според Jefferies Financial Group Inc. в този момент свитите пазари могат да станат свободни.
До 2030 г. ще започнат да пристигат още 175 млн. тона нови доставки, предимно от САЩ и Катар. Това би могло да доведе до натиск за намаляване на цените и да върне клиентите в страните, които са изтласкани тази година.
„Ако настоящите планове за разширяване на производството на втечнен природен газ се запазят, 2026 г. би трябвало да е светлината в края на тунела“, казва Флоранс Шмит, европейски енергиен стратег в Rabobank.
Още по темата
CHF | 1 | 2.08178 |
GBP | 1 | 2.32041 |
RON | 10 | 3.9314 |
TRY | 100 | 5.37857 |
USD | 1 | 1.90906 |
Последни новини
- 21:57 След тежки преговори АПС-Доган ще подкрепи кабинета на ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН
- 21:04 Хороскоп за сряда, 15 януари 2025 г.
- 20:24 "24 часа": Доган иска с подпис четворна коалиция, тройната отказва роля в ДПС сериала
- 19:52 Патрушев: Украйна може напълно да престане да съществува, интересите на Тръмп са насочени другаде
- 19:50 Мъж се самоуби в центъра на София
- 19:31 Благотворителен концерт във Варна събира средства за лечението на две деца
- 19:23 Да започнем на чисто - 3 процедури за детокс на организма
- 19:14 Столична община с допитване до гражданите на София: да остане ли нощният градски транспорт?