В Македония доволни от искането на де Грюн
ЕС и Свят 15.11.2006 11:01
„София бясна заради искането на ЕС България да признае македонското малцинство".
С такова заглавие излиза днешният Утрински весник. България е силно възмутена от факта, че Евросъюза може да я задължи да регистрира партията на македонците, продължава вестникът. Изданието посочва, че евродепутати настояват страната ни да не възпрепятства повече регистрацията на ОМО Илинден-ПИРИН и да „сложи край на всичките видове дискриминация и малтретиране на македонското население".
Вестникът цитира думите на депутатът от „зелените" Елс де Грюн, която е една от вносителките на искането за признаване на македонското малцинство. Тя заявява пред български медии, че искането й не е политическо, а цели единствено защита на правата на македонците. В материала си изданието посочва и коментарите на българските евронаблюдатели, които са категорични, че македонско малцинство никога не е имало в България, няма и сега. Те се надяват, че Европа ще повярва на това твърдение и въпросът ще бъде потушен, коментира Утрински весник.
Изданието подчертава, че българският евронаблюдател Димитър Абаджиев е категоричен, че предложението на де Грюн е провокация. По думите му Европейският парламент се впуска в едно недопустимо вмешателство в работата на всички български институции, борейки се срещу дискриминацията на „някакво македонско, което никога не е съществувало в България". Вестникът цитира и думите на Стефан Софиянски, според когото на предложението на де Грюн и другите депутати в България не се гледа сериозно.
Македония декларира ясна политика, насочена към членство в ЕС, ето защо не й е необходим подобен конфликт, заявява Софиянски, който допълва, че „зелените" са отишли твърде далече „първо с некомпетентността си и второ с нападките срещу България". Според Антония Първанова, цитира още вестникът, Комисията по външни въпроси на ЕП е била подведена относно въпроса за македонското малцинство в България. За разлика от официална София, която неглижира македонската национална идентичност, македонците в България очакват, че в крайна сметка ще победи правдата, посочва още Утрински весник.
Надяваме се, че ще бъде зачетено правото ни да се самоопределим национално и това не може да ни го каже българската държава, заявява пред изданието един от учредителите на ОМО „Илинден"-ПИРИН Стойко Стоев. Той допълва, че вече е подал жалба в Комитета на министрите на Съвета на Европа заради решението на Софийския съд, който отхвърли молбата на македонците за регистриране на партията. /News.bg
С такова заглавие излиза днешният Утрински весник. България е силно възмутена от факта, че Евросъюза може да я задължи да регистрира партията на македонците, продължава вестникът. Изданието посочва, че евродепутати настояват страната ни да не възпрепятства повече регистрацията на ОМО Илинден-ПИРИН и да „сложи край на всичките видове дискриминация и малтретиране на македонското население".
Вестникът цитира думите на депутатът от „зелените" Елс де Грюн, която е една от вносителките на искането за признаване на македонското малцинство. Тя заявява пред български медии, че искането й не е политическо, а цели единствено защита на правата на македонците. В материала си изданието посочва и коментарите на българските евронаблюдатели, които са категорични, че македонско малцинство никога не е имало в България, няма и сега. Те се надяват, че Европа ще повярва на това твърдение и въпросът ще бъде потушен, коментира Утрински весник.
Изданието подчертава, че българският евронаблюдател Димитър Абаджиев е категоричен, че предложението на де Грюн е провокация. По думите му Европейският парламент се впуска в едно недопустимо вмешателство в работата на всички български институции, борейки се срещу дискриминацията на „някакво македонско, което никога не е съществувало в България". Вестникът цитира и думите на Стефан Софиянски, според когото на предложението на де Грюн и другите депутати в България не се гледа сериозно.
Македония декларира ясна политика, насочена към членство в ЕС, ето защо не й е необходим подобен конфликт, заявява Софиянски, който допълва, че „зелените" са отишли твърде далече „първо с некомпетентността си и второ с нападките срещу България". Според Антония Първанова, цитира още вестникът, Комисията по външни въпроси на ЕП е била подведена относно въпроса за македонското малцинство в България. За разлика от официална София, която неглижира македонската национална идентичност, македонците в България очакват, че в крайна сметка ще победи правдата, посочва още Утрински весник.
Надяваме се, че ще бъде зачетено правото ни да се самоопределим национално и това не може да ни го каже българската държава, заявява пред изданието един от учредителите на ОМО „Илинден"-ПИРИН Стойко Стоев. Той допълва, че вече е подал жалба в Комитета на министрите на Съвета на Европа заради решението на Софийския съд, който отхвърли молбата на македонците за регистриране на партията. /News.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница
- 18:43 Япония повишава петкратно таксите за еднократни визи за чужденци
- 18:36 Йордан Цонев обяви, че напуска политиката
- 18:29 Сергей Шойгу: Сигурността на страните от БРИКС е под постоянна заплаха
- 18:21 Финансистът на КНСБ: Живеем в дигитално време, но щастието все още е напълно аналогово