Юлия Тимошенко, Газпром и "българският сценарий"
ЕС и Свят 16.04.2011 21:29
Третото наказателното дело срещу бившата украинска министър-председателка Юлия Тимошенко, в което тя е обвинена в превишаване на правомощията си при подписването на газовите споразумения между Нафтогаз - Украйна и Газпром - Русия през 2009 г., може да послужи за разваляне на договора по "българския сценарий", пише в електронното си издание украинският в. "Зеркало недели" (zn.ua).
Делото, възбудено в навечерието на посещение на руския премиер Владимир Путин, може да бъде използвано от сегашната власт в Киев за възможно повторение на българския сценарий в крайно деликатните и сложни отношенията с газовия монополист, се посочва в публикацията.
Припомня се, че навремето София (правителството на С. Станишев с министър на енергетката Румен Овчаров - бел. ред.) сключи с Москва неизгодно газово споразумение.
После правителството бе сменено от ново (на ГЕРБ с министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков - бел. ред.), което обвини предшествениците си в превишаване на правомощията, развали договора и подписа нов.
Ако украинското президентство е решило да тръгне по българския път, а източници на "Зеркало недели" са потвърдили тази възможност, това означава, че наказателното дело срещу Тимошенко не е цел, а средство, изтъква авторът.
Той отбелязва, че липсва решение на кабинета, позволяващо на председателя на Нафтогаз - Украйна Олег Дубина да подписва споразумението от 19 януари.
И доколкото правителството в този момент се е явявало колективен орган, то едноличните действия на министър-председателката следва да се смятат за нелегитимни. Това дава възможност договорът да бъде развален. /Vesti.bg
Делото, възбудено в навечерието на посещение на руския премиер Владимир Путин, може да бъде използвано от сегашната власт в Киев за възможно повторение на българския сценарий в крайно деликатните и сложни отношенията с газовия монополист, се посочва в публикацията.
Припомня се, че навремето София (правителството на С. Станишев с министър на енергетката Румен Овчаров - бел. ред.) сключи с Москва неизгодно газово споразумение.
После правителството бе сменено от ново (на ГЕРБ с министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков - бел. ред.), което обвини предшествениците си в превишаване на правомощията, развали договора и подписа нов.
Ако украинското президентство е решило да тръгне по българския път, а източници на "Зеркало недели" са потвърдили тази възможност, това означава, че наказателното дело срещу Тимошенко не е цел, а средство, изтъква авторът.
Той отбелязва, че липсва решение на кабинета, позволяващо на председателя на Нафтогаз - Украйна Олег Дубина да подписва споразумението от 19 януари.
И доколкото правителството в този момент се е явявало колективен орган, то едноличните действия на министър-председателката следва да се смятат за нелегитимни. Това дава възможност договорът да бъде развален. /Vesti.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:52 Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край Кранево
- 13:40 Иран: Тръмп ще съжалява за последната атака
- 13:29 Анализатор в The Telegraph: Без Крим Путин ще загуби войната
- 13:17 Тръмп удари Иран след като обвини Техеран в "безразсъдно нарушение" на примирието
- 13:06 Уволнената шефка на НДК: Отстраняването ми е поръчка! Къде аз съм се обогатила?!
- 12:56 Изписаха от болница треньора, пострадал в катастрофата на "Тракия"
- 12:45 Хотелиери по морето: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40%
- 12:33 Румънският президент: Намираме се в безизходица за съставянето на ново правителство