Алексиев: След година и половина ще приключи процесът срещу медиците ни в Либия

Избрано 01.08.2006 10:09

Не е в интерес на либийския лидер Муамар Кадафи семействата на заразените със СПИН деца да получат компенсации. Това каза в интервю за Инфорадио адвокатът от „Адвокати без граници” от български произход Антоан Алексиев.

Според него, ако семействата получат някакви компенсации, те ще се превърнат в една внезапно, много забогатяла група от хора в район, с който либийските власти не се справят много добре. Според адвокат Алексиев Апелативният съд може да се произнесе по делото до септември-октомври, а окончателно решение на процеса да има след година-година и половина. БГНЕС публикува пълният текст от интервюто:

-Г-н Алексиев, каква е причината, според вас, за липсата на обвинителен акт срещу българските медици?
А.А.: Нямам много информация по този въпрос. Трудно е да се каже защо няма.

- Може ли процесът да продължава без обвинителен акт?
А.А.: Предполагам, че не, но се страхувам, че съдиите ще водят делото без него. Не мисля, че процесът трябва да продължава без обвинителен акт, но съдиите в Либия правят това, което мислят, че трябва да правят. И се опасявам, че ще продължат така.

-На заседанието на 8 август ще бъдат изслушани нови свидетели. Смятате ли, че показанията им се насочат процеса в нова посока?
А.А.: Надяваме се показанията им да променят нещо, но знаете, че това е един силно политически процес и дори свидетелите да дадат показания, които са в наша полза, не е сигурно, че съдиите ще ги вземат под внимание.

-Какви ще са показанията на свидетелите?
А.А.: Повечето са свидетели на г-н Бизанти, така че не знам в подробности, но най-общо ще свидетелстват, че медицинските сестри не са били в детската болница, когато е започнала СПИН-епидемията.

-А ще свидетелстват ли, че сестрите са били измъчвани, за да дадат показанията си?
А.А.: Някои от тях също са били в затвора заедно с българите, също са били измъчвани и могат да свидетелстват за това, но не знам дали ще присъстват на следващото заседание.

- Зам-външният министър Феим Чаушев каза, че очаква развръзка на процеса до октомври. Технически възможно ли е това, при положение, че и двете страни ще обжалват присъдата, каквато и да е тя?
А.А.: Мисля, че може да има решение през септември или октомври, мисля, че технически това е възможно. Може и малко по-късно, но октомври не е толкова скоро, възможно е. Но след това, каквото и да е решението, процесът отново отива във Върховния съд. Защото ако смъртните присъди на медицинските сестри бъдат потвърдени, те отново ще обжалват пред Върховния съд. Ако пък сестрите бъдат оправдани, семействата на заразените деца и прокуратурата ще обжалват. Така че ще има още една присъда на Върховния съд.

-Кога очаквате окончателното решение по делото?
А.А.: Наистина не знам, много, много трудно е да се каже, защото ние правим всичко по силите си за назначаването на нова международна експертиза, но не сме сигурни дали това ще стане. Ако Апелативният съд или Върховният съд все пак реши да назначи такава експертиза, това ще удължи малко процеса. Ако няма обаче нова експертиза, смятам, че процесът може да приключи след година, може би година и половина, включително пред Върховния съд.

- Изглежда като че ли Либия отново втвърдява позицията си по случая. Защо, според вас?
А.А.: Наистина нямаме ясна информация за намеренията на либийското правителство. Можем да мислим и вярваме в някакви неща, но никой не знае какви са истинските им намерения.

-Това, което имам предвид, са отказът да бъде назначена нова медицинска експертиза и липсата на обвинителен акт. Не е ли това втвърдяване на позицията?
А.А.: Да, разбира се. Те не искат да се говори за неща, които не са в техен интерес, а мъченията са нещо, което говори зле за либийските власти. И това е жалко, защото всеки знае, че показанията на сестрите и на палестинския лекар са били изтръгнати с мъчения. Така че е трудно за тях да вземат решение за нова експертиза.

-Смятате ли, че те продължават да изнудват за някакъв вид откуп срещу живота на българите?
А.А.: Не знам, защото те се опитват да го направят, но не е толкова лесно. Не заради цената, която искат, а защото не знам какво биха правили с парите, ако тези пари някога бъдат платени от България. Защото ако се дадат парите на семействата на заразените деца, те ще се превърнат в една внезапно, много забогатяла група от хора в район, с който либийските власти не се справят много добре.

-Значи не смятате, че е в интерес на Кадафи семействата на заразените деца да получат компенсации?
А.А.: Не, не мисля, че е в негов интерес и не мисля, че се опитва да го постигне.

Информацията е на БГНЕС.

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.29208
RON RON 10 3.92879
TRY TRY 100 4.47071
USD USD 1 1.72426