Западни дипломати: Гърция все пак няма да наложи вето за влизане на Македония в НАТО

ЕС и Свят 01.03.2007 11:57

Западни дипломати оценяват, че Гърция започва да оказва силен натиск и да блокира визовите облекчения, но накрая няма да се реши да наложи вето върху евентуалното членство на Македония в НАТО, пише македонският вестник “Дневник”.

Гърция внася спора за името на Македония в евроатлантическите институции и е на стъпка от решение да блокира по различни начини напредъка на Македония към ЕС и НАТО, твърдят високопоставени дипломатически източници от Брюксел.

“Преименуването на летището в Скопие се тълкува от Гърция като нарушение на Временната спогодба и все още се колебае дали да изтълкува този провокативен акт като зелена светлина за нея и тя да я наруши и да блокира решения като това за облекчаване на визовия режим, а дори и членството на вашата страна в НАТО”, казват дипломатическите източници, които поради деликатността на проблема пожелаха да останат анонимни.

Официалната позиция и в ЕС, и в НАТО е, че става дума за двустранен проблем, решението на който трябва да удовлетвори и двете страни. Сигналите обаче, които изпраща Гърция, се тълкуват от Брюксел като заплаха. “Стараем се да повлияем на гърците и да ги убедим те да не използват преименуването на летището, за да заплашват, че ще наложат вето върху членството на Македония в НАТО. Не знаем дали ще успеем, тъй като преименуването на летището се тълкува от Гърция много сериозно”, каза дипломат.

Повечето западни дипломати оценяват, че Гърция започва да оказва силен натиск, но накрая няма да се реши да наложи вето върху евентуалното членство на Македония в НАТО. Според тях по-големи би трябвало да бъдат страховете дали гръцкият парламент ще ратифицира този договор. “Не бива да се пренебрегва и фактът, че и за НАТО няма да е добре да не приеме Македония само заради проблема с Гърция, разбира се, ако е изпълнила останалите условия”, казват дипломатическите източници.

Според източниците на “Дневник” такова развитие на събитията няма да е в интерес и на Гърция, защото тя е заинтересувана да има стабилен съсед на северната си граница, пише изданието. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355