ЕС и Свят 29.07.2025 19:35 Снимка: iStock by Getty Images
Япония прави първата стъпка към изграждането на първия ядрен реактор след Фукушима
Японска енергийна компания е първата след ядрената катастрофа във Фукушима преди 14 години, която предприема стъпки към изграждането на нов реактор, съобщава FT.
Изданието продължава: "Kansai Electric Power обяви във вторник, че ще възобнови проучването за възможността да построи нов реактор в Михама, префектура Фукуи.
Проектът беше преустановен след цунамито през 2011 г., което причини най-тежката ядрена авария в страната.
Възобновяването на проучването е първата стъпка на японска енергийна компания към конкретни планове за изграждане на ядрена електроцентрала от нулата след катастрофата."
Channel News Asia съобщава, че "правителството продължава да подкрепя ядрената енергия като надежден и чист източник на енергия, от който Япония се нуждае, за да постигне въглеродна неутралност до 2050 г.".
Добавя се, че 14 години след Фукушима "според проучвания на общественото мнение загрижеността на обществото относно ядрената енергия намалява". Semafor, Reuters и CNN са сред другите медии, които отразяват новината.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:07 Хороскоп за понеделник, 29 юни 26 г.
- 19:35 Единадесет души загинаха при самолетна катастрофа във Франция
- 19:24 Илон Мъск на 55
- 19:14 Словения възобновява отношенията си с Израел
- 19:04 Легендата на киното Мел Брукс стана на 100
- 18:53 Демерджиев проверява за доставката на мантинели 2 фирми, зад които стоял бивш премиер
- 18:41 Русия изгражда луксозен курорт в Камчатка за над 800 милиона долара
- 18:34 Арх. Панайотова: Държавата в лицето на министър Шишков почва да узаконява собственото си бездействие