.jpg)
ЕС и Свят 30.04.2025 18:48 Снимка: ДНЕС+
Швейцарското правителство предлага референдум за по-близки връзки с ЕС
Швейцарското правителство предложи провеждането на незадължителен референдум за новото споразумение на страната с Европейския съюз, информира Ройтерс.
Съгласно швейцарското законодателство вотът за нов договор може да се проведе, ако се съберат 50 000 подписа в рамките на 100 дни, оставяйки на гражданите да решат дали е необходимо гласуване. За да бъде референдумът успешен е нужно обикновено мнозинство от гласоподавателите, а не квалифицирано.
Швейцария и Европейският съюз обявиха ново споразумение през декември 2024 г. за реорганизиране на отношенията между Берн и Брюксел. Обхващайки всичко от електричество до държавна помощ, транспорт и свобода на движение, плюс финансовия принос на Берн към блока, споразумението сближи ЕС и неговия четвърти по големина пазар за износ и даде допълнителна сигурност на швейцарските компании, които разчитат в голяма степен на 27-членния съюз за бизнес.
Съгласно предложението швейцарското правителство ще подложи на публично гласуване мерки относно двустранните отношения, безопасността на храните, електричеството и здравето. Парламентът в крайна сметка ще реши естеството на референдума и хода на разискванията.
"С оглед на напрегнатата геополитическа ситуация Федералният съвет вярва, че е стратегически необходимо Швейцария да поддържа стабилни, надеждни отношения с ЕС и съседните страни, за да гарантира стабилност, независимост и просперитет. Следователно пактът между Швейцария и ЕС не представлява фундаментална промяна на посоката, а целенасочена стъпка към укрепване и по-нататъшно развитие на изпитания двустранен подход", посочва правителството в свое изявление.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08311 |
![]() |
1 | 2.28993 |
![]() |
10 | 3.88802 |
![]() |
100 | 4.30748 |
![]() |
1 | 1.70398 |
Последни новини
- 15:14 Никита Михалков за напусналите Русия артисти: Не са се осъзнали - извиняват се, защото са гладни
- 15:07 Орбан: Падане на иранското правителство ще доведе до нестабилност в целия Близък изток
- 15:00 Златева отново изригна срещу Фарниев и борците му: Прекаляват с техните тъпотии
- 14:52 Любомир Дацов: Шефът на НАП каза вчера неща, които не са верни. Объркани са посланията
- 14:44 Жечо Станков: Амбицията на МЕ е 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" да заработи през 2035 г.
- 14:37 Борисов: Няма глупак, който да си мисли, че заради ПП-ДБ влизаме в еврозоната
- 14:30 Волейболистките ни бяха разбити от Чехия, завършиха с унизителен гейм
- 14:22 Румен Спецов: НАП наблюдава спекула с цените, но не можем да говорим за инфлационни процеси