ЕС и Свят 16.08.2021 08:18 Снимка: ДНЕС+
Жертвите на земетресението в Хаити вече са над 700
Загиналите от разрушителното земетресение в Хаити вече са най-малко 724, предаде агенция AFP.
Ранените са най-малко 2800, според информация на Агенцията за гражданска отбрана на Хаити. Стотици хора бяха затрупани под развалините.
Вследствие на природното бедствие са разрушени около 1500 сгради, а над 5000 са получили повреди.
Най-силно пострада град Льо Ке, който се намира на около 40 километра от епицентъра на земетресението. Местните жители, както и хората от редица населени места в югозападната част на страната прекараха нощта под открито небе, тъй като се страхуват да не бъдат затрупани при нов трус.
По улиците работи тежка техника, с помощта на която се разчистват отломките от разрушените сгради. Местните жители също се включиха в разчистването и в издирването на хора под развалините.
САЩ изпратиха в Хаити издирвателно-спасителна група от 65 души. Шефът на американската Агенция за международно развитие (USAID) Саманта Пауър съобщи в Twitter, че заедно с групата е изпратено и специализирано оборудване, както и медицински принадлежности.
Припомняме, вчера, 14 август, островната страна беше разтърсена от земетресение с магнитуд 7.2. То е по-мощно от това през 2018 г., което беше с магнитуд 5.9, както и от разрушителни трус от 2010 г. с магнитуд 7.1. Земетресението през 2010 г. беше най-мащабното за последните 200 години тогава загинаха над 230 хиляди души, а 60% от сградите бяха разрушени.
Вчера се съобщаваше са 304 жертви. Нанесени са щети не само на домовете, но и на пътищата и инфраструктурата.
Премиерът Ариел Анри заяви, че са мобилизирани всички ресурси на администрацията преодоляване на последиците от бедствието. Размерът на щетите все още не е установен./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09943 |
GBP
|
1 | 2.23626 |
RON
|
10 | 3.84197 |
TRY
|
100 | 3.90542 |
USD
|
1 | 1.66894 |
Последни новини
- 21:15 Хороскоп за петък, 19 декември 2025 г.
- 19:32 На 96 години си отиде режисьорът Иванка Антонова - Гръбчева
- 19:23 "Фич": Политическата нестабилност в България пречи на реформите и перспективите за растеж
- 19:15 АПИ: В почивните дни се ограничава движението на камионите над 12 т по АМ„Тракия“,„Струма“ и „Хемус"
- 19:07 Затвор до пет години за предоставяне на социална услуга без лиценз
- 19:00 Поучително: Ето какво се случва, когато пуснат лабораторни мишки в природата
- 18:52 Шофьор влезе в насрещното и се вряза в камион край Разград
- 18:45 Китай призова САЩ да спрат да въоръжават Тайван