Apple къса с Китай: Разделението между големите сили протича по-бързо от очакваното

Избрано 28.04.2025 14:52 Снимка: ДНЕС+

Apple къса с Китай: Разделението между големите сили протича по-бързо от очакваното

Духът е излязъл от бутилката: Apple не чака резултата от преговорите между САЩ и Китай и вече премества голяма част от производството си в Индия.

Икономическото отдалечаване между САЩ и Китай вече е в ход – независимо дали ще бъде постигнато споразумение на масата за преговори. Според "Financial Times" технологичният гигант Apple планира да произвежда всички iPhone за американския пазар в Индия още през следващата година. Това означава, че изтеглянето от Китай протича по-бързо и по-мащабно от очакваното.

Симбиозата между Apple и Китай бе основен фактор за възхода на производителя на смартфони, довел го до статус на най-скъпата компания в света с борсова капитализация от 3000 милиарда долара. Търговската война, започната от президента Доналд Тръмп, обаче удари тежко Apple – вследствие на обявените тарифи компанията загуби около 700 милиарда долара от стойността си.

Преместването на производството в Индия е само компромисно решение за Apple, отбелязва Матиас Хофман, професор по международна търговия в Университета в Цюрих. „Но случаят показва, че духът е излязъл от бутилката. Сега ще видим прехвърляне на производствени мощности и от други корпорации.“ Целта е да се осигури присъствие на всички важни пазари в една глобална икономика, която все повече се разпада на блокове.

Корпорациите вече действат, без да изчакват резултатите от преговорите между САЩ и Китай. И без това сигналите са изключително противоречиви: американският министър на финансите Скот Бесент заяви тази седмица, че се наблюдава деескалация и от двете страни. Китайското правителство обаче определи това като „фалшиви новини“ и отрече да се водят каквито и да било преговори в момента.

Китай настоява първо за отмяна на всички американски мита като условие за започване на диалог. Пекин заявява, че няма да капитулира пред „икономическия тормоз и рекет“ от страна на Вашингтон. В момента върху китайския внос в САЩ продължава да се прилага тарифен данък от 145%, въпреки че при администрацията на Тръмп бяха въведени изключения за определени електронни стоки като смартфони и полупроводници.

Повратна точка за Apple

Apple, която в момента произвежда около 80% от своите продукти в Китай, предприема решителни действия в условия на нарастваща несигурност. В Индия вече функционира първата фабрика за iPhone, но сегашните планове предвиждат сериозно разширяване: производството там ще се удвои до 60 милиона устройства годишно.

За сравнение, според изчисленията на Bloomberg Intelligence, досега се смяташе, че ще са необходими около осем години, за да бъде преместен едва 10% от производствения капацитет на Apple от Китай.

По информация на "Таймс ъф Индия", индийското правителство е готово да „подслади“ процеса с държавни субсидии в размер до 3 милиарда долара. Въпреки това остава риск търговските спорове да се прехвърлят и върху новото място на производство. САЩ също така вече обявиха „реципрочни“ мита от 26% за стоки от Индия, които засега са временно замразени, но основната тарифа от 10% остава в сила.

Индия рискува да навлече недоволството на Китай, като привлича твърде много бизнес, заобикаляйки Пекин. Това е валидно не само за технологичния сектор, но и за фармацевтичната индустрия: около 70% от химическите суровини за производството на лекарства в Индия идват от Китай. Според "Economist", китайските власти обмислят ответни мерки срещу Делхи.

Защо Apple не премества производството си в САЩ?

Желанието на Доналд Тръмп за връщане на индустриалните работни места в Америка трудно може да се осъществи в случая с iPhone. Според изчисления на Bank of America цената на смартфона би нараснала с около 25%, ако производството бъде прехвърлено в САЩ, заради значително по-високите заплати там. В Китай работниците получават по-малко от 4 долара на час, докато минималната работна заплата в Калифорния надхвърля 16 долара на час.

Въпреки това експертът Хофман подчертава, че ходът на Apple не трябва да се тълкува като поражение за Тръмп. Той ще може да претендира за успех, тъй като, макар и не в пълна степен, корпорациите започват да разширяват инвестициите си на американския вътрешен пазар – благодарение на неговата атрактивност.

Китай няма да остане безучастен

Apple предприема ход с огромен символичен заряд. Пекин със сигурност ще отвърне. Пример за това вече има: Китай отказа да приеме два самолета Boeing, които трябваше да бъдат върнати в САЩ.

Опасността от нова ескалация е реална. Китай може да започне масови разпродажби на американски държавни облигации, което би довело до покачване на лихвените проценти в САЩ и поскъпване на финансирането на дълга.

В резултат на задълбочаващото се икономическо противопоставяне рискуват да загубят и двете страни.

Алберт Щек, "Нойе Цюрихер Цайтунг"

Превод от немски: Меглена Плугчиева

CHF CHF 1 2.07603
GBP GBP 1 2.29262
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.48288
USD USD 1 1.72214