Япония: Ядрените инциденти в Чернобил и във Фукушима са различни

ЕС и Свят 26.04.2011 10:35

Ядрените инциденти в Чернобил и Фукушима са "от различно естество", съобщи отново японското правителство днес по повод 25-та годишнина от ядрената катастрофа в Украйна. "Ясно е, че двата случая са от различно естество", заяви на пресконференция Юкио Едано, говорител на правителството.

"Количеството радиация, изтекла от Фукушима, е около една десета" от това от Чернобил, заяви говорителят. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) няколко пъти подчерта, че инцидентът във Фукушима е "много различен" от този в Чернобил, особено от гледна точка на нивото на радиоактивни емисии.

Днес светът отбелязва 25-та годишнина от аварията в Чернобил. Президентите на Украйна и на Русия Виктор Янукович и Дмитрий Медведев ще посетят мястото на драмата. Броят на жертвите на аварията в Чернобил все още е противоречив.

Научният комитет на ООН за последиците от облъчването признава за смъртта само на 31 служители на централата и пожарникари като пряко следствие от радиацията, докато Грийнпийс говори за най-малко 100 000 загинали в резултат на радиоактивно заразяване. До момента в Япония не е регистриран нито един смъртен случай, свързан с инцидента в АЕЦ "Фукушима".

Ядреният инцидент в централата, намираща се на 250 км североизточно от Токио, беше предизвикан от земетресението и гигантското цунами на 11 март, при които загинаха или са в неизвестност над 26 000 души. /АФП-БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355