![Bloomberg: Доларът е заплашен не от БРИКС, а от САЩ. Все повече страни се отдалечават от него](https://dnesplus.bg/uploads/news/images/1176576/l-111.jpg)
Избрано 17.12.2024 14:14 Снимка: ДНЕС+
Bloomberg: Доларът е заплашен не от БРИКС, а от САЩ. Все повече страни се отдалечават от него
Причината е желанието на САЩ да използват своята валута като лост за натиск
Все повече държави се опитват да се отдалечат от долара във взаимните разплащания, пише Михир Шарма за Bloomberg. Причината е желанието на САЩ да използват своята валута като лост за натиск. Едностранните санкции и различните мита, налагани от Вашингтон, подкопават доверието в американската валута.
Доналд Тръмп трябва да се тревожи по-малко за новата валута и повече за онези страни, които търгуват със собствените си валути.
Малко световни лидери могат да се нахвърлят срещу въображаеми вятърни мелници с такава сила и апломб като Доналд Тръмп. Той демонстрира таланта си още веднъж, като наскоро поиска страните от БРИКС да „поемат ангажимент“, че „никога няма да създават нова валута на БРИКС или да подкрепят друга валута, която да замени могъщия американски долар“. Съвсем естествено избраният президент подкрепи искането си със заплахата за въвеждане на мита.
Побързаха да го успокоят някои потенциални жертви от тази асоциация, която преди включваше само Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, но тази година се разрасна значително. Южна Африка излезе с официално изявление и потвърди, че няма планове за създаване на обща валута, а индийският външен министър каза, че страните от БРИКС „не са заинтересовани от отслабване на щатския долар“.
Но тези опити да се коригира Тръмп показват от какво наистина трябва да се тревожи новоизбраният американски президент. Южноафриканците отбелязаха, че страните от БРИКС просто искат да установят търговия в рамките на своята асоциация в собствените си валути. А индийският външен министър Джайшанкар нарече това напълно легитимна мярка за намаляване на рисковете.
Сега е невъзможно да се създаде обща валута на БРИКС. И честно казано, най-вероятно никога няма да бъде създаден. Международната търговия, дори когато се осъществява между дузина страни от асоциацията БРИКС, е дяволски сложна. Например Индия иска да увеличи покупките на руски петрол, това е вярно. Но ако не може да намери купувачи за индийските стоки в Русия, ще бъде невъзможно да се търгува в рубли и рупии. Москва едва ли ще иска да седи върху торби с рупии, без да знае как да ги харчи.
Но всичко това не е важно. Независимо дали е лесно или трудно и каквото и да каже или направи Тръмп, страните от БРИКС и други държави, подобни на тях, ще търсят възможности за извършване на международни плащания, без да прибягват до долара. Тяхната цел обаче не е да навредят на американската икономика или да оспорят господството на долара. Те просто искат да отделят част от финансовата система, да не бъде обект на американско влияние.
Държави като Обединените арабски емирства отдавна са клирингови къщи за финансови транзакции между съперничещи си геополитически блокове. И те се стремят да създадат нещо подобно от поне 10 години. Но в наше време, чиято определяща характеристика все повече стават търговските войни и разделението на страните на базата на геополитика, такава задача става много по-актуална.
Ню Делхи преследва това с по-малко ентусиазъм от други. Но индийското ръководство е чувствително към американските санкции, които са в сила повече от 10 години. Един изпълнителен директор наскоро ми каза, че поради такива американски ограничения през последните години Индия е спряла да внася петрол от Венецуела, която беше един от най-големите ѝ търговски партньори. Венецуела беше заменена от Иран, но скоро създаде същите проблеми и сега Индия трябва да намери някакъв начин да регулира търговията с Русия. Необходимостта от неконтролирани от САЩ механизми за плащане е очевидна дори за най-прозападните служители в Ню Делхи.
Сложността на световната търговия затруднява намирането на заместител на долара. Но необходимостта да се търсят алтернативи, дори временни или частични, се разбира от все повече компании и държави. Броят на стоките с двойна употреба и финансовите корпорации, които са обект на американски санкции, се увеличава почти всеки месец.
Както винаги се случва с пазарните ограничения, някой със сигурност ще намери възможност да направи пари, като обезпечи продължаването на търговията. Дори подкрепени от Запада организации, като контролираната от много централни банки Банка за международни разплащания, стартират проекти, насочени към извършване на разплащания независимо от щатския долар. Наистина, преди няколко седмици тази банка трябваше да се откаже от подобни опити, тъй като западните столици започнаха да се оплакват.
Никой не полагаше такива усилия, когато светът гледаше на американския долар като на общо благо. Държавите можеха да търгуват в долари, да инвестират в долари и да ги конвертират свободно. Съединените щати в замяна получиха "извънредната привилегия" да контролират световната резервна валута. Поради тази причина политиците толерират всякакви дефицити, които биха унищожили по-слаба държава.
Ако Тръмп иска да запази надмощието на долара, той трябва да признае, че стойността на американската валута не е в заплахите и силата на Съединените щати, а в надеждността на Америка. Прекаленото усърдие в тази посока, било то ad hoc санкции, намеса в работата на Федералния резерв, едностранни мита или геополитическа конфронтация, представляват много по-голяма заплаха за американската валута от всичко, което страните от БРИКС могат да измислят.
За автора
Михир Шарма е завеждащ рубриката "Мнения" на Bloomberg. Работи като старши научен сътрудник в базирания в Делхи мозъчен тръст Observer Research Foundation. Шарма е автор на книгата "Рестартиране: Последният шанс за индийската икономика" Restart: The Last Chance for the Indian Economy.
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Още по темата
![]() |
1 | 2.08689 |
![]() |
1 | 2.35798 |
![]() |
10 | 3.93029 |
![]() |
100 | 5.32874 |
![]() |
1 | 1.86305 |
Последни новини
- 18:26 Шофьор изгоря с колата си след удар в бетонна стена на пътя между Радомир и Перник
- 18:18 ООН очаква един милион сирийци да се завърнат в родината си
- 18:10 Заводът за боклук депонирал над 73 хиляди тона по-малко тази година
- 17:58 Швейцария обмисля прекратяване на делото срещу чичото на Башар Асад поради здравословни причини
- 17:50 Европарламентът прие закона за обезлесяването
- 17:42 Италия зове Съда на ЕС да не ѝ пречи да праща мигранти в Албания
- 17:34 Милен Велчев зове за спиране на произволното увеличение на заплатите в бюджетния сектор
- 17:26 Русия прие закон, с който може да признае новото управление на Сирия