
ЕС и Свят 11.04.2023 19:39 Снимка: ДНЕС+
Унгария удължи договора си „Газпром“ с условие и при цени на 150 евро/ MWh
Унгария удължи срока на споразумението с Русия за допълнителни доставки на газ и се договори за преференциален режим на плащане за основните количества гориво, получавани от "Газпром". Това съобщава ТАСС позовавайки се на изявление на министъра на външните работи на Унгария Петер Сиярто, който се намира в Москва за разговори с руския вицепремиер Александър Новак и представители на "Росатом".
Миналата година страните сключиха споразумение за допълнителни доставки на газ за Унгария, надвишаващи обемите, определени в дългосрочния договор. "Газпром ще запази тази възможност", каза Сиярто.
Било е договорено също така, че Унгария да може да получи "отсрочка на плащанията над определена граница в случай на екстремно увеличение на цените на газа, т.е. над 150 евро/ MWh.
Сиярто заявява и че вицепремиерът Новак го е уверил в сигурността и стабилността на доставките по газопровода "Турски поток" - получил уверенията на Русия, че тя разполага с всички необходими технологии, ноу-хау и компоненти, за да поддържа безпроблемното функциониране на "Турски поток", въпреки санкциите на ЕС, а работата по поддръжката и ремонта му през 2023 г. ще бъде безпроблемно.
Сиярто не изключи, че може да бъде критикуван, включително от политическата опозиция в Унгария, за посещението си в Москва при сегашните обстоятелства, но смята, че то е необходимо от гледна точка на интересите на страната. "Въпросът за енергийните доставки е физически, а не политически или идеологически, независимо дали ни харесва или не. Русия и сътрудничеството с нея ще продължат да играят решаваща роля за енергийната сигурност на Унгария", подчертава външният министър.
Той отбелязва, че след сравнително меката зима, Европа се е успокоила, но може да се очаква тежък отоплителен сезон, когато сигурността на доставките ще бъде от критично значение.
Сиярто се позовава на "зловещ доклад" на Международната агенция по енергетика, в който се предупреждава, че през следващия отоплителен сезон ще възникнат сериозни трудности, като освен че не се знае каква ще бъде следващата зима, търсенето на природен газ се очаква така или иначе да се увеличи с възстановяването на китайската икономика след пандемията.
Руската държавна корпорация "Газпром" и Унгария договориха през 2021 г. доставките на газ до края на 2036 г.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07868 |
![]() |
1 | 2.26605 |
![]() |
10 | 3.86291 |
![]() |
100 | 4.09891 |
![]() |
1 | 1.67008 |
Последни новини
- 22:42 Хороскоп за четвъртък, 14 август 2025 г.
- 19:33 Старши съветникът на Зеленски: Основната задача на Путин е да заблуди администрацията на САЩ
- 19:25 Иран: Западните санкции трябва да бъдат признати за престъпление срещу човечеството
- 19:17 Синдикатите искат промяна на методиката за определяне на линията на бедност
- 19:10 Срещата Тръмп-Путин ще бъде проведена във военната база "Елмендорф-Ричардсън" в Анкоридж
- 19:03 Мъск иска да съди Apple, ИТ гигантът отхвърли критиките
- 18:56 Борислав Цеков: Радев страда от очевидни комплекси и нездрав балкански бонапартизъм
- 18:48 Защо пътищата ни са в окаяно състояние щом и държавата, и общините инвестират в тях от парите ни?