Украйна си спомни за жертвите на Чернобил
ЕС и Свят 26.04.2011 11:49
Десетки запалени свещи и опечалени, надвесени над снимките на загиналите на мемориала за жертвите на ядрената катастрофа в Чернобил, в града, създаден да приеме работниците в ядрената централа след катастрофата.
Опечалени в Славутич коленичиха пред мемориала на мъжете и жените, загинали при експлозията в ядрената централа Чернобил преди 25 години или в следствие на радиационното облъчване в следващите месеци. Едно момче сочи към снимка на баба си, докато запалва свещ в памет на тези, които изгубиха живота си в резултат на експлозията, станала в 1,23 ч киевско време на 26 април 1986 г.
Местните жители поставиха свещи под ръба на мемориала, осветявайки в тъмнината снимките и имената на загиналите спасители и служители на централата, докато православен хор пееше църковни песнопения.
Славутич, намиращ се на около 50 км от ядрената централа, е построен след бедствието, за да приеме работниците от Чернобил, тъй като град Припят, където живеели, бил прекалено близо и трябвало да бъде напълно евакуиран. За това време той се разраства до град с население от 25 000 души и в него продължават да живеят хиляди работници, които пътуват всеки ден до сега запустялата централа, за да се уверят, че тя вече не е заплаха за общественото здраве.
Двама служители на ядрената централа бяха убити при експлозията в Чернобил, а други 22 работници и 6 спасители загинаха заради излагането си на радиация в следващите месеци. Дългосрочните последици за здравето на участниците в спасителните операции остават крайно противоречиви. /АФП-БГНЕС
Опечалени в Славутич коленичиха пред мемориала на мъжете и жените, загинали при експлозията в ядрената централа Чернобил преди 25 години или в следствие на радиационното облъчване в следващите месеци. Едно момче сочи към снимка на баба си, докато запалва свещ в памет на тези, които изгубиха живота си в резултат на експлозията, станала в 1,23 ч киевско време на 26 април 1986 г.
Местните жители поставиха свещи под ръба на мемориала, осветявайки в тъмнината снимките и имената на загиналите спасители и служители на централата, докато православен хор пееше църковни песнопения.
Славутич, намиращ се на около 50 км от ядрената централа, е построен след бедствието, за да приеме работниците от Чернобил, тъй като град Припят, където живеели, бил прекалено близо и трябвало да бъде напълно евакуиран. За това време той се разраства до град с население от 25 000 души и в него продължават да живеят хиляди работници, които пътуват всеки ден до сега запустялата централа, за да се уверят, че тя вече не е заплаха за общественото здраве.
Двама служители на ядрената централа бяха убити при експлозията в Чернобил, а други 22 работници и 6 спасители загинаха заради излагането си на радиация в следващите месеци. Дългосрочните последици за здравето на участниците в спасителните операции остават крайно противоречиви. /АФП-БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:52 Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край Кранево
- 13:40 Иран: Тръмп ще съжалява за последната атака
- 13:29 Анализатор в The Telegraph: Без Крим Путин ще загуби войната
- 13:17 Тръмп удари Иран след като обвини Техеран в "безразсъдно нарушение" на примирието
- 13:06 Уволнената шефка на НДК: Отстраняването ми е поръчка! Къде аз съм се обогатила?!
- 12:56 Изписаха от болница треньора, пострадал в катастрофата на "Тракия"
- 12:45 Хотелиери по морето: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40%
- 12:33 Румънският президент: Намираме се в безизходица за съставянето на ново правителство