В Македония бистрят коалицията
ЕС и Свят 10.07.2006 11:21
ВМРО-ДПМНЕ, която спечели най-много депутатски места на парламентарните избори в Република Македония на 5 юли, постигна принципно съгласие за формиране на правителство с Демократичната партия на албанците (ДПА), водена от Арбен Джафери, Новата социалдемократическа партия (НСДП) на Тито Петковски и Демократичната обнова на Македония (ДОМ) на Лиляна Поповска, с които си осигурява необходимото мнозинство в парламента, съобщи агенция МИА.
Все още има дилеми за коалирането с Демократичния съюз на албанците (ДСИ) на Али Ахмети, съобщи говорителят на ВМРО-ДПМНЕ Александър Бичиклийски.
Лидерът на партията Никола Груевски ще има среща и с Фиат Цановски от Партията за европейско бъдеще (ПЕБ), с когото вече е разговарял по телефона. С НСДП, ДПА, ДОМ и ПЕБ ВМРО-ДПМНЕ би формирала правителство и би имала подкрепата на общо 64 депутати в 120-местния парламент.
Обмисля се дали да бъде поискана подкрепа и от ВМРО-Народна партия на бившия премиер Любчо Георгиевски, Либерално-демократичната партия и др.
Във ВМРО-ДПМНЕ все още има дилеми около партията на Али Ахмети ДСИ, с чиито представители още не е осъществена никаква среща.
Мнозина смятат, че заради някои принципи трябва да се водят разговори и да се предложи коалиция и на ДСИ, освен на ДПА, но първо трябва да се види какво мислят за бъдещето на държавата и какви ще са възможните искания на ДСИ, след което да се вземе някакво решение, заяви Бичиклийски.
Разговорите с ДПА не вървели никак лесно, съобщава телевизия А1. Според неназовани източници ДПА предпочита да остане основната партия на албанците в правителството.
ДСИ на свой ред се обявиха за легитимни представители на албанците в Македония, като посочват резултата си на изборите на 5 юли - те имат 18 депутати в парламента, а ДПА - 11.
Ако избере за партньор в правителството ДСИ Груевски ще си осигури повече депутатски гласове и би уважил волята на албанското мнозинство, но този вариант има своята цена, съществуват реални възможности да се стигне до дестабилизация на ВМРО-ДПМНЕ, смята анализаторът Алберт Муслиу, цитиран от А1.
Мерсел Биляли, доскорошен съветник на премиера Владо Бучковски, е на мнение, че ако ДСИ не вземе участие в бъдещото правителство, Македония ще се върне във времето отпреди подписването на Охридския рамков договор. Всяка комбинация без ДСИ е по-опасна за Груевски, смята той.
Най-трудното решение ще трябва да вземе самият лидер на ВМРО-ДПМНЕ и най-вероятно решаващ фактор ще бъде икономическата му програма, отбелязва телевизия А1 и допълва, че засега Груевски не вижда реформаторски капацитет в партията на Али Ахмети. /Нетинфо
Все още има дилеми за коалирането с Демократичния съюз на албанците (ДСИ) на Али Ахмети, съобщи говорителят на ВМРО-ДПМНЕ Александър Бичиклийски.
Лидерът на партията Никола Груевски ще има среща и с Фиат Цановски от Партията за европейско бъдеще (ПЕБ), с когото вече е разговарял по телефона. С НСДП, ДПА, ДОМ и ПЕБ ВМРО-ДПМНЕ би формирала правителство и би имала подкрепата на общо 64 депутати в 120-местния парламент.
Обмисля се дали да бъде поискана подкрепа и от ВМРО-Народна партия на бившия премиер Любчо Георгиевски, Либерално-демократичната партия и др.
Във ВМРО-ДПМНЕ все още има дилеми около партията на Али Ахмети ДСИ, с чиито представители още не е осъществена никаква среща.
Мнозина смятат, че заради някои принципи трябва да се водят разговори и да се предложи коалиция и на ДСИ, освен на ДПА, но първо трябва да се види какво мислят за бъдещето на държавата и какви ще са възможните искания на ДСИ, след което да се вземе някакво решение, заяви Бичиклийски.
Разговорите с ДПА не вървели никак лесно, съобщава телевизия А1. Според неназовани източници ДПА предпочита да остане основната партия на албанците в правителството.
ДСИ на свой ред се обявиха за легитимни представители на албанците в Македония, като посочват резултата си на изборите на 5 юли - те имат 18 депутати в парламента, а ДПА - 11.
Ако избере за партньор в правителството ДСИ Груевски ще си осигури повече депутатски гласове и би уважил волята на албанското мнозинство, но този вариант има своята цена, съществуват реални възможности да се стигне до дестабилизация на ВМРО-ДПМНЕ, смята анализаторът Алберт Муслиу, цитиран от А1.
Мерсел Биляли, доскорошен съветник на премиера Владо Бучковски, е на мнение, че ако ДСИ не вземе участие в бъдещото правителство, Македония ще се върне във времето отпреди подписването на Охридския рамков договор. Всяка комбинация без ДСИ е по-опасна за Груевски, смята той.
Най-трудното решение ще трябва да вземе самият лидер на ВМРО-ДПМНЕ и най-вероятно решаващ фактор ще бъде икономическата му програма, отбелязва телевизия А1 и допълва, че засега Груевски не вижда реформаторски капацитет в партията на Али Ахмети. /Нетинфо
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:53 Хороскоп за сряда, 24 юни 2026 г.
- 19:34 Норвежките фенове превзеха „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк с грандиозно „викингско гребане“ (ВИДЕО)
- 19:27 Австралийски глашатай постави световен рекорд за най-силен вик - 122,4 децибела (видео)
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница