Земетресението в Япония било с магнитуд 9,0 по Рихтер

ЕС и Свят 13.03.2011 00:13

Японската метеорологична агенция обяви, че катастрофалното земетресение от 11 март е било с магнитуд 9,0, а не 8,8, както бе съобщила първоначално, предаде ДПА. Според измерванията на Геологическия институт на САЩ трусът, който предизвика и цунами, е бил със сила 8,9. Геофизик от агенцията каза пред Си Ен Ен, че земетресението е изместило Япония с най-малко 2,4 метра и е отклонил земната ос с около 8 сантиметра.

Освен разрушенията най-силното в историята на страната предизвика цунами, които навлязоха на стотици километри във вътрешността на страната. Оттогава в Япония бяха регистрирани над 150 вторични труса, голяма част от които със сила над 6,0 по Рихтер, припомня агенцията.

По актуални данни 1167 души са безследно изчезнали в японската префактура Фукушима, предаде агенция Киодо, цитирана от АФП. Тази префектура е на тихоокеанското крайбрежие на остров Хоншу, на юг от префектура Мияги, където материалните щети са най-големи. Като се изключат безследно изчезналите, загиналите при кастастрофалното бедствие в Япония са над 1800, сочат обобщени данни на японската полиция и изчисления на агенцията.

100 000 войници от японските сили за самоотбрана са изпратени в североизточните райони на Япония, съобщи правителството.

В пострадалите от земетресението в Япония атомни елекроцентрали "Фукушима 1" и "Фукушима 2" вече са престанали да функционират охладителните системи на общо шест реактора. Това съобщиха японски експерти по ядрена сигурност, предаде ИТАР-ТАСС. Не действат системите за охлаждане на първи, втори и трети блок на "Фукушима 1" и първи, втори и четвърти блок на "Фукушима 2".

Охлаждането на авариралия първи блок на японската АЕЦ "Фукушима 1" чрез морска вода и борова киселина може да разруши централата. Такова мнение на експерти приведе Националното обществено радио в САЩ, цитирано от ИТАР-ТАСС. По думите на експертите, подобен метод "може да стане безпрецедентна операция, вследствие на която АЕЦ-ът ще бъде разрушен". Ако този план се провали и активната зона на реактора се разтопи, единственото възможно нещо, което ще може да се направи, е реакторът да бъде запечатан под бетонен "саркофаг", смятат специалистите, цитирани от БТА.

Според американската Комисия за ядрено регулиране във "Фукушима 1" има реактори от типа "Марк-1", производство на "Дженерал илектрик". Понастоящем в САЩ има 23 такива реактора, пуснати в експлоатация в периода от 1969 до 1988 г., посочва ИТАР-ТАСС, цитирана от Дарик радио.

CHF CHF 1 2.09493
GBP GBP 1 2.29692
RON RON 10 3.92855
TRY TRY 100 4.46881
USD USD 1 1.72426