35 години СДС: Най-старата автентична партия у нас продължава да отстоява принципите на демокрацията

Избрано 07.12.2024 10:47 Снимка: ДНЕС+

35 години СДС: Най-старата автентична партия у нас продължава да отстоява принципите на демокрацията

Хората на СДС са истински демократи и не подменят „синята“ идея

Съюзът на демократичните сили е създаден на днешната дата преди 35 години. През сложните за обществото и политическата ни система три десетилетия и половина СДС успя да запази автентичността на ценностите си и ядрото от истински „сини“ демократични личности.

В зората на демократичните промени у нас неформалните по онова време организации настояват за нови обществени отношения, основани върху идеите на гражданското общество с многопартийна система и политически плурализъм. Членовете на такива неформални организации, водени от желанието за демокрация и развитие на България като правова държава с пазарна икономика учредяват на 7 декември 1989 г. Съюза на демократичните сили.

Независимото сдружение „Екогласност“ е предвестника на промените. В сдружението влизат екоактивисти, несъгласни с политиката на комунистическото правителство и неговите действия в решаването на наболял за тогавашна България въпрос – системното замърсяване на въздуха в големи български градове. „Екогласност“ организира първия публичен протест, който се провежда седмица преди пленума на Централния комитет на БКП от 10 ноември 1989 г., на който Тодор Живков е свален от власт.

Д-р Петър Берон – секретар на СДС през 1989-1990 г., си спомня: „Създадоха се няколко организации – на студентите, на репресираните, на поповете, които се срещаха помежду си главно в градинката пред „Кристал“, докато събираха подписи срещу два проекта на правителството. Събрахме над 12 000 подписа. Това беше първото несанкционирано от властите народно шествие.“

Лидерите на неформалните организации започват разговорите за създаване на коалицията още преди падането на Тодор Живков. Първите групи се организират през 1988 г., като започват все по-често да се противопоставят на държавното управление. Още през януари Илия Минев учредява Независимото дружество за защита правата на човека, през октомври Христофор Събев прави Комитета за защита на религиозните права, а месец по-късно се създава Клубът за подкрепа на гласността и преустройството.

Организациите, основатели на СДС, са общо 10. От тях девет подписват учредителния протокол. Подпис няма само срещу Клуб за гласност и преустройство. В последствие точно лидерът на Клуба за гласност и преустройство – д-р Желю Желев, който присъства на учредителното събрание, е избран за първи лидер на коалицията.

СДС поставя началото на демократичния преход в България. Всички трудни и значими преобразувания, през които трябваше да премине страната ни след рухването на социалистическия режим, са осъществени с политическата воля на СДС, въпреки тежката политическа цена, която партията плати за проведените реформи. Пътят на страната ни към членството в Европейския съюз и евроатлантическите структури е начертан от СДС.

Днес СДС продължава да работи в същата посока. Партията твърдо следва принципите си, основани на консервативното, дясно мислене, в което най-важна задача е правото на добър живот за всички български граждани. В СДС няма място за бързо и нечестно облагодетелстване. СДС работи и ще работи за постоянството в развитието и постепенният градеж на модерна България – това е сърцевината на чистата „синя“ идея.

Съюзът е дал на България най-ценните си хора - експерти във всички области, дейни и борещи се за запазването на истинската, натурална политика, следвайки максимата - европейски граждани с европейски доходи.

Днес СДС е  част от парламентарна коалиция във формата на Европейската народна партия (ЕНП). Съюзът на демократичните сили присъства в парламента на България, живее във всяка българска община и кметство.

Днес лидерите на синята партия са Румен Христов - председател, д-р Янко Станев - заместник председател и лидер на „сините“ във Варна, Петър Николов, Миглена Горанова, Емил Кабаиванов - заместник председатели на СДС. Евродепутат и главен секретар на СДС е Илия Лазаров, а преди него в Европарламента СДС бе представено от Александър Йорданов.

СДС чрез своите кадри в държавните институции дава своя принос за обществото. В работата на XLVIII Народно събрание, продължила по-малко от една година, депутатът от СДС-Варна доц. д-р инж. Медиха Хамза с подкрепа от коалиционните партньори успя да защити два закона, важни и значими за образованието и социалната работа.

35 години след началото на демократичните промени България живее във времена на тежки кризи: тревожна и задълбочаваща се криза в демографията, колабирал политически елит, социални напрежения и хаос в обществото и институциите, призвани да направляват живота ни. Обществото ни е изморено от поредицата извънредни парламентарни избори, които не водят до резултат, различен от още повече разделения. Икономиката запада. Деградацията в обществения и политически морал тежи на всеки българин и налага отпечатък върху цялото ни общество.

СДС е твърдо решен да продължи да отстоява принципите си и да участва в търсенето на ефективни решения за кризата в демографията, в проблемите на здравеопазването и социалната сфера и най-вече в образованието, което дава стабилната основа за формирането на личности с лидерски качества и умения.

Честит рожден ден на първата, най-старата българска демократична партия – Съюзът на демократичните сили!

Честит рожден ден, седесари!

CHF CHF 1 2.10372
GBP GBP 1 2.35742
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.35046
USD USD 1 1.88242