Вероятно няма да има мораториум за българи на трудовия пазар в Италия
ЕС и Свят 24.12.2006 15:13
В коридорите на италианската политика, както и по високите етажи на държавната администрация се смята за почти сигурно, че Италия няма да наложи мораториум за българи и румънци на трудовия си пазар от 2007. Това съобщи италианският сайт „Stranieriinitalia.it".
Според него, ако това се случи, означава, че гражданите на България и Румъния ще имат същия достъп до пазара на труда, както и французи или германци например. Имайки предвид важността на решението обаче, тези сигнали трябва да се взимат много предпазливо до излизането на официалното становище на правителството. Засега е по-добре да се очакват и двата варианта, предупреждава сайтът. Ако се реализира положителният вариант за българи и румънци, те ще могат да искат издаването на карта за престой за граждани на ЕС. По този начин би се разблокирала и ситуацията с онези, които се опитаха да влязат на Апенините с имигрантската квота за 2006. Работниците от България и Румъния би трябвало да „прескочат“ процедурата, предназначена за граждани от страни извън ЕС, тъй като биха могли да влязат веднага в Италия, за да сключат договори за работа.
Ако обаче Рим наложи мораториум, правителството ще издаде специален указ за българи и румънци, твърди сайтът. Той трябва да предвиди максимумът работници, които биха могли да бъдат наемани през 2007. И в такъв случай обаче този брой ще бъде достатъчно голям, тъй като не може граждани на ЕС да бъдат третирани по-зле от гражданите на страни извън ЕС. А за тях италианското правителство вече разреши квота от половин милион души за 2007. За румънци и българи обаче ще бъде създадена по-улеснена процедура и разрешенията за наемане на работа ще бъдат издавани много по-бързо, отколкото е за другите чужденци, обяснява още италианският сайт, цитиран от пронтософия. /БГНЕС
Според него, ако това се случи, означава, че гражданите на България и Румъния ще имат същия достъп до пазара на труда, както и французи или германци например. Имайки предвид важността на решението обаче, тези сигнали трябва да се взимат много предпазливо до излизането на официалното становище на правителството. Засега е по-добре да се очакват и двата варианта, предупреждава сайтът. Ако се реализира положителният вариант за българи и румънци, те ще могат да искат издаването на карта за престой за граждани на ЕС. По този начин би се разблокирала и ситуацията с онези, които се опитаха да влязат на Апенините с имигрантската квота за 2006. Работниците от България и Румъния би трябвало да „прескочат“ процедурата, предназначена за граждани от страни извън ЕС, тъй като биха могли да влязат веднага в Италия, за да сключат договори за работа.
Ако обаче Рим наложи мораториум, правителството ще издаде специален указ за българи и румънци, твърди сайтът. Той трябва да предвиди максимумът работници, които биха могли да бъдат наемани през 2007. И в такъв случай обаче този брой ще бъде достатъчно голям, тъй като не може граждани на ЕС да бъдат третирани по-зле от гражданите на страни извън ЕС. А за тях италианското правителство вече разреши квота от половин милион души за 2007. За румънци и българи обаче ще бъде създадена по-улеснена процедура и разрешенията за наемане на работа ще бъдат издавани много по-бързо, отколкото е за другите чужденци, обяснява още италианският сайт, цитиран от пронтософия. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн