Бедните имигранти в САЩ – добре дошли, добре си отишли

Избрано 04.02.2020 16:09

Отказ на зелена карта и депортация заплашват преселниците без средства, ценз и способности според нови правила на Тръмп

“Хората, които пристигат в нашата страна, не са тези, които искаме. Те идват чрез лотария, чрез верижна имиграция. Ще сложим край на това.” Така президентът Доналд Тръмп обясни въвеждането на ограничения за заселване в САЩ – крайъгълен камък на предишната и настоящата му предизборна кампания. Администрацията вече може да прилага строгите правила, след като Върховният съд отмени забрана за влизането им в сила, наложена от апелативно съдилище в Ню Йорк.

Новата политика съществено разширява факторите, които се вземат предвид при издаване на разрешение за постоянно пребиваване в САЩ, известно като зелена карта. Наред с изискванията за свободно владеене на английски език и завършено средно образование, кандидатите ще

трябва да

доказват, че

няма да легнат

на социални

помощи,

че имат средства и умения да печелят и да се издържат, да “допринасят за процъфтяването на Америка”. Държавният департамент ще ги прекарва през иглено ухо, за да разбере дали биха се възползвали или вече ползват облекчения за получаване на жилище, талони за храна и евтино лечение по програмата “Медикейд”. Не става дума само за кандидатстващите от чужбина, а и за милиони други, които чакат в САЩ зелена карта – важна стъпка към получаване на гражданство.

Лотарията не е единственият начин да се добереш до зелената карта. Това става и чрез сключване на брак с американски гражданин, чрез осигурена работа, молба за политическо убежище, роднини в Щатите, които имат статут на постоянно пребиваващи. Но

само визовото

“тото” подбира

на случаен

принцип

чрез компютър хората, преследващи американската мечта. Така се издават едва около 50 000 разрешения на година - скромна цифра на фона на почти 1 млн. души, които ежегодно получават зелена карта. Въпреки това лотарията е трън в очите на Тръмп. Президентът бизнесмен иска кандидатите да се подбират не на късмет, а според личните им качества и финансови възможности, възраст, квалификация, здравословно състояние, семеен статус.

Логично е да се очаква тези строги критерии да се приложат и за лотарията, която сега има скромни изисквания към кандидата от рода на средно образование или 2 г. професионално обучение и стаж.

От посолството

на САЩ у нас увериха, че

засега няма промяна в

условията на лотарията

Специалистите припомнят, че всяка година за зелена карта кандидатстват около 100 000 българи и я получават средно 1500. Според тях целта на новите ограничения е броят на допуснатите да се ограничи с 41%, а до десетилетие – с 50 на сто. Лотарията не дава на спечелилите автоматичен достъп до САЩ, а ги прецежда и чрез интервю. И е много вероятно занапред цедката да стане по-ситна, да се прилагат строго индивидуални критерии, гарантиращи (доколкото е възможно), че в страната ще влязат квалифицирани, способни, работливи хора в разцвета на силите си, а не търсещи лесен поминък маргинали. Но така лотарийният принцип се обезсмисля.

Критиците наричат новите правила аморален “тест за благосъстояние”, който ще издигне преграда пред бедните и цветнокожите имигранти, особено от Латинска Америка, Азия, Африка, а ще облагодетелства “белите и богатите пришълци”. “Срамота! В САЩ милиони хора са потомци на преселници, дошли без нищо и преуспели. Американската мечта не е частен клуб с такса за членство, а възможност да си уредиш живота”, възмути се Александрия Окасио-Кортес, представител на демократите в Конгреса. Тя и други недоволни политици посочват, че затягането на правилата ще засегне много от 25-те милиона пристигнали законно в САЩ имигранти, които чакат статут на постоянно пребиваващи.

За окончателното влизане на новите разпоредби предстоят още съдебни битки. Но върховните съдии вече дадоха “картбланш” на властите да разследват дали даден кандидат-имигрант е в състояние да се самоиздържа, или ще тежи на американските данъкоплатци за федерални помощи. Имиграционните служби се зареждат с още кадри, по чиято преценка може да последва отказ на зелена карта и депортация.

Неблагонадеждните

ще бъдат

дамгосвани

като “бреме

за обществото”,

макар че не е ясно какво точно означава това. Сред черните точки за дисквалификация е ползването на помощи за жилище, храна и лечение повече от 12-месеца в рамките на 3-години или вероятността кандидатът да се възползва от такива помощи в бъдеще. Ще се усложни събирането на вече получили зелена карта преселници със семействата им, което Тръмп нарича “верижна имиграция’.

Родителите на хора с право на постоянно пребиваване и на американски граждани по-трудно ще получават зелена карта. Ограниченията ще засегнат и кандидатите със здравословни проблеми, но без средства, които може да се възползват от спонсорирани услуги на клиники и старчески домове. Накратко, по-голям шанс за постоянно заселване ще имат финансово стабилни, високообразовани бели хора с търсени професии, добър английски и частна здравна застраховка. Изгледите намаляват за нискоквалифицирани кандидати от Третия свят, на които е нужна подкрепа, за да си стъпят на краката.

Новите строги правила няма да важат за бежанци, търсещи политическо убежище, бременни жени и деца, определена категория военни и съпрузите им, както и за жертви на сексуален трафик и насилие, уверяват властите.

Няма да бъдат

засегнати и

хората, получили

вече статут

на постоянно пребиваващи. Но по изчисления на неправителствени организации като “бреме за обществото” могат да бъдат дамгосани три четвърти от 550 000 живеещи в САЩ чужденци, които всяка година подават молба за получаване на зелена карта - повечето по линия на събиране на семейства или брак, пише “Вашингтон пост”. Вестникът посочва, че уплашени да не изгубят шанса си да останат в Америка, много от тях вече се отказват от социалните програми за хора с ниски доходи, които зад океана и без това не са щедри като в Германия и Скандинавия.

В типичния си безпардонен стил Тръмп, който навремето обяви, че мързелът е присъщ на чернокожите, сега пита “защо да приемаме имигранти от клоаки като Хаити, където всички са болни от СПИН, и от Нигерия, а не от Норвегия. И не само пита, а взема мерки да спре неподходящите чрез стени, визови секири и клетки за затваряне на деца по границата. Но зад словесните му изцепки, както обикновено, се крие здрав разум –

Америка се

нуждае не

от приток на

бродяги, а

на мозъци,

още повече че нейните изтичат към Азия. Това разбираемо допада на много избиратели, притеснени от вноса на гладни гърла, престъпност и тероризъм, и поради тази причина е силен коз в битката на президента за втори мандат. Taка с годините демографията на имигрантите в САЩ би трябвало да се свие по думите на Хитлер до “по-чисти раси”. А онези в страните донори, които бързат да се радват, че повече техни сънародници ще си останат в родината, изглежда, не съзнават, че ще се простят с най-качествените. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.07603
GBP GBP 1 2.29262
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.48288
USD USD 1 1.72214