ЕС и Свят 03.04.2021 08:25 Снимка: ДНЕС+
В гръцките аптеки започват да дават безплатни тестове за COVID-19
В аптеките в Гърция започва безплатно разпространение на диагностични тестове за COVID-19, които ще се прилагат в домашни условия, съобщи БНТ.
Те ще бъдат задължителни за определени категории граждани като ученици и учители.
Заместник-министърът на здравеопазването Василис Кондозаманис заяви, че страната ще осигури 10 милиона такива теста, като първата пратка пристига днес, а другите две - през следващите две седмици.
През първата фаза приоритет ще имат по-големите ученици в гимназиите, т.е. тези на възраст от 16 до 18 години, както и техните учители. От учениците и преподавателите ще се изисква да правят тестове вкъщи всяка седмица, 24 до 48 часа преди началото на часовете.
Ще бъде пусната и специална интернет платформа, на която ще бъдат докладвани положителните случаи, но и отрицателните, ако това е категория граждани, за които домашното тестване е задължително - те ще трябва да имат подходящо потвърждение.
Същото ще важи и за учениците - в случай, че резултатът е положителен, те ще трябва да се отчетат в платформата и след това да се явят на тест в здравно заведение, а при отрицателен резултат ще получат удостоверение, което трябва да носят със себе си на училище. Учениците, които нямат сертификат, няма да могат да посещават уроци.
Кондозаманис подчерта, че домашните тестове по никакъв начин не могат да заместят епидемиологичното наблюдение, но са допълнително средство за индивидуална самодиагностика и самозащита, за ранна диагностика и изолиране на асимптоматични случаи.
За всеки гражданин ще се осигурява по един тест на седмицa./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:18 Ердоган: Ще се опитаме да съберем лидерите на враждуващите Украйна и Русия
- 09:15 "Ди Велт": Радев ще стане пречка за помощта на ЕС за Украйна
- 09:11 Британският парламент прие доживотна забрана за продажба на цигари на родените след 2008-ма година
- 09:03 ЕК представи мерки срещу високите цени на горивата
- 08:54 Касиерка, задигнала 30 000 евро, е осъдена да ги възстанови на Български пощи с лихвата
- 08:46 Последен опит правят в Румъния за спасяването на правителството
- 08:38 Демерджиев: Прокуратурата да се изчисти от "гнилите ябълки", наследени от Сарафов!
- 08:31 Преференциите: Как вотът с тях обърна подредбата в листите на няколко партии