Япония: Ядрените инциденти в Чернобил и във Фукушима са различни
ЕС и Свят 26.04.2011 10:35
Ядрените инциденти в Чернобил и Фукушима са "от различно естество", съобщи отново японското правителство днес по повод 25-та годишнина от ядрената катастрофа в Украйна. "Ясно е, че двата случая са от различно естество", заяви на пресконференция Юкио Едано, говорител на правителството.
"Количеството радиация, изтекла от Фукушима, е около една десета" от това от Чернобил, заяви говорителят. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) няколко пъти подчерта, че инцидентът във Фукушима е "много различен" от този в Чернобил, особено от гледна точка на нивото на радиоактивни емисии.
Днес светът отбелязва 25-та годишнина от аварията в Чернобил. Президентите на Украйна и на Русия Виктор Янукович и Дмитрий Медведев ще посетят мястото на драмата. Броят на жертвите на аварията в Чернобил все още е противоречив.
Научният комитет на ООН за последиците от облъчването признава за смъртта само на 31 служители на централата и пожарникари като пряко следствие от радиацията, докато Грийнпийс говори за най-малко 100 000 загинали в резултат на радиоактивно заразяване. До момента в Япония не е регистриран нито един смъртен случай, свързан с инцидента в АЕЦ "Фукушима".
Ядреният инцидент в централата, намираща се на 250 км североизточно от Токио, беше предизвикан от земетресението и гигантското цунами на 11 март, при които загинаха или са в неизвестност над 26 000 души. /АФП-БГНЕС
"Количеството радиация, изтекла от Фукушима, е около една десета" от това от Чернобил, заяви говорителят. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) няколко пъти подчерта, че инцидентът във Фукушима е "много различен" от този в Чернобил, особено от гледна точка на нивото на радиоактивни емисии.
Днес светът отбелязва 25-та годишнина от аварията в Чернобил. Президентите на Украйна и на Русия Виктор Янукович и Дмитрий Медведев ще посетят мястото на драмата. Броят на жертвите на аварията в Чернобил все още е противоречив.
Научният комитет на ООН за последиците от облъчването признава за смъртта само на 31 служители на централата и пожарникари като пряко следствие от радиацията, докато Грийнпийс говори за най-малко 100 000 загинали в резултат на радиоактивно заразяване. До момента в Япония не е регистриран нито един смъртен случай, свързан с инцидента в АЕЦ "Фукушима".
Ядреният инцидент в централата, намираща се на 250 км североизточно от Токио, беше предизвикан от земетресението и гигантското цунами на 11 март, при които загинаха или са в неизвестност над 26 000 души. /АФП-БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:52 Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край Кранево
- 13:40 Иран: Тръмп ще съжалява за последната атака
- 13:29 Анализатор в The Telegraph: Без Крим Путин ще загуби войната
- 13:17 Тръмп удари Иран след като обвини Техеран в "безразсъдно нарушение" на примирието
- 13:06 Уволнената шефка на НДК: Отстраняването ми е поръчка! Къде аз съм се обогатила?!
- 12:56 Изписаха от болница треньора, пострадал в катастрофата на "Тракия"
- 12:45 Хотелиери по морето: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40%
- 12:33 Румънският президент: Намираме се в безизходица за съставянето на ново правителство