ЕС и Свят 17.11.2025 11:48 Снимка: ДНЕС+
Управляващи в Германия искат ядрени реактори и завръщане към руския газ и петрол
Двама от най-влиятелните германски провинциални лидери - Маркус Зьодер (Бавария) и Михаел Кречмер (Саксония) - настояват за нов курс в енергийната политика на Германия, включващ възстановяване на вноса на руски енергийни ресурси и връщане към ядрената енергия. Според тях Германия трябва отново да купува енергия от Русия, когато войната приключи, и да изгради „умни“ миниреактори, които да осигурят евтин и стабилен ток за индустрията.
Баварският премиер Маркус Зьодер заяви пред Welt am Sonntag, че е необходим „цялостен завой в енергийната политика“, включително строителство на нови ядрени мощности. „Не става дума за огромните реактори от миналото, а за малки и интелигентни системи, каквито вече се използват в Канада“, посочи той. Зьодер подчерта, че подобни „миниреактори“ няма да изискват държавни субсидии като старите централи и ще гарантират енергийна стабилност. Той настоя и за добив на местен газ в Северна Германия, като обвини Берлин, че със свръхрегулации и субсидии изкуствено повишава цените на енергията.
Министър-председателят на Саксония Михаел Кречмер (ХДС) от своя страна каза пред Funke Mediengruppe, че Германия и Европа се нуждаят от евтина енергия, а след примирие в Украйна трябва да се възобновят доставките на руски газ и петрол. „Русия трябва отново да бъде наш търговски партньор – но без да създаваме нова зависимост“, подчерта той.
Кречмер, който от години защитава идеята за „реализъм“ спрямо Москва, заяви още, че прагматичният диалог е неизбежен: „Русия нападна друга държава, но мирът и икономиката изискват дългосрочно сътрудничество.“
Двамата лидери, представляващи ХДС/ХСС – управляващите партии в две ключови германски провинции, изразяват нарастващо недоволство от енергийния курс на Берлин и Брюксел. Те предупреждават, че пълната забрана на руския газ до 2027 г. и отказът от ядрената енергия застрашават индустриалното бъдеще на Германия и я правят зависима от скъп американски ВПГ и несигурни възобновяеми източници. /yahoo.com, deutschlandfunk.de
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:55 Откриха 7-годишното дете, изгубило се в Морската градина във Варна
- 22:20 Хороскоп за сряда, 22 юли 2026 г.
- 20:02 Седемгодишно дете е в неизвестност, изгубено е в района на х-л "Далас" във Варна
- 19:33 Най-възрастният човек на Балканите навърши 111 години
- 19:25 Наркомрежа за 1,6 милиарда долара оплете Джаред Къшнър в гигантски имотен скандал в Албания
- 19:18 Банките в еврозоната затягат достъпа до кредити заради страхове от войната
- 19:10 Осем събития ще популяризират Варна като туристическа дестинация през есента
- 19:03 Франция се отърсва от разочарованието - ерата "Зидан" започва на 1 септември