ЕС и Свят 15.10.2022 13:09 Снимка: ДНЕС+
В ЕЦБ не изключват глобална рецесия
Гуверньорът на централната банка на Италия Игнацио Виско предупреди в петък, че глобална рецесия не може да бъде изключена на фона на широка несигурност, причинена от растящата инфлация и нарастващите лихвени проценти, съобщава "Блумбърг".
Говорейки във Вашингтон, Виско каза, че в случай на свиване на глобалния БВП, развиващите се икономики ще бъдат изправени пред тежки последици, като извадят до 95 милиона души в бедност, според оценката на Световната банка.
Развиващите се нации вече страдат от нарастващите лихвени проценти, намалените притоци на капитали и силния долар, рискът от "вече тревожни дългови кризи" се влошава допълнително.
Бавният икономически растеж и по-бързата инфлация са виновни, намалявайки покупателната способност и забавяйки инвестициите, каза той.
За да се помогне, е необходимо повече финансиране.
"Броят на страните с висок риск от дългови затруднения се увеличава", каза Виско, като призова Световната банка и Международния валутен фонд "да продължат подкрепата си", за да помогнат на страните да подобрят фискалното управление и управлението на дълга.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:12 Съкращават срока за регистрация за сезонна работа
- 11:05 Израел е изградил тайна база на изоставена писта в пустинята Наджаф в Ирак
- 10:58 Иво Мирчев разкри, че разполага с достатъчно документи за сметките на Пеевски
- 10:50 Великобритания и Франция свикват среща за възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток
- 10:43 Икономисти предупреждават: Инфлацията в България тепърва ще се ускорява
- 10:35 Цените на петрола скочиха след като Тръмп отхвърли отговора на Иран
- 10:27 Пестициди над нормата откриха и в десетия кораб с аржентински слънчоглед
- 10:20 Тръмп отхвърли иранския отговор на предложението на САЩ за спиране на огъня