
ЕС и Свят 08.07.2025 18:10 Снимка: ДНЕС+
Вече е решено: Големите компании готвят масова замяна на хората с AI
Според редица високопоставени ръководители от различни индустрии, навлизането на изкуствения интелект в бизнеса ще доведе до значително съкращаване на работни места, особено в офисните професии, пише "Уолстрийт Джърнъл".
Главният изпълнителен директор на Ford, Джим Фарли, прогнозира, че AI ще замени до 50% от "белите якички" в САЩ.
Подобни предупреждения идват и от ръководителите на Amazon и JPMorgan Chase.
В JPMorgan Chase, изпълнителният директор Мариан Лейк наскоро каза на инвеститорите да очакват намаляване на персонала с до 10% през идните години — благодарение на "магията на AI".
През юни, главният изпълнителен директор на Amazon Анди Джаси изплаши служителите си с вътрешна бележка, в която пише, че трябва да очакват съкращения през следващите години заради "революцията на AI, която се случва веднъж в живота".
Данни от последния доклад на Бюрото по трудова статистика на САЩ обаче показват добавени 147 000 работни места през юни и лек спад на безработицата.
Въпреки това, дългосрочната безработица в САЩ нараства, което говори за по-дълбоки структурни проблеми.
Дългосрочната безработица — хора, които са без работа повече от 6 месеца — е скочила от 190 000 на 1.6 милиона души. Също така, делът на хората, които са безработни 15 седмици или повече, се е повишил от 34.9% на 38.3% — нива, които не са наблюдавани от разгара на пандемията.
Икономическите изследователи Джефри Фънк и Гари Смит наскоро отбелязаха в статия, че приходите от големи езикови модели (LLM) въобще не оправдават очакванията.
Това, което често се представя като доказателство за автоматизационния потенциал на AI, всъщност е смесица от евтини съкращения, аутсорсинг, пренаситен пазар на труда и — в някои случаи — предразсъдъци срещу наскоро завършили студенти.
Според някои AI служи за извинение или дори за прикритие на вече съществуващи тенденции в корпоративните практики.
Монетата обаче има и "обратна страна". Компаниите плащат висока цена за грешките на изкуствения интелект.
След масовото внедряване на AI с цел намаляване на разходите, все повече компании се сблъскват с неочаквани проблеми — и наемат човешки специалисти, за да поправят допуснатите от технологиите грешки. Така се оформя нова ниша за опитни копирайтъри и програмисти, които "ремонтират" некачествено генерирано съдържание или код.
Американската маркетинг мениджърка Сара Скид споделя пред BBC, че често я наемат, за да пренаписва текстове, създадени от чатботове.
В един случай, нейн клиент платил $2,000 за преработка на рекламен текст, който първоначално бил възложен на AI с цел икономия, но се оказал твърде общ и неефективен.
Подобна е ситуацията и в уеб разработката.
София Уорнър от британската агенция Create Designs разказва, че клиенти често се обръщат към ChatGPT за прости промени по сайтове, но след това търсят професионална помощ, когато нещо се обърка. В един случай неработещ код, генериран от AI, оставя сайт офлайн за три дни и води до разходи от близо $500 за поправка.
И двете специалистки подчертават, че не са против използването на изкуствен интелект, но посочват, че той често не разбира контекста, целевата аудитория или индивидуалната идентичност на марките.
Това води до крайни резултати, които изискват намесата на човешки експерти — често с по-висока цена, отколкото ако работата беше възложена на тях от самото начало.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 10:39 Шамари и обиди при раждане в "Майчин дом": "Умирах, а трябваше сама да си държа краката"
- 10:28 Павела Митова: Договорът с „Боташ” е преотдаване на българския енергиен суверенитет
- 10:19 Джокович опита, но болката и безкомпромисният Синер се оказаха непреодолимо препятствие
- 10:11 Буруджиева за интригата в ПП-ДБ: Асен Василев се прави на Нео от "Матрицата", иска да е новият герой
- 10:02 The Telegraph: "Коалицията на желаещите" ще патрулира небето над Украйна след спирането на огъня
- 09:50 Симпатичен външен вид, фалшив образ – опасната сила на политическия пиар
- 09:40 Мехмед Дикме: Борисов е прав - без Пеевски няма правителство, няма еврозона, няма реформа
- 09:29 Летище Бургас с иновативна гейт зона, увеличаваща значително капацитета на терминала