ЕС и Свят 23.01.2025 22:05 Снимка: ДНЕС+
Тръмп в речта си пред форума в Давос: Край на войната в Украйна, евтин петрол, критики към ЕС
Президентът на САЩ Доналд Тръмп произнесе 45-минутна реч по видеоконферентна връзка от Белия дом пред политическите и бизнес лидери, присъстващи на годишната среща на Световния икономически форум в швейцарския град Давос.
В изявлението си американският държавен глава обърна специално внимание на европейските регулатори, големите финансови институции и производителите на петрол.
Ето и ключовите въпроси, на които Тръмп се спря по време на речта си:
- ще поиска от Саудитска Арабия и Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да намалят цената на петрола
- ще прикани Рияд да увеличи планирания инвестиционен пакет за САЩ от първоначалните 600 милиарда долара до 1 трилион долара
- Украйна е готова за сделка, затова президентът на САЩ иска да се срещне скоро с руския си колега Владимир Путин, за да свърши продължаващата почти три година война на Русия в Украйна
- Ако компаниите произвеждат стоките си в САЩ, корпоративният данък ще бъде понижен до 15 процента
- Тръмп отправи критики към ЕС заради високите мита и лихви
- Страните членки на НАТО да увеличат разходите за отбрана до 5% от своя БВП
Президентът на САЩ обяви, че се надява усилията на САЩ за постигане на мирно споразумение между Русия и Украйна да са вече в ход. "Толкова е важно да приключим с това. Това е абсолютно поле на смъртта (...) Време е да му сложим край", добави Тръмп.
Той обясни, че желанието му за възможно най-бърз край на войната между Русия и Украйна не е заради икономиката или нещо друго.
"Това е от гледната точка на милионите хора, които са погубени" (...) Това е касапница. И ние наистина трябва да спрем тази война", категоричен бе американският държавен глава, като изрази надежда за това да помогне и Китай.
"Те (китайците - бел. ред.) имат голямо влияние над тази ситуация. "Надявам се, че можем да работим заедно, за да сложим край на това", добави той.
Тръмп подчерта също, че ще поиска незабавно понижаване на лихвите и другите страни трябва да последват САЩ.
"Със спада на цените на петрола, ще поискам лихвите незабавно да паднат и те трябва да се понижат по същия начин в целия свят", подчерта Тръмп в обръщението си до форума в Давос.
Американският президент каза също, че гарантира доставките на втечнен природен газ за Европа, но добави, че ЕС се отнася зле със САЩ и това затруднява вноса на американски продукти.
Световните агенции коментират за доста шокирани ахвания на присъстващи в залата в Давос, когато Доналд Тръмп заяви, че Канада може да стане американски щат като начин за премахване на търговския дефицит.
Президентът на САЩ обеща да намали инфлацията чрез комбинация от мита, дерегулация и намаляване на данъците, заедно със справяне с нелегалната имиграция и ангажимента да превърне Съединените щати в център на изкуствения интелект, криптовалутите и изкопаемите горива.
Той също така разкритикува нивата на данъчно облагане в Европейския съюз.
"Съединените щати имат най-голямото количество петрол и газ от всяка страна на Земята и ние ще ги използваме. Това не само ще намали цената на почти всички стоки и услуги, но и ще превърне САЩ в производствена суперсила", обяви той.
Тръмп обаче заплаши с мита на стойност трилиони долари като отговор на високите европейски мита за американски стоки и отказа на останалата част от света да произвежда в Съединените щати.
Доналд Тръмп беше силно критичен към Федералния резерв за политиката на увеличаване на лихвените проценти през първите две години от първия му президентски мандат и критикува шефа на централната банка Джером Пауъл, когото самият той беше определи да ръководи централната банка на САЩ.
В същото време държавният глава увери, че Съединените щати ще гарантират доставките на втечнен природен газ (LNG) за Европа, ако бъде постигнато споразумение. Обръщайки внимание на опасенията относно надеждността на износа на втечнен природен газ (LNG), Тръмп подчерта, че неговата администрация ще гарантира последователни доставки, дори на фона на потенциални глобални смущения като конфликти.
Той потвърди отново ангажимента на САЩ за осигуряване на енергийните нужди на Европа. "Уверявам ви, че ще го получите, ако сключим сделка", отбеляза той.
Тръмп също така подчерта успеха на администрацията си в ускоряването на разрешителните за ключови енергийни проекти в САЩ, включително две големи съоръжения за LNG в Луизиана. Тръмп подчерта, че бързите одобрения за енергийна инфраструктура са от съществено значение за намаляване на разходите и повишаване на енергийната сигурност.
Още по темата
CHF | 1 | 2.07141 |
GBP | 1 | 2.31547 |
RON | 10 | 3.93029 |
TRY | 100 | 5.27188 |
USD | 1 | 1.87988 |
Последни новини
- 22:13 Жена загина при пожар в блок в столичен квартал, евакуираха съседите
- 22:08 Фицо предупреди за риск от преврат в Словакия, президентът нарече ситуацията "много сериозна"
- 22:05 Тръмп в речта си пред форума в Давос: Край на войната в Украйна, евтин петрол, критики към ЕС
- 21:02 Хороскоп за петък, 24 януари 2025 г.
- 19:37 Ученици от Варна ще презентират своя разработка на международно научно експо
- 19:29 Това ли е новата 29-годишна половинка на Дейвид Шуимър
- 19:21 Ядем по-скъпо сирене от шведите и британците
- 19:13 СЕМ установи негативна практика да се излъчва реклама на бира в профилирани детски програми