Германия навлиза в рецесия

ЕС и Свят 10.10.2024 11:42 Снимка: ДНЕС+

Германия навлиза в рецесия

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия се очаква да се свие с 0,2 на сто през настоящата година, сочи ревизираната правителствена прогноза, представена вчера от министъра на икономиката Роберт Хабек, съобщават ДПА и Асошиейтед прес. Това означава, че най-голямата европейска икономика е напът да навлезе в рецесия и да се свие за втора поредна година. През 2023 г. спадът на БВП беше с 0,3 на сто.

В предходната си прогноза правителството прогнозираше растеж за настоящата година от 0,3 на сто. Ревизираната надолу прогноза не е изненада, тъй като наскоро повечето водещи икономически институти в страната прогнозираха, че БВП ще се свие с 0,1 на сто през настоящата година.

Оптимистично, за 2025 г. Хабек прогнозира растеж от 1,1 на сто, което е над предходната прогноза от 1 на сто. По думите му Германия не е била свидетел на силен икономически растеж от 2018 г., а причините за това са от вътрешно и от външно естество.

Правителството се надява догодина частното потребление да се засили, а промишлените поръчки от чужбина да се увеличат, което би подобрило настроенията сред германските компании. Засега те остават предпазливи с оглед на нестабилната икономическа и геополитическа ситуация, а домакинствата предпочитат да спестяват, а не да харчат. Високите лихвени проценти пък продължават да влияят отрицателно на инвестициите.

Междувременно Берлин представи пакет от мерки за стимулиране на икономиката, включващ данъчни облекчения, инициативи за увеличаване на заетостта и субсидии за електромобили. Ако тези мерки бъдат "изцяло изпълнени, икономиката ще започне отново да расте", заключи Хабек.

Германската икономическа политика трябва да се промени, заяви финансовият министър Кристиан Линднер, след като бяха обявени новите прогнози. "Промяната на посоката зависи от доверието, желанието за работа, предприемаческия риск и силата на иновациите", посочи той. "Условията в Германия вече не са благоприятни. Икономиката ни от години страна от бюрокрация, данъчно бреме и централно-планирани мерки за борба с промените на климата и политиката на преразпределение".

Германският министър на икономиката Роберт Хабек обяви в сряда, че брутният вътрешен продукт на страната ще се свие за втора поредна година и обвини за задълбочаващата се слабост на икономиката „провалите от последните десетилетия“.

Тази година германското правителство очаква икономиката да се свие с 0,2 процента, въпреки че предварителните прогнози бяха за растеж от 0,3 процента, заяви Хабек пред репортери.

„Подемът отново се забавя, но не поради циклични фактори, които се влошават или развиват бавно, а поради структурни причини, които правят ситуацията по-трудна.“

Германските гласоподаватели бяха фокусирани върху проблемите с миграцията и войната в Украйна на последните избори, нарастващите икономически затруднения на страната обаче по всяка вероятност ще бъдат ключов въпрос преди парламентарния вот, насрочен след по-малко от година.

Хабек приписа икономическата слабост на Германия не толкова на политиката на тройната управляваща коалиция, а по-скоро на дългогодишни структурни проблеми, които са останали нерешени в икономиката от десетилетия –  липса на инвестиции в инфраструктурата и недостиг на квалифицирана работна ръка .

Икономиката на Германия буксува от години, но новината от този септември, че автомобилният гигант Volkswagen обмисля затварянето на заводи в страната за първи път в историята си, показа на много германци степента на кризата. Тази новина бе последвана от решението на производителя на чипове Intel да спре плановете си за изграждане на завод на стойност 30 милиарда евро в Германия.

Реакцията на Берлин бе ограничена от коалиционни кавги. Правителството не може да нарушава и конституционната забрана федералният бюджетен дефицит да надхвърля 0,35 процента от БВП, освен в извънредни ситуации. Това ограничава всички опции на кабинета за значими икономически стимули.

Левите партии в коалицията - Социалдемократическата партия и Зелените на Хабек - подкрепят разхлабването на строгите правила за разходите, докато фискално консервативните Свободни демократи искат тези правила да се спазват. В коментарите си от сряда Хабек призна, че вътрешнополитическите борби в правителството, както и в рамките на целия ЕС, усложняват ситуацията.

„Политическият дебат в Германия и в Европа в момента не предоставя на компаниите, както и на потребителите, ясен компас за това накъде върви икономиката“, заяви още той.

Според Хабек следващата година растежът ще се възобнови, като правителството прогнозира увеличение на БВП с 1,1 процента през 2025 г. и с 1,6 процента през 2026 г.

Растежът ще дойде с помощта на правителствените мерки в тази посока, коментира Хабек, и допълни, че програмата се състои от повече от 40 идеи за стимулиране на икономиката, включително данъчни облекчения за компаниите и намаляване на бюрокрацията.

Германската опозицията обаче не споделя тази оптимизъм и обвинява за икономическите проблеми на страната правителствената политика в сферата на енергетиката и регулациите.

„Има опасност от спираловидно сриване и да останем в тази тежка икономическа ситуация през следващите години“, каза в парламента Карстен Линеман, лидер на консервативния Християндемократически съюз (ХДС), след прогнозата на Хабек.

Страната се нуждае от амбициозна икономическа програма, която „създава свобода и поставя ускореното икономическо развитие на преден план“, добави Линеман.

Източник: "Политико"

Превод  "Гласове"

CHF CHF 1 2.08466
GBP GBP 1 2.3463
RON RON 10 3.93266
TRY TRY 100 5.26922
USD USD 1 1.80677