Управителят на Швейцарската централна банка напуска след 12г. на поста

ЕС и Свят 01.03.2024 17:37 Снимка: ДНЕС+

Управителят на Швейцарската централна банка напуска след 12г. на поста

Управителят на Швейцарската национална банка (SNB - бел. ред.) Томас Джордан напуска поста си след 12 години начело на финансовата институция, предаде ДПА. Мандатът му трябваше да приключи през 2027 г.

"След като се сблъсках с редица предизвикателства през изминалите години, сега е точният момент за мен да се оттегля", пише банкерът в комюнике.

Банката от своя страна не предостави никаква информация за наследника му.

"Банковият съвет и Управителният съвет дълбоко съжаляват за решението на Томас Джордан", отбелязват от Швейцарската национална банка и изразяват благодарност за "многото години на изключителна ангажираност в интерес на ориентираната към стабилност парична политика".

Джордан прекара времето начело на SNB  в битка за поддържане на стойността на франка - огромно предизвикателство поради ролята на Швейцария като финансово убежище в ерата на последователни международни политически и финансови кризи и разхлабена парична политика в САЩ и еврозоната. 

SNB постави основния си лихвен процент на отрицателна територия през 2015 г. и го задържа там почти осем години. Един страничен ефект от политиката беше продължителен период на слабо представяне за големия банков сектор на Швейцария, чиито маржове в неговите традиционни основни дейности - обслужване на швейцарски спестители и вземане на депозити от богатите по света - бяха намалени, което вероятно тласна някои банки и техните клиенти към по-рискови на полето с по-висок марж финансови спекулации.

Опитите на SNB да контролира франка също доведоха до огромно разширяване на баланса на централната банка. Джордан и неговият екип многократно се намесваха на валутните пазари, изкупувайки акции, облигации и злато извън Швейцария в опит да компенсират възходящия натиск върху франка. Тези покупки съвпаднаха с нарастващите стойности на активите.

През 2017 г. SNB направи печалба от 54 милиарда швейцарски франка (61 милиарда долара) от портфейла си с чуждестранни инвестиции. До 2021 г. нейният баланс е набъбнал, което го прави по-голям от инвестиционните фондове на много нефтодържави.

Банката се оказа в неудобната позиция да бъде един от най-големите акционери в много от най-големите компании в света, включително Apple, Microsoft и Facebook. Нейните интервенции в чуждестранна валута също си навлякоха гнева на Министерството на финансите на САЩ, което многократно заплашваше Швейцария да бъде официално обозначена като валутен манипулатор, като в резултат ще наложи потенциални търговски санкции.

Тъй като светът излезе от пандемията на коронавирус и разхлабената парична политика се обърна на фона на нарастващата инфлация през 2022 г., огромните дълги позиции на SNB в глобалните акции му навредиха.

През тази година банката регистрира загуба от 132 милиарда швейцарски франка в портфейла си. Покачващите се лихви донесоха със себе си и друга вътрешна криза. Миналата година SNB беше принудена да играе ключова роля в спасяването на Credit Suisse, втората по големина банка в Швейцария, и организирането на нейното спешно поглъщане от конкурента UBS. Комбинираното дружество UBS-Credit Suisse управлява активи на стойност над $5,5 трилиона.

Критиците казват, че това е натрупало проблеми за бъдещето. От SNB обещават да обявят наследник на Джордан своевременно.

CHF CHF 1 2.00064
GBP GBP 1 2.28771
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63473
USD USD 1 1.82447