Байдън иска да покаже, че е съсредоточен върху Азиатско-тихоокеанския регион

Избрано 15.11.2023 19:11 Снимка: ДНЕС+

Байдън иска да покаже, че е съсредоточен върху Азиатско-тихоокеанския регион

Президентът Джо Байдън иска да използва тазседмичната среща на върха на лидерите от Азиатско-тихоокеанския регион, за да покаже на световните лидери, че САЩ имат достатъчно смелост, внимание и пари, за да се съсредоточат върху региона, въпреки че се борят с множество политически кризи у дома и в чужбина.

Дългоочакваната среща на Байдън с китайския президент Си Цзинпин днес е основното събитие на неговата четиридневна визита в Сан Франциско, където лидери от 21 икономики, влизащи в състава на Азиатско-тихоокеанския форум за икономическо сътрудничество (АТИС), се събират за ежегодна среща на високо равнище. Разговорите със Си са от изключително значение, на фона на опитите на лидерите на двете най-големи световни икономики да постигнат известна стабилност след трудна година за американско-китайските отношения.

Белият дом обаче също така иска да покаже на лидерите от АТИС, че Байдън може да продължи да се съсредоточава върху Тихоокеанския регион, докато се опитва да предотврати разрастването на войната между Израел и "Хамас" в по-широкообхватен регионален конфликт и да убеди законодателите от Републиканската партия да продължат да харчат още милиарди долари за скъпо струващите усилия на Украйна да отблъсне продължаващата вече от почти 21 месеца руска инвазия.

"През тази седмица президентът Байдън ще направи много повече, от това просто да се срещне с президента Си", заяви в понеделник съветникът на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан пред репортери във Вашингтон. Той добави, че Байдън ще представи своя икономическа визия за региона, ще изложи доводи, че САЩ са "най-важният фактор" за устойчив икономически растеж в Азиатско-Тихоокеанския регион и ще посочи, че регионът е от решаващо значение за икономическия растеж на САЩ.

Официални представители от Белия дом казват, че са наясно, че другите страни от АТИС искат да видят по-добър диалог между САЩ и Китай, тъй като това би намалило риска от регионален конфликт. В същото време обаче те знаят, че другите страни в региона изпитват опасения, че Тихоокеанският регион често е възприеман през призма, в която доминиращите центрове на влияние във Вашингтон и Пекин вземат решения от името на региона без участието на по-малко влиятелните страни.

Във връзка с това се очаква Белият дом да представи нови инициативи за насърчаването на инвестициите в чиста икономика и разработване на антикорупционни и данъчни политики чрез своя Индо-тихоокеански икономически форум (ИТИФ) – икономическа стратегия, която беше представена миналата година и има за цел да противодейства на търговското влияние на Пекин в региона.

Стратегията бе създадена, за да насърчи търговията и да демонстрира ангажираността на САЩ в региона, след като през 2017 г. тогавашният президент Доналд Тръмп обяви, че САЩ се оттеглят от Транстихоокеанското партньорство (ТТП) – търговска сделка с 12 страни от времето на Обама.

"САЩ наистина се стремят да използват АТИС като начин да демонстрират трайния си икономически ангажимент в региона като цяло", каза Нелис Греъм, асоцииран директор на Центъра по геоикономика на Атлантическия съвет.

Много от членовете на АТИС проявяват "в най добрия случай слаб" интерес към ИТИФ, каза Джошуа Курланцик, старши сътрудник за Югоизточна Азия в Съвета за международни отношения. Въпреки че ТТП се разпадна през мандата на Тръмп, през последните години в региона бяха договорени големи търговски сделки с участието на Китай, Япония, Южна Корея и други големи регионални икономики. Членовете на АТИС проявяват известен интерес към някои аспекти на ИТИФ, като например усилията, насочени към повишаване на устойчивостта на веригата за доставки и икономиката с чиста енергия, но искат Байдън да им предостави по-голям достъп до американските пазари.

Байдън отказа да търси нови всеобхватни споразумения за свободна търговия с други страни по време на своя мандат. Служители от неговата администрация тихо твърдят, че въпреки че подобни сделки насърчават световната търговия, американците гледат на тях с подозрение и някои законодатели в Конгреса ги смятат за средство за изпращане в чужбина на работни места във фабрики.

В понеделник Байдън посрещна в Белия дом президента на Индонезия и лидер на страна от АТИС Джоко Видодо за разговори преди двамата да отпътуват към Сан Франциско. Посещението в Овалния кабинет дойде в донякъде неудобен момент за Видодо, който е лидерът на страната с най-многобройно мюсюлманско население в света и яростно критикува израелските операции в ивицата Газа.

Байдън, от друга страна, без да се извинява твърдо застана зад Израел и подкрепи правото му да се отбранява след атаките на бойци от "Хамас" на 7 октомври, при които бяха убити 1200 души. При ответните операции на Израел в Газа бяха убити повече от 11 000 души, което предизвика възмущението на редица световни лидери. В своя реч в Джорджтаунския университет в понеделник президентът на Индонезия изрази съжаление, че "изглежда, че човешките животи нямат значение", докато Израел провежда своите операции.

Въпреки различията им по отношение на войната между Израел и "Хамас", по време на срещата си с Видодо Байдън даде ясно да се разбере, че иска да подобри отношенията с южноазиатската сила в сферата на борбата срещу климатичната криза и други въпроси, съобщава БТА.

Усилията на Белия дом да убеди членовете на АТИС да подпишат съвместна заключителна декларация на срещата на върха - неизменна част от повечето международни срещи на високо равнище – биха могли да бъдат затруднени от различия във възгледите на членовете по отношение на войните между Израел и "Хамас" и в Украйна.

"Определено работим за постигането на силно консенсусно изявление на АТИС, което лидерите да могат да публикуват в края на седмицата", каза посланик Мат Мъри, най-високопоставеният американски официален представител на АТИС.

Сред близките съюзници, които се очаква да присъстват в Сан Франциско, са японският премиер Фумио Кишида, южнокорейският президент Юн Сук-йол и филипинският президент Фердинанд Маркос-младши. Исторически хладните отношения между Южна Корея и Япония бързо се затоплиха през последната година, тъй като те имат споделени опасения, свързани с настоятелността на Китай в Тихоокеанския регион и постоянните ядрени заплахи от страна на Северна Корея.

Очаква се Байдън да напомни на Си за ангажимента на САЩ към Филипините на фона на неотдавнашен случай, при който китайски кораби блокираха и се сблъскаха с два филипински плавателни съда край спорна плитчина в Южнокитайско море, каза високопоставен източник от администрацията, говорил при условие за анонимност, за да разкрие част от дневния ред на Байдън.

Филипините и други съседни на Китай страни се противопоставят на широкообхватните териториални претенции на Пекин, които на практика обхващат цялата територия на морето.

Възможността за спиране на работата на правителството също е надвиснала над срещата на върха, тъй като срокът на действие на настоящата временна мярка за разходи ще изтече в петък. Председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън в събота представи предложение, което предвижда продължаване на срока на финансирането за някои агенции и програми до 19 януари. Временната мярка не включва финансирането на стойност около 106 милиарда долара, поискано от Байдън за Израел, Украйна и границата на Съединените щати с Мексико.

Съливан предупреди, че спирането на работата на правителството би било "съкрушителен удар" за репутацията на САЩ по света. "Това би изпратило сигнал към света, че САЩ не могат да се сплотят на двупартийна основа, за да поддържат финансирането на правителството и да покажат единно лице пред света в момент, когато ставаме свидетели на тези сътресения по света", посочи той.

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481