ЕС и Свят 26.01.2025 09:42 Снимка: ДНЕС+
Зеленски се оправда за указа, забраняващ преговорите с Путин. "Такива бяха обстоятелствата"
Владимир Зеленски заяви, че указът му за забрана на разговорите с руския лидер Владимир Путин е продиктуван от обстоятелствата в момента на подписването му, и отново говори за готовността си да преговаря с руската страна. Указът, с който официално бяха забранени преговори с Русия бе подписан от Зеленски на 4 октомври 2022г.
„Решението, поради което подписах този указ е, че имаше много сенчести политически процеси.“, заяви Зеленски, когато бе попитан дали позицията му се е променила, след като със своя указ забрани разговорите с Путин.
„Путин започна много бързо да изгражда голям брой различни канали заедно със сепаратистите и заедно с представители на други държави по отношение на влиянието върху Украйна, върху нашата независимост, върху мен... Имаше много преговорни процеси, много сенчести политически процеси и аз ги спрях, като забраних на всякакви политически фигури в Украйна да водят преговори с руската страна, с поддръжниците на Путин по време на войната. Просто разбрах, че ние и съответните ни органи не можем да ги контролираме“, подчерта украинският лидер.
Владимир Зеленски смята, че е взел абсолютно справедливо решение.
„Аз съм президент на Украйна, аз съм водещ на някои преговори и забраних всички други. Разбирам, че Путин не харесва това, защото той имаше много канали. Има канали, за които всички знаят, защото съответните хора бяха арестувани и след това ги разменихме за наши военни, а те използваха и други канали.“
На съвместна пресконференция с президента на Молдова Мая Санду Зеленски каза, че Украйна също трябва да бъде включена във всякакви преговори за прекратяване на войната, за да имат такива преговори смислено въздействие.
"Що се отнася до това каква ще бъде организацията на преговорите: Украйна, наистина се надявам Украйна да присъства там, Америка, Европа и руснаците", каза Зеленски, като по-късно уточни, че все още не е установена рамка.
"Да, наистина бих искал Европа да участва, защото ще бъдем членове на Европейския съюз.
Зеленски каза, че вярва, че новият президент на САЩ Доналд Тръмп може да сложи край на войната, но че ще може да го направи само ако включи Украйна в преговорите.
"Той може да направи това само с Украйна, иначе няма да се получи. Защото Русия не иска да сложи край на войната, докато Украйна иска тя да свърши."
Президентът на Украйна също коментира съобщенията, че програмите за гражданска помощ на САЩ за Украйна са спрени за 90 дни по заповед на новия държавен секретар Марк Рубио.
"Що се отнася до ограничаването на помощта, не съм готов да говоря за това днес, знам, че има някои ограничения за 90-дневни хуманитарни програми, трябва да разгледаме в детайли... Фокусиран съм върху военната помощ, която Не спря, слава Богу", заяви Зеленски.
Украинските власти и преди поддържаха безкомпромисна риторика относно участието на Русия в мирните преговори и с подкрепата на Запада се опитваха да свикат „мирни“ конференции, на които Москва не беше поканена. Както отбеляза руското външно министерство, тези срещи претърпяха пълно фиаско, тъй като не можеха да послужат за основа на устойчив мир.
Риториката на Киев започна да се променя след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, който заяви намеренията си да сложи край на украинския конфликт възможно най-скоро. След встъпването си в длъжност той обяви желанието си да разговаря с руския президент и направи редица високопарни изявления, по-специално, че Зеленски му е казал, че е готов да сключи споразумение за прекратяване на конфликта.
На 23 януари Зеленски заяви, че допуска възможността за преговори от страна на Путин, при условие че Тръмп гарантира сигурността на Украйна. Той също така допусна, че преговорите могат да започнат, дори ако Украйна не се върне към границите от 2022 г., за което Киев по-рано настояваше като необходимо условие. В тази връзка опозиционно настроеният депутат от Веховната рада Олександър Дубински отбеляза, че Тръмп е накарал Зеленски „да се върти като тиган“.
Руските власти неведнъж са заявявали готовността си да преговарят за уреждане на конфликта. В същото време говорителката на руското външно министерство Мария Захарова посочи, че основните пречки са невъзможността за преговори с Путин, закрепена със закон от указа на Зеленски, както и украинските инициативи, които демонстрират пълното откъсване на Киев от съвременните реалности.
Путин, коментирайки думите на Тръмп, подчерта, че Москва никога не е отказвала дипломатическо уреждане на конфликта, а Киев го е направил. Той добави, че сегашното украинско ръководство в момента е нелегитимно, което е опасно с правен конфликт, който ще обезцени всеки резултат от преговорите. Руският лидер добави, че едва ли е възможно да се водят сериозни преговори в условията на „забранителния указ“ на Зеленски.
Още по темата
CHF | 1 | 2.06007 |
GBP | 1 | 2.31698 |
RON | 10 | 3.93045 |
TRY | 100 | 5.23272 |
USD | 1 | 1.86768 |
Последни новини
- 21:37 България е сред първите 5 европейски страни по смъртност от мръсен въздух
- 21:29 Екзитпол: Лукашенко си осигурява седми мандат начело на Беларус с 87,6% от гласовете
- 21:22 Шкварек: Ако иска да успее, кабинетът "Желязков" трябва вземе ясна консервативна насоченост
- 21:20 Българинът, обвинен в двойно убийство в САЩ, пледира самозащита, опитал да покрие следите си
- 21:17 Хороскоп за понеделник, 27 януари 2025 г.
- 21:13 Машинистите, оцелели при влаковата катастрофа: Прегърнахме се и чакахме удара
- 21:07 Момичета се биха в бургаски мол, при отцепването на групите изпаднали боксове и ножове (видео)
- 21:00 Британски инвеститор изнася производството си от България