Зеленски и Фицо разговаряха в Ереван: Словакия е готова да помога на Украйна за ЕС

ЕС и Свят 05.05.2026 08:43 Снимка: ДНЕС+

Зеленски и Фицо разговаряха в Ереван: Словакия е готова да помога на Украйна за ЕС

Украинският президент Володимир Зеленски се срещна със словашкия премиер Роберт Фицо в кулоарите на VIII-ата среща на върха на Европейската политическа общност в Ереван, предава "Фокус".

"Украйна е отворена за конструктивен диалог със Словакия и е заинтересована от развитието на силни отношения. Обсъдихме сътрудничество в различни области и провеждане на среща на правителствата във формат на междуправителствена комисия в близко бъдеще. Говорихме за размяна на посещения в Киев и Братислава - договорихме се, че екипите ще работят по графика", отбеляза Зеленски след срещата.

По думите на украинския държавен глава, двамата са обсъдили въпроса за членството на Украйна в Европейския съюз. "За нас е важно Словакия да подкрепя присъединяването на Украйна към ЕС и да е готова да помогне по този път. Благодаря ви за това", заключи той.

По-рано Фицо заяви, че въпреки някои различия, той и украинският президент са заинтересовани от приятелски отношения между страните.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355