ЕС и Свят 02.04.2021 17:55 Снимка: ДНЕС+
Златен парад с 22 кралски мумии организират утре властите в Кайро
Бляскавото събитие ще протече за около час под засилена полицейска охрана
„Златен парад на фараоните“ с 22 кралски мумии организират утре властите в Кайро, съобщават световните агенции. Парадът ще е на 3 април в центъра на Кайро, където 22 кралски мумии ще бъдат транспортирани с почести от музея в Тахрир до новия Национален египетски музей във Фустат.
За бляскавото археологическо събитие всяка от мумиите ще бъде положена в специална капсула с азот, за да бъдат максимално предпазени. Парадът ще се проведе със специални превозни средства, чиято конструкцията е съобразена с внимателното пренасяне на телата.
Мумиите на 18 крале и четири кралици са предимно от Новото египетско царство и са на около 3000 години. Те са открити в две тайни зали в Луксор и Долината на царете, като има и мумия от 1871 г.
Парадът на фараоните ще премине по централните улици на Кайро за около час под засилена полицейска охрана. Властите са се постарали да изпратят мумиите с почести в последния им път, защото „фараоните заслужават нашето уважение“./tribune.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:34 Митниците хванаха пратки с дрога от осем уебсайта, пристигащи от Централна Европа
- 19:27 С опасност за живота е 26-годишна жена в Бургас, блъсната от тротинетка
- 19:21 Днешната атака с дронове срещу Москва е една от най-големите през 2026 г.
- 19:13 Ценни находки откриха при проучвания на крепостта "Коваческо кале" край Попово
- 19:06 Турция задържа 27 души по разследване за корупция, свързано с кмета на Истанбул
- 18:58 Вижте в какво инвестира парите си Доналд Тръмп
- 18:50 България е сред страните в ЕС с най-чисти води за къпане
- 18:43 България остава втора в ЕС по ръст на почасовите заплати