ЕС и Свят 09.05.2026 17:13 Снимка: ДНЕС+
Путин: ЕС и НАТО налагат конфронтация. Фицо: Появява се нова желязна завеса
Европейският съюз и НАТО налагат конфронтационна линия. Това заяви руският президент Владимир Путин по време на разговора си със словашкия премиер Роберт Фицо в Москва. Появява се нова „желязна завеса“, каза от своя страна Фицо.
„Разбира се, ние разбираме, че (двустранните отношения между Русия и Словакия) в момента са усложнени от събития, свързани със случващото се в Украйна и външнополитическата обстановка. Смятаме, че тази конфронтационна линия се налага на всички нас, както от ЕС, така и от НАТО“, отбеляза руският лидер.
Путин отбеляза също, че правителството на Фицо се стреми да води суверенна външна политика и да очертае прагматичен курс спрямо Русия. „Приветстваме възстановяването на двустранното сътрудничество, което на практика беше замразено от усилията на предишните словашки власти“, заключи руският президент. „Руско-словашките отношения се характеризират от много години, включително по време на предишния ви мандат като министър-председател, с високо ниво на политически диалог и стабилна динамика на сътрудничество“, добави Владимир Путин.
Словакия се надява да възстанови нормалните отношения с Русия, въпреки съществуването на нова „желязна завеса“, заяви словашкият премиер Роберт Фицо по време на разговора си с руския президент в Кремъл. „Виждам, че при нас отново се вдига желязна завеса. Подкрепям взаимноизгодни, приятелски отношения. И съм убеден, че както Словакия, така и Руската федерация могат да предприемат няколко стъпки във възможно най-кратки срокове, които ще бъдат насочени към възстановяване на стандартните отношения“, отбеляза Фицо. Словашкият премиер добави, че страната му получава значителни ресурси, а именно петрол и газ, от Русия. Той подчерта, че Словакия „не може да се ограничи само до сътрудничество в тази област“.
„Благодарни сме на ръководството и народа на Словакия за внимателното отношения към паметниците и гробовете на съветските войници, загинали в битки с нацистите на словашка земя“, каза още Путин на Фицо. „Разбирам, че скоро се очаква тържественото откриване на Централното военно-мемориално гробище на Червената армия в Михаловце. Благодаря ви много, че отделихте такова внимание на това“, добави руският лидер.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:06 Петер Мадяр е новият премиер на Унгария
- 17:56 Кремъл: Пътят към мирно споразумение с Украйна е много дълъг и сложен
- 17:45 Проданов: Не е имало натиск Явор Гечев да не оглавява Министерството на земеделието
- 17:35 БАБХ: Огнището на антракс в Силистрелистренско е овладяно, ликвидирани са четири огнища на шарка
- 17:24 В 30 града прозвуча химнът на Европа, София посрещна празника с велошествие
- 17:13 Путин: ЕС и НАТО налагат конфронтация. Фицо: Появява се нова желязна завеса
- 17:04 Трима са задържани за побой в София, май нападнали участници в "Безсмъртния полк"
- 16:51 Очаквано соросоидно Нейнски започна да лансира Андрей Гюров като кандидатура за президент